Fotoğraflarınızdaki Nesneleri Kaldırmanın Kolay Yolu!

0
445

Çekmiş olduğunuz fotoğraflardaki istemediğiniz nesneleri bu yöntemle kolayca kaldırabilirsiniz.

Gün içerisinde kameranızla yakaladığınız en önemli anı mahveden ve aslında orada bulunmaması gereken nesnelerin yer aldığı fotoğraflarınız olmuştur. Bunu o an farkettiyseniz tekar bir poz daha alabilirsiniz. Ancak gün sonunda yakaladığınız görüntülere bir göz gezdirirken böyle bir durumla karşılaştığınızda artık bunun için çok geç olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise fotoğraflarınızı çeşitli araçlarla düzenleyip o fotoğrafta olmaması gerken nesneleri görüntüden çıkarabilirsiniz. Ancak bu  işi genellikle profesyonel fotoğrafçılar yapar. Peki siz neden yapamayasınız.

Fotoğraf düzenleme araçlarının en bilinenini örnek verelim. Adobe’nin geliştirdiği Photoshop uygulaması bu alandaki en başarlı araç. Photoshop’ta çalışırken bazı işler gerçekten de o konuda üst seviye bir bir bilginizin olması gereketirebiliyor. Birçok çalışmada ise böyle bir durum söz konusu değil. Örneğin bizim de bu konda anlatacağımız fotoğraflarınızda yer alan bazı nesleri o görüntüden çıkarmak. Eğer bilgisayarınızda Photoshop uygulaması varsa ve düzeltmek istediğiniz görüntü de hazırsa hemen bunu nasıl apacağınıza bakalım. Biz bu konuda CS6 sürümünü kullandık. Siz istediğiniz sürümde bunu deneyebilirsiniz.

  • Photoshop uygulamasını açıp Dosya>Aç seçeneği ile düzenlemek istediğiniz görseli seçin. Ya da görüntüyü sürükleyip uygulamanın üzerine bırakabilirsiniz.

ekran-goruntusu-14

  • Görüntü eklendikten sonra daha rahat çalışmak için Ctrl+0 komutuyla görseli ekrana sığdırın.
  • Sol kısımda birçok aracın bulunduğunu görmüşsünüzdür. Bu araçlardan “Seçim” aracınına tıklayın.
  • Fotoğrafınızda yer alan ve kaldırmak istediğiniz nesneyi bu araçla seçin. Seçim yaparken kaldırmak istediğiniz nesnenin araca tam sığmasına dikkat edin.

ekran-goruntusu-15

  • Sol üst kısımda yer alan “Düzen” başlığına tıklayıp “Dolgu” aracını seçin. Ya da sadece “Shift+F5” tuş kombinasyonunu kullanın.

ekran-goruntusu-16

 

  • Açılan dolgu aracında “Dolgu” işleminin nasıl yapılacağına karar verebilirsiniz. Ancak bu işlem için herhangi bir değişiklik yapmanıza da gerek yok.

ekran-goruntusu-17

  • Herşey hazırsa “Tamam” seçeneğine tıklayarak dolgu işlemin tamamlayın.

Kaldırmak istediğiniz nesnenin çok hızlı bir şekilde görüntüden kaybolduğunu göreceksiniz.

ekran-goruntusu-18

Şunu da belirtelim; bu işlem yakın planlı fotoğraflarda veya çok büyük nesleneri kaldırmada büyük bir başarı gösteremez. Eğer bu araçtan tam olarak beklediğiz performansı alamazsanız “Klonlama” aracıyla daha ayrıntılı çalışmanız gerekebilir. Belki daha sonraki konularda buna da yer veririz. Ne dersiniz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz