Fidye Yazılımlarına Karşı Verilerinizi Koruyun!

0
178

Son günlerde bazı ülkeleri etkileyen fidye yazılımlarına karşı endişeleniyor, ancak kendinizi nasıl koruyacağınızı bilmiyor musunuz? Hiç endişelenmeyin, verilerinizin ele geçirilip fidye istenmemesini sağlamak için birazdan anlatacağımız beş adımı uygulamanız yeterlidir.

Fidye yazılımı tehdidini nasıl görmezden gelmiş olursanız olun (veya habersiz olun), artık önlemler alma konusunda hızlanmaya başlamanın zamanı geldi.

Fidye yazılımları, verilerinizi şifreleyen, kötü amaçlı yazılımların bir biçimidir. Bu verilerin şifresini çözmenin yolu ödeme yapmanızdan geçiyor. Bu fiyat genellikle yüksek bir miktarla başlar ve ödeme süresini doğal olarak uzatır. Siz fidye ödemesini yapana kadar dosyalarınız sizden gizlenir.

Son birkaç yıldır, en yaygın olanları arasında TorrentLocker virüsü olmak üzere çeşitli fidye yazılımı tehditleri tespit edildi. Bunun için bir şifre çözme aracı bulmak mümkün olsa da, CryptoLocker bilinen bir fidye yazılımıdır. CryptoLocker yazılımını şifre çözme amacıyla kullanmayın.

Popüler olmamasına rağmen FBI Ransomware adında bir fidye yazılımı Windows bilgisayarlar kadar Android cihazları da kolayca etkileme yeteneğine sahipken 2016 yılının mayıs ayında, JavaScript kullanan bir fidye yazılımı karşımıza çıkmıştı. Bu fidye yazılımı giderek daha fazla Mac kullanıcısını etkilemiş ve Apple kullanıcıları için en önemli tehditlerden biri haline gelmişti.

Artık, fidye yazılımlarını engellemek için bir strateji bulmanın tam zamanı. Sonuçta, önlemek bir tedaviden daha iyidir.

Fidye Yazılımlarına Karşı Kendinizi Savunmak için 5 Adım

Fidye yazılımlarından etkilenmek istemezsiniz. Verileriniz sizindir, yüzsüz bir dolandırıcıya Bitcoin veya bazı diğer kripto para olarak fidye ödemeniz için bir oyuncak değildir. Neyse ki, alabileceğiniz bazı önlemlerle verilerinizi dolandırıcıların elinden kurtarabilmeniz mümkün.

1. Düzenli Yedekleme Yapın

Dolandırıcılar verilerinize erişiminizi kısıtlamak istiyor, ancak elinizde son yedek kopyanız varsa dolandırıcılar kaybetmiş demektir. Sizin için hayati önem taşıyan verilerinizi tek bir yerde depolanacak şekilde düzenleyin ve düzenli olarak hepsini yedekleyin. Yedekleme zamanlamanız, dosyalarınızın ne sıklıkta güncellendiğine bağlı olmalıdır. Günlük kullanıcıysanız günlük olarak yedekleme yapın.

2. Bilgisayarınızı Güncel Tutun

İster masaüstü, ister tablet, ister akıllı telefon… Hangi platformu kullanıyorsanız kullanın, işletim sistemi güncellemelerini ve yükseltmelerini yapın. Windows Update’i devre dışı bıraktınız mı? Tekrar açın ve en yeni sürümü çalıştırdığınızdan emin olun.

3. Şüpheli Dosyaları Bulun, Dosya Uzantılarını Etkinleştirin

Fidye yazılımlarına (ve diğer kötü amaçlı yazılımlar) karşı koymanın bir yolu gözlerinizi kullanmaktır. Birçok kötü amaçlı araç, birden fazla dosya uzantısına (ör: .PDF.EXE, aradığınızı biliyorsanız bunları hemen tehlikeli olarak tanımlarsınız.) sahiptir. Windows’ta dosya uzantılarını etkinleştirerek bunları bulabilir ve silebilirsiniz (veya Anti-virüs yazılımınızın onları yok etmesine izin verin.).

4. E-Posta Filtreleme Kullanın

Yıl 2017 olmuşken, gelen mesajları zararlı yazılım ya da oltalama saldırılarına (phishing) karşı taramayan bir masaüstü e-posta istemcisi kullanıyor olamazsınız. En azından e-postayla bağlı EXE dosyalarını filtreleyen ve silen bir kural oluşturun. Bunlar hiçbir zaman e-posta yoluyla gönderilmemeli ve alındığında asla açılmamalıdır.

5. Bir İnternet Güvenlik Paketi Kullanın

Tüm veri güvenliği ile ilgili zorluklar olduğu gibi, fidye yazılımlarına karşı en iyi korunma, işinin ehli bir internet güvenlik paketi ile yapılır. Ücretsiz internet güvenlik araçları, canlı tarama ve güvenlik duvarları için yeterince iyi olsa da, ücretli bir alternatif düşünmelisiniz.

Fidye yazılımlarından korun söz konusu olduğunda, birinci sınıf internet güvenlik paketleri kişisel klasörlerinizi koruyan araçlar sunar. Bu dizinlere izin vermeyerek verileriniz güvenli bir şekilde kalır. BitDefender da dahil olmak üzere çeşitli paketler bu özelliği sunuyor.

Fidye Yazılımlarını Durdurmayacak Taktikler

Fidye yazılımlarının neden olduğu şifrelemeye karşı savunmak veya şifrelemeyi geri almak için kullanabileceğiniz diğer stratejileri okumuş veya duymuş olabilirsiniz. Ne yazık ki, bunların çoğu artık güncel değil. Aşağıda onlara bir göz atacağız.

Verilerinizi Çoktan Şifrelediniz – Bu daha fazla şifrelemeyi durdurmaz. Bir zarf başka bir zarfa konabilir veya bir ZIP dosyası tekrar sıkıştırılabilir, böylece şifrelenmiş bir dizin veya tüm sabit disk sürücüsü ikinci kez şifrelenebilir.

Sistem Geri Yüklemeyi Kullanma – Fidye yazılımlarıyla karşılaştığımız ilk günlerde, yalnızca Windows sistem geri yüklemeyi kullanarak saati geriye döndürerek çözüm bulabiliyordunuz. Ancak günümüzde fidye yazılımları, genellikle sistem geri yükleme dosyalarını silmek üzere programlanmıştır.

BIOS Saatini Geri Ayarlama – Artık çalışmayan zamana bağlı başka bir çözüm. BIOS saatini daha erken bir döneme ayarlamak, bir fidye yazılımına ödeme yapmak için kalan süreyi artırabilir. Bununla birlikte, verilerinizin yedeklerini tuttuysanız, bunu yapmaya gerek yok. Cezayı suçlulara ödemek, sorunu gidermez. Sizi tekrar tekrar hedef alacaklardır.

Genel olarak, eğer fidye yazılımlarını önlemeye yönelik bir taktik araştırdıysanız ve bulduğunuz yazı üç veya daha fazla bir süredir yayındaysa, işe yaramayacağından makul ölçüde emin olabilirsiniz. Verilerinizi şifrelemek ve fidye için tutmak söz konusu olduğunda dolandırıcıların aptal olmadığını unutmayın. Ancak, yukarıdaki beş adımımıza uyarsanız, en azından verilerinizi geri alabilmek için izlenemeyen Bitcoin’e para ödemeden bir fidye yazılımı saldırısı ile başa çıkabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Bilgisayarınız fidye yazılımı saldırısına uğradı mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz