Facebook’ta Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

0
459

Facebook videolarının otomatik oynatılmasını engelleyin.

İnernette gezinirken takip ettiğiniz birçok popüler web sistesinde videoların otomatik olarak oynatılmaya başlandığını farketmişsinizdir. Bununla en sevdiğiniz şarkının klibini izlerken YouTube’da, Flash reklam eklentili haber sitesinde ya da en son viral duyguların paylaşıldığı Facebok’ta karşılaşabilirsiniz. Tarayıcınızın siz istemeden bir videoyu oynatmasını istemiyor olabilirsiniz. Bunu artık eski kabul edilen Flash ile yeni ve aerodinamik HTML5 video formatları için ayrı ayrı yapmanız gerekiyor.

Bu sorunun çözümü için aşağıda anlatılanları uygulayabilirsiniz. Bunu Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Internet Explorer olmak üzere üç farklı tarayıcı üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Google Chrome

HTML5 söz konusu olduğunda otomatik oynatmayı durdurmak için basit bir eklenti aracına ihtiyacınız olacaktır.

Buradan indirebileceğiniz Disable HTML5 Autoplay uzantısını Chrome tarayıcınıza kurduktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde beliren “Disable autoplay” seçeneği bu sorunu çözebiliyor.

ekran-goruntusu-77

Eski Flash teknolojisinde ise bunu herhangi bir araca gerek kalmadan çözebilirsiniz. Bunun için:

  • Ayarlar listesini açıp “Gizlilik” başlığı altında bulunan “İçerik ayarları” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan menüde Eklentiler başlığı altında yer alan “Eklenti içeriğinin ne zaman çalıştırılacağını kendim seçeyim” kutucuğunu işaretleyin.

kendim-seceyim

Bu işlem başta Facebook olmak üzere birçok sitede yeterli olabiliyor. Ancak hala çalışmaya devam eden reklam içeriklerine sahip videolar olabilir.

  • Durdurmak için; Eklentiler bölümünde yer alan “Eklentileri bağımsız olarak yönet” bölümüne girip Adobe Flash Player seçeneğinin altındaki “Çalışmasına  her zaman izin ver” seçeneğindeki işareti kaldırın.

Mozilla Firefox

Firefox’da HTML5 kullanan video içeriklerinin otomatik oynatılması tarayıcının kendi ayarları ile durudurulabilir. Bunun için:

  • Tarayıcıyı açıp adres çubuğuna “About:config” yazıp enter’a basın.
  • Karlaştığınız uyarıyı onayladıktan sonra açılan sayfada üst bölümde yer alan Search (Arama) bölümüne “autoplay” yazın.
  • Daha sonra ekrana gelen media.autoplay.enabled seçeneğinin üzerine çift tıklayarak “False” konumuna getirin.

 

  • Flash’a gelince; bu konuda uygulayacağınız en iyi yol üçüncü parti bir eklenti kullanmak olacaktır. FlashStopper eklentisi web sayfalarında açılan tüm Flash video içeriklerinin kolayca kapatılmasını sağlayabiliyor.

mozilla-stop-flash

Microsoft Edge ve Internet Explorer 

Microsoft Edge ile desteklenen otomatik video oynatılmasını engelleyecek herhangi bir üçüncü parti eklenti bulunmuyor. Ancak isterseniz Ayarlar>Gelişmiş Ayarlar bölümünden Adobe Flash Player‘ı devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu işlemin çoğu durumda işe yaramadığını da belirtelim.

engelle-edge

Eğer hala Internet Explorer kullanıcısıysanız bazı otomatik oynatılan video içeriklerini engellemek için Ayarlar>Güvenlik kısmından ulaşabilecceğiniz ActiveX Filtreleme seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Daha fazlası için “Eklentileri yönet” kısmına girip “Göster” başlığından tüm eklentilerin gösterilmesini sağlayın. Daha sonra Sockware Flash Object eklentisine sağ tıklayıp “Devre dışı bırak” seçeneğini seçin.

disable-flash-internet-explorer

Tarayıcınızda videoların otomatik oynatılmasını engellediniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz