Evdeyseniz Nasıl Enerji Tasarrufu Yapabileceğinizi Öğrenin!

0
118

Şu günlerde evde her zamankinden daha fazla zaman geçirme ihtimaliniz yüksek. Peki enerji tasarrufu ne olacak? Belki siz veya eşiniz evden çalışıyorsunuz, çocuklarınız okulda değil, evcil hayvanlarınız üstünüzde geziniyor. Sonuç olarak tek başına halledebileceğiniz çok şey var.

Ancak çoğumuzun henüz görmediği Koronavirüs (COVID-9) pandemisinin etkilerinden biri de elektrik faturalarımız üzerindeki etkisidir. Küresel sağlık krizinin ortasında küçük bir endişe olsa da bazı insanlar bu süre zarfında gelirleri konusunda endişe duyabilirler. Haberleri takip ediyorsanız, işten çıkarmaların olduğunu görmüşsünüzdür. Şaşırtıcı derecede yüksek bir fatura, genel durumumuz hakkında zaten stresli olduğumuz şu günlerde aklımıza gelecek son şey olduğu konusunda şüphemiz yok.

Televizyonlarınızı kapatın veya karanlıkta oturun gibi önerilerde bulunmayacağız. Çünkü günümüz televizyonları oldukça enerji tasarrufludur ve bununla beraber evinizdeki aydınlatmalarınızı daha uzun ömürlü bir seçenekle değiştirmişsinizdir.

Bunların dışında henüz düşünmediğiniz birkaç enerji tasarrufu önerisini paylaşıyoruz.

Birim Fiyatın En Düşük Olduğu Zamanı Tercih Edin!

Evinizde elektrik için üç zamanlı tarife kullanıyorsanız, geceleri (22:00-06:00) daha uygun fiyattan ücretlendirilmektesiniz. Elektriği yoğun bir şekilde kullandığınız zamanlarınızı bilmek, evinizin geri kalanını optimize etmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi çalıştırma döngünüzü doğru seçmek ay sonunda size ne kadar mal olacağını etkileyebilir.

Bunun yanı sıra evde bulunduğunuzda, elektrik birim fiyatın yüksek olduğu zamanlarda (puant dönemi 17:00-22:00) evi biraz daha sıcak veya daha serin tutmak için programlanabilir termostatınızı kullanabilirsiniz.

Başka bir öneri isterseniz, bir pasta pişirmek için gündüz (06:00-17:00) veya gece (22:00-06:00) dönemlerini tercih edebilirsiniz.

Evinizdeki Elektrikli Aletleri Güçlendirin!

Evde olduğunuzdan, ev aletlerinizin ve enerji sistemlerinizin en üst düzeyde çalıştığından neden emin olmuyorsunuz? Derin dondurucular, HVAC-ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme üniteleri ve havuz pompaları gibi motorlu herhangi bir elektrikli alet en fazla enerjiyü tüketecektir. Bu nedenle enerji tüketimlerini mümkün olduğunca optimize etmek isteyebilirsiniz.

Buzdolabının soğutma sistemini (kondenser serpantini) temiz ve iyi çalışır halde tutmak için buzdolabınızın altını ve arkasını elektrik süpürgesiyle temizleyin. Bu serpantinler ısıyı dağıtsa da toz ve evcil hayvanınızın tüyü yapışırsa, yiyeceklerinizi soğuk tutmak için buzdolabı daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır.

Verimli bir havalandırma sisteminde en önemli bakım hava filtresini rutin bir şekilde değiştirmek veya temizlemektir. Tıkalı, kirli filtreler normal hava akışını engeller ve sistemin verimliliğini önemli ölçüde azaltır. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’na göre merkezi bir havalandırma sisteminde filtreleri temiz ve yeni tutmak enerji tüketiminizi %5 – %15 oranında azaltabilir.

Sııcaklığı Azaltın!

Daha fazla bulaşık mı var? Kirli çamaşırlarınız çok mu?

Enerji verimliliği şirketi Lantern Energy’nin başkanı Peter Callan, “İnsanların genellikle fark etmediği en büyük enerji kullanımlarından biri sıcak su ısıtıcısının çalışmasıdır. Bu nedenle, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesini yalnızca dolu olduğunda çalıştırdığınızdan emin olun.” dedi.

Bununla birlikte tasarruf için evinizde yapabileceğiniz başka bir şey ise sıcak su ısıtıcısındaki sıcaklığı düşürmektir. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı bunun evde yapabileceğiniz iki saatlik bir proje olduğunu belirtti. Sıcaklığın 10-20 derece düşürülmesi (120º F yaklaşık 50º C altına düşürmeyin), enerji maliyetlerinizi yılda yaklaşık %20’ye kadar düşürebilir.

Vantilatörlerinizi Kontrol Edin!

Tavan vantilatörünüz varsa, biriken tozun tüm gün etrafınızda dönmediğinden emin olmak için vantilatör kanatlarını silmek için harika bir zaman. Ayrıca kanatları temizlerken vantilatörünüzü mevsime uygun bir şekilde doğru yöne ayarlandığından emin olun. Yaşadığınız yerde ısıtmayı hala çalıştırıyorsanız, sıcak havayı aşağı itmek için vantilatörünüzün saat yönünde döndüğünden emin olun. Sıcak bir yerde ise bu kanatlar, saat yönünün tersine çalıştırıldığında aşağıya doğru hava sirkülasyonu oluşturarak serinlemeyi sağlıyor.

Vantilatörler sizi daha serin (veya daha sıcak) hissettirmesi maddi olarak çok pahalı değil. Bununla beraber termostatınızı birkaç derece ayarlayarak parasal olarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Musluğu Kapatın!

İki dakika boyunca dişlerini fırçalarken musluğu açık bırakan insanlara hayran kalacaksınız. Ama bu durumdan utanç duymak için zaman yok. Bu insanlardan biriyseniz, dişinizi fırçalarken musluğu kapatmak yıllık su faturanızda ciddi bir rakam tasarruf sağlayabilir. Amerika Su İşleri Derneği (American Water Works Association) Yönetim Kurulu Başkanı David LaFrance, 2019 yılının Eylül ayında New York’ta düzenlenen uluslararası bir panelde bu rakamın 65$ olduğunu belirtti.

Biraz su tasarrufu yapabileceğiniz diğer yer ise duş alırken. Belki her sabah işe gitmeden önce yaptığınız spordan sonra duş alıyorsunuz. Bu da daha fazla sabun veya duş jeli kullanma anlamına gelebilir.

Dolayısıyla sabunlanırken suyu kapatabilir, sonra durulamak için tekrar açabilirsiniz. Ya da bir zamanlayıcı ile haftanın bir gününü seçin ve en kısa duş süresini kimin alabileceğini görmek için çocuklara (ya da kendinize) meydan okuyun. Bunlar kabus senaryolarına benziyorsa, birkaç günde bir duş almayı atlamayı düşünün.

Evde çalışan biriyseniz TOR internet tarayıcısını kullanmanızı önermiyoruz. İşte nedeni: Evden Çalışıyorsanız TOR Kullanmayın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz