Dizüstü Bilgisayarlarınızın Pil Ömrünü Nasıl Uzatırız

0
309

Dizüstü bilgisayarınızın pil tüketiminden şikayet ediyorsanız bu konumuza bakabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlarda şarj sıkıntısı herkesin şikayetçi olduğu bir konu olmaktadır. Şarj etmek için en yakın güç çıkış noktasını ararken dizüstü bilgisayarınız çekiciliğini gözünüzde çabucak kaybeder. Pilinizi mümkün olduğunca uzun süre kullanmak için 13 kısa yol sizlerle.

1. Ekranınızı Karartın

Çoğu dizüstü bilgisayarınızın ekranını karartılabilir. Bazıları bile CPU ve soğutma performansını değiştirmenin yollarını buluyor. Onları, biraz ekstra pil suyu sıkmak için tahammül edebileceğiniz en düşük seviyeye kadar getirin.

2. Arka Planda Çalışan Programları Kapatın

iTunes, Desktop Search, vb. tüm bunlar CPU yüküne katkıda bulunur ve pil ömrünü kısaltır. Pili kullanırken önemli olmayan her şeyi kapatın.

3. Harici Aygıtları Kesin

USB aygıtlarınız (fare dahil) & WiFi, dizüstü bilgisayarınızın pilini boşaltır. Kullanımda değilken çıkarın veya kapatın. Piliniz azaldığında dizüstü bilgisayarınızla diğer cihazları (iPod’unuz gibi) şarj etmek, dizüstü bilgisayarınızın pilindeki şarjı hızla ortadan kaldırır.

4. CD / DVD Yerine Sabit Sürücüyü Çalıştırın

Sabit sürücüler kadar güç tüketen CD ve DVD sürücüler şarjınızı çabuk tüketir. Sürücüye sahip olmak bile güç tüketebilir. Aktif olarak kullanılmadıklarında bile, güç kaybına sebep oluyorlar. Bu nedenle  Alcohol 120% gibi programları kullanarak sanal sürücüler üzerinde güç kontrolü elinize alıp PC’nizi daha üzün süre kullanabilirsiniz.

5. Pil Temas Noktalarını Temiz Tutun

Pilinizin metal kontaklarını iki ayda bir sürtünme alkolüyle ıslatılmış bezle temizleyin. Bu, pilinizin daha verimli bir şekilde aktarılmasını sağlar.

6. Piliniz’e Dikkat Edin

Dizüstü bilgisayarınızı pil takmadan kullanıyorsanız en azından 2-3 hafta aralıklarla takıp kullanmanız pil ömrünü uzatır. Ayrıca Li-On pilinin tamamen boşalmasına izin vermemelisiniz.

7. Hazırda Bekletme Modu

Bir dizüstü bilgisayarı bekleme moduna geçirdiğinizde bir miktar tasarruf sağlanır ve hemen bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz, ancak hazırda bekleme işlevinin yaptığı kadar çok güç tasarrufu sağlamaz. Bu yüzden bilgisayarı kullanmadığınız zamanlarda hazırda bekleme moduna alarak pil tasarrufu yapabilirsiniz.

8. Çalışma Sıcaklığını Düşürün

Dizüstü bilgisayarınız daha serin olduğunda daha verimli çalışır. Havalandırma deliklerinizi bir bez veya klavye temizleyicisi ile temizleyin eğer bilgisayarınız çok fazla ısınıyorsa soğutucu alarak çözüm üretebilirsiniz. Sonuç olarak pil tüketiminde sizlere pozitif yönde etki gösterir.

9. Güç Seçeneklerinizi Ayarlayın ve Optimize Edin

Pencere kontrol panelinizdeki ‘Güç Seçenekleri’ bölümüne gidin ve güç kullanımını optimize edecek şekilde ayarlayın (Maksimum etki için ‘maksimum pil’ seçeneğini seçin).

10. Çok işlevsellik Kullanmayın

Piliniz dolu iken işlevlerinizi yani bir e-tablo üzerinde çalışmaktan, e-posta istemcinizin arka planda çalışmasına ve en son MP3 setlerini dinlemesine izin vermek yerine, işlevlerinizi  tek tek yapın hepsini bir arada yapmak pil bitimine sebep olabilir.

11. PC Taleplerinizde İyi Bir Yol izleyin

E-posta ve sözcük işleme gibi pasif etkinlikler, oyun oynamaktan veya bir DVD oynatmaktan daha az enerji tüketir. Tek bir pil şarjınız varsa önceliklerinizi akıllıca seçin.

12. Kendinize Daha Verimli Bir Dizüstü Bilgisayar Edinin 

Dizüstü bilgisayarlar, bazı üreticilerin gün boyu kullanılan tüm pillerden söz ettikleri noktaya kadar giderek daha fazla verim verebiliyorlar. Yaşlanmayı değiştirmek için daha yeni ve verimli bir dizüstü bilgisayar almak genellikle hızlı bir düzeltmedir.

13. Grafik Ayarlarınızı Ayarlayın

Grafikleri düşürün. Ekran çözünürlüğünü değiştirerek ve grafik sürücülerini kapatarak bunu yapabilirsiniz. Ekran kartları  günümüzde sabit diskler olarak çok fazla veya daha fazla güç kullanıyorlar. Pil ömrüne negatif yönde etkisi olur.

Dizüstü bilgisayarınızı daha çok kullanmak istiyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz