Daha Az Veri Tüketin!

0
579

Mobil cihazınız ile harcadığınız internetten tasarruf etmek ister misiniz?

Sosyal medyada fotoğraf paylaşabiliyor, gündemden haberdar oluyor veya oyunlar oynuyoruz. Evde Wi-Fi bulunduğu için bu epey kolay oluyor. Ancak dışarıda Wi-Fi bulmak kolay olmadığından geçerli operatörümüzden internet paketleri satın almak zorunda kalıyoruz. Fakat fiyatlar oldukça yüksek. Fiyatlar bu kadar yüksekken kolayca harcamak da istemiyoruz. Peki veri kullanımını azaltmanın yolları nelerdir? Beraber inceleyelim.

Veri ucuz değildir. Özellikle Amerika’da aylık 2 GB yerine aylık 10 GB ödemek sizin telefon faturanızı artırabilir. Türkiye’ de de paket fiyatları ortalama 20 Türk Lirası. Maliyeti azaltmak istiyorsanız en kolay yol az veri harcamaktır.

Ne Kullandığınızı Takip Edin 

Android cihazınızda ne kadar veri harcandığınızı öğrenmek istiyorsanız cihazınızdan “Ayarlar> Veri kullanımı” kısmına gelin. Burada verinizin ne kadar harcandığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hücresel veri kullanımınız belli bir miktara ulaştığınızda bir uyarı gelmesini istiyorsanız bunu limit çizgisini aşağı yukarı kaydırarak ayarlayabilirsiniz. Kullandığınız veri, ayarladığınız limite gelince cihazınız tüm veri erişimini kapatacaktır.

veri

Cihazlarda veri ölçmede farklılıklar olabilir. Örneğin aylık 3 GB  pakete sahipsiniz. Örneğin uyarı almak için 2 GB’a, devre dışı bırakmak için de 2.7 GB’a ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlama konusundaki kararı kendi internet kullanımınıza göre yapmalsınız.

Wi-Fi üzerinden tüketilen veriyi akılda tutmak ve görmek istiyorsanız; kablosuz sekmesine giriniz. Bu sayfada aşağı yukarı kaydırarak ne kadar MB harcanıldığını görebilirsiniz. Bunlar verinizi kullanırken hangi uygulamalarda dikkatli kullanım yapacağınız hakkında yardımcı olacaktır.

Arka Plan Verilerini Kısıtlamak

Eğer sosyal medyayı çok kullanan biriyseniz burada dikkatli olmanız gerekmektedir. Snapchat, Instagram, ya da YouTube’ta dolaşmanız sizin verinizin çok hızlı şekilde düşmesine neden olacaktır. İçiniz rahat olsun. Bu kullanımı azaltmak için cihazınızdan “Ayarlar>Veri kullanımı” adımlarını izleyip “Seçenekler” bölümüne ulaşın. Arka plan verilerini kısıtla seçeneğini kullanarak tüm uygulamaların üstüne tıklayıp belirli uygulamaları işleme tabii tutabilirsiniz. Ancak bu işlemi tüm uygulamalarda yapmamanız gerekir. Örneğin önemli bir e-posta ya da mesaj bekliyorsanız, bunu engelleyecektir. Size hangisi uygunsa onu seçmeniz her zaman daha iyi olacaktır.

veri kablosuz

arka plan veri

Bir Uygulama ile Veri Sıkıştırmak 

Daha az veri kullanmanızı sağlayacak birçok uygulama vardır. Bu uygulamaları birlikte inceleyelim.

Onavo Extend : Ağustos 2015’ten beri güncelleme gelmedi. Hala kullanışlı bir uygulama ve birkaç megabaytınızı koruyabilir. Fakat arayüzü şuan tarih olmuş durumda. Geliştiriciler işten vazgeçmiş görünüyor.

The app was not found in the store. 🙁

Opera Max : Opera Max listede lider durumda. Opera Max tüm verinizi sıkıştırabilir. YouTube, Spotify gibi uygulamaları ve daha fazlasını içermektedir. Temiz, modern bir arayüze sahip. Bunun üzerinden de yine Android ayarlarınızı yönetebilirsiniz.

DataEye : Eğer Opera Max’i sevmediyseniz bunu denemelisiniz. Daha düzenli güncelleniyor ve bazı farklı özelliklere sahip. Örneğin sınırlı bir süre için verilere uygulama erişim izni verme yeteneği gibi.

DataEye | Save Mobile Data
DataEye | Save Mobile Data

Google Chrome : Veri tasarrufu adı verilen bu özellik uygulamanın ayarlar menüsü ile gizlidir. Chrome ziyaret ettiğiniz tüm sayfaları sıkıştırmak için çalışacak ve verileri kaydedecektir. Bu uygulamalar karşısında işe yaramaz fakat basit ve güzeldir.

chrome

Google Chrome:Hızlı ve Güvenli
Google Chrome:Hızlı ve Güvenli

Popüler Uygulamalar

Sosyal medya uygulamalarından özellikle otomatik videoları olanlar daha popüler fakat bir o kadar da verilerinizi tüketiyor. Bu sorunu birkaç ince ayar ile giderebiliriz.

Facebook : Bu uygulamayı kullanmak için birçok neden var. Burada vakit geçirdiğimiz, fotoğraf veya durum paylaştığımız kadar videolardan da kendimizi alamıyoruz. Ancak çoğu zaman Facebook’ta harcadığımız zaman kadar veri de tüketiyoruz. Bu ise faturanıza yansıyan bir sorun olabilir. Bu durumda otomatik olarak oynatılan videoları kapatmanız gerekebilir.

face

Twitter : Twitter’da geçirdiğimiz vakit aldı başını gidiyor. Haliyle burada da değişiklik yapmak, veri kullanımını azaltmak gerekiyor. Bunun için “Ayarlar>Veri>Otomatik Video” adımlarını izleyip ilgili seçeneği kapatabilirsiniz. Böylece tonla tasarruf edeceksiniz.

twitter

Instagram : Instagram’da paylaşılan görüntülerin kalitesini düşürerek veri tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bunun için; profil bölümüne gelip sağ üst köşedeki “Seçenekler (üç nokta)” başlığına dokunun. Daha sonra “Hücresel Veri> Daha Az Veri Kullanın” adımlarını izleyip ilgili seçeneği etkinleştirin. Burada kısıtlama olacağı için resim ya da videoların yavaş açılması gayet normal karşılanmalıdır. Bunu kullanarak da birkaç megabayt kazanabilirsiniz.

insta

Snapchat : Girişte ekranınızı aşağı kaydırın ve sağ üst köşedeki çark simgesine tıklayın. Ayarlar>Yönet>Seyahat Modu. Böylece yoldayken büyük miktarda veri kullanımını azaltmış olursunuz.

snapchat

Otomatik Uygulama Güncellemelerini Kapatın

Belki de en tehlikeli olabilecek ve çözümünü kolayca getirebileceğiniz uygulama güncellemeleri; mobil veri kullanarak gerçekleşirse faturanıza yansıyabilir ve bu hiç de iyi olmaz. “Ayarlar>Otomatik Güncelleme>Sadece Wi-Fi”. Bu kadar basit.

play store

Çevrimdışı Kullanım için Haritaları Kaydet

Siz de Google Maps kullanıyorsanız (hızlıca bir restorana gitmek ya da en yakın cafede soluklanmak için) çevrimdışı indirmeyi kullanmak mantıklı olacaktır. Böylece internet bağlantısı olmadan haritayı kullanmış olacaksınız. Tabi ilk olarak ziyaret edeceğiniz yerin haritasını Wi-Fi üzerinden indirmeniz gerekecektir. Bunun için; arama bölgesine dokunun, ekranı en aşağı kaydırın, yeni çevrimdışı alan indir butonuna basın. Böylece işlem tamamlanmış olacaktır.

google maps

Sizin de bir ipucunuz varsa  bizle paylaşmayı unutmayın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz