CPU’ya Ne Kadar Termal Macun Uygulamalıyım?

0
383

CPU’ya termal macun dökerken çok dikkat etmelisiniz. Çok ya da az dökerseniz sorun oluşturabilir. Bu makalemizde sizlere termal macunu ne kadar uygulayacağınızı anlatacağız.

Termal macunu çevresinde yaymayın; soğutucu vidalanırken eşit bir şekilde kendi kendine yayar. Termal macun (termal yağ, termal arayüz materyali veya termal jel olarak da bilinir.) metalin üzerine uyguladığınız yarı sıvı bileşiktir. Doğrudan üste monte edilen soğutucuya etkili bir ısı transferi sağlamak için CPU’nun gövdesine uygulanır. Daha önce hiç kullanmadıysanız tam olarak ne kadar ihtiyacınız olduğunu bilmek zor olabilir ve internet konuyla ilgili yanlış bilgilerle doludur.

Başlamadan önce: termal macun CPU’nun üst kısmına değil alt kısmına uygulanır. Bu düz olmayan alt kareler ya da pimler için metal plakasına tatbik edilir. Termal macun doğrudan ana kartın CPU soketine geçmez. Bu nokta deneyimli sistem kurucusu için açık gözükebilir.

 
Ayrıca CPU’nuzun satın alınmasıyla birlikte verilen soğutucuyu kullanıyorsanız fabrikadan uygulanan termal macunun olabileceğini unutmayın. Fan ve soğutucu grubunun altındaki bakır renkli ısı transfer plakasını kontrol edin: Üzerinde yamaları gri malzeme varsa macun zaten yerinde kendinizin herhangi bir şey uygulamanıza gerek yoktur. Yeni bir CPU takas ederseniz eski macunu izopropil alkol ile temizlemeniz ve taze malzeme uygulamanız gerekecektir.
 

Ne tür bir termal macunun kullanılacağı hakkında endişeli mi oldunuz? Yapmayın zaten sıcaklıklarda büyük bir fark yaratmaz. Soğutucunuz bir termal macun tüpüyle gelirse o parçaya göre ayarlanmıştır. Doğru miktarda uygulanan macun açıkça “çok değil”. Hem Intel hem de AMD tüpten bir “bezelye boyutunda” yapışkan küpü sıkıştırmanızı öneriyor. Macun CPU ya da soğutucu birleşik ürünün satın alınmasıyla birlikte veriliyor veya ayrı olarak alabilirsiniz. Soğutucuyu üste yerleştirmeden ve montaj donanımına yapıştırmadan önce CPU’nun doğrudan merkezine yerleştirin. Kusursuz yapmak için herhangi bir noktada en fazla bir santimetre (yarım inç) genişliğinde tek bir damla termal macun dökmelisiniz.Oldukça eşit olmasa bile endişelenmeyin ve metal plakanın tüm yüzeyine yaymaya çalışmayın. Burada fıstık ezmesi sandviçi yapmayacaksın. Soğutucu doğrudan CPU’nun üzerine monte edilir. Böylece macun sıkıştırıldıkça yanal olarak yayılır ve ısı aktarımı için ideal bir yüzey oluşturur. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yapmalısınız.

Hala endişeleniyorsanız şunu unutmayın: Çok az termal macun veya çok fazla termal macun sorun oluşturabilir. Soğutucu plaka ve işlemci çok yakın olduğu için çok fazla macun çipin ve plakanın ötesine genişleyebilir. CPU yuvasının içindeki boşlukları doldurulabilir ve CPU’nun elektrik bağlantılarına veya çevredeki baskılı devre kartına (PCB) istenmeyen ısı aktarılır. Tahmin edersiniz ki bu durum çok kötüdür. Çok az macun uygularsanız ve CPU’nuz çok ısınmışsa bilgisayarınızı çökmesine neden olur. Termal macunu her zaman temizleyip yeniden uygulayabilirsiniz ancak soketi temizlemek çok daha sorunludur dikkat etmelisiz. Yapıştırmayı yukarıdaki gibi uyguladıktan sonra soğutucuyu üste yerleştirin ve birlikte verilen montaj donanımı ile ana kartın üzerine yerleştirin.

CPU’ya termal macunu ne kadar uygulayacağınızı öğrendiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz