Cihazların Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

6
170524

Bildiğiniz gibi piyasada çok fazla replika (çakma) ürün satılıyor peki ya cihazlarımızın orijinal olup olmadığını nasıl anlayacağız?

İster Android işletim sistemine (Samsung, HTC, LG, Sony, vb.) sahip cihazlar, ister Apple (iOS) marka cihazlar isterse de diğer marka cihazlar olsun tüm cihazların piyasadaki orijinalleri dışında replika dediğimiz klonları/kopyaları da bulunmaktadır. Replika cihazlar, orijinal cihazların size sunduklarını vermediğinden bu cihazları kullanmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Peki cihazınızın orijinal olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Sizin için birkaç yöntem paylaştık. İşinize yarayacaklarını düşünüyoruz.

Cihazınızın Orijinal Olup Olmadığını Anlayın!

1. Yöntem (Samsung için):

İlk olarak arama bölümüne girerek *#0*# tuşluyoruz ve önümüze böyle bir ekran geliyor:

Orijinal1

Tamamen anlamak için sensor seçeneğine tıklıyoruz ve elimizi telefonun sensörleri olan kısmına götürüyoruz eğer ekran görseldeki gibi yeşil oluyorsa cihazınız orijinaldir. Her Samsung cihazda bu ekran vardır, eğer yoksa cihazınız büyük ihtimalle replikadır.

Orijinal2

2. Yöntem:

Arama ekranına girerek *#112#* yazıyoruz eğer bir seçenek penceresi çıkıyorsa cihazınız çakmadır/orijinal değildir.

Bu ekran birçok replika telefonda çıkmaktadır (Samsung, HTC, LG vb.).

3. Yöntem (En Önemlisi):

IMEI Numarasını Sorgulayın

Android, iOS ve diğer cihazlarda IMEI numarası genellikle Ayarlar -> Cihaz Hakkında bölümünde bulunabilir. Cihazın IMEI numarasını arama ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz IMEI numarasını e-devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine girin ve IMEI numarasını (sadece rakamları) ilgili kısma girin.

Doğrulama kodunu yazın ve Sorgula butonuna basın.

Çıkan sonuçtaki marka/model bilgisinin satın aldığınız cihazla uyuştuğundan emin olun.

imei-sorgulama

Seri Numarasını Sorgulayın

Apple marka cihazlar için seri numarasını sorgulayarak cihazınızın servis ve destek kapsamında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Cihazınızın seri numarasını Ayarlar -> Genel -> Hakkında bölümünde bulabilirsiniz. Cihazınızın seri numarasını bulmayla ilgili daha fazla bilgi için Apple Support üzerindeki “Apple ürününüzün seri numarasını bulma” başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Seri numaranızı bulduktan sonra https://checkcoverage.apple.com/tr/tr adresine gidin ve karşınıza çıkan kutucuğa seri numaranızı girin. Aşağıdaki kutucuğa da kodu girin ve “Devam” butonuna tıklayın.

Cihazınız orijinal olup servis ve destek kapsamındaysa aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

4. Yöntem:

Orijinal olmayan telefonlar, kendilerini tasarımdaki ufak detaylarla, kamera ve ekran kalitesiyle, pil ömrüyle ve tabii ki fiyatlarıyla belli ederler.

Almayı düşündüğünüz cihaz ile resmi internet sitesi üzerindeki görselleri karşılaştırın, cihazda bir kaç fotoğraf çekin ve nasıl göründüğüne bakın. Yazılımı inceleyin ve aynı sürümdeki orijinal cihaz ile farklılık olup olmadığına bakın.

Orijinal olmayan cihazlar genellikle ekran çözünürlüğünü ve kamera kalitesini taklit edemiyorlar.

Emin olmak için cihazın iç donanımını AIDA64 gibi bir yazılımla kontrol edip orijinaliyle uyup uymadığına bakabilirsiniz.

AIDA64
AIDA64
Developer: Unknown
Price: Free

Belki de en önemlisi güvenilir mağazaları ve internet sitelerinden alışveriş yapın.

NOT: Hem Samsung hem de taklit telefon üreticileri yazılımsal değişiklikler yaptığından buradaki bilgiler değişiklik gösterebilir. En doğru ve kesin çözüm için son iki maddeye dikkat etmenizi öneririz. Yazıdaki yöntemler her zaman %100 sonuç vermeyebilir ancak fikir olması açısından yazılmıştır.

6 YORUM

  1. Bende de A30 var sensör sayfası yeşil olmuyor, yorumlara bakılırsa bir çok kişide olmuyor. Telefonu samsung Türkiye garantili olarak güvenilir bir mağazadan almıştım. Imei sorgusu falan herseyi normal.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz