Cihazınızda İnternet Hızı Nasıl Artırılır?

8
7206

İnternet hızınızdan ne kadar memnunsunuz? Peki internet bağlantı hızınızı artırmak ister misiniz?

Concept of fast business with running businessman

Akıllı telefonlarda kullanılan mobil internet hızı şebeke durumuna, bant genişliğine ve kullandığınız hücresel ağ sistemine (3G, 4G) bağlıdır. Kullandığınız internet hızını ağın sağladığı değerlerin üzerine çıkarma ihtimaliniz yok. Ancak bu değeri aşmamak kaydıyla internet bağlantı hızını yükseltmek mümkün. Nasıl mı? Ping değerini düşürerek. Özellikle online oyun oynarken ping değeri ile alakadar olmuşsunuzdur. Şimdi özellikle “ping” nedir? Kısaca bundan bahsedelim.

unnamed (4)

Ping, internet / ağ üzerindeki bir makineye 32 baytlık ICMP (Internet Control Message Protocol) paketleri göndererek erişilebilir olup olmadığını ve erişilebiliyorsa tepki süresini ölçmeye yarayan programdır. Kısaca belirtilen adrese bir paket gönderilir ve yanıt beklenir. Bir bilgisayardan diğer bilgisayara paketlerin gidip gelme süresi sizin ping sürenizi belirler. Ping süresi milisaniye (ms) cinsinden ölçülür. Ping kullanması basit fakat oldukça kullanışlı bir programdır. Ve genelde ağ sorunlarını tesbit etmek için kullanılır. Daha açık konuşmak gerekirse örnek olarak siz Facebook’a girmek için adres çubuğuna www.facebook.com yazdınız. Böylece Facebook sunucularına bir veri paketi gönderirsiniz. Sunucu ise tekrar size karşılık olarak bir veri paketi gönderir ve internet sayfası yüklenmeye başlar. İşte bu arada geçen süre ise ping olarak adlandırılır. Ping değeri ne kadar düşükse sunuculardan gelen yanıt o kadar hızlı olur. Dolayısıyla internete bağlantı hızınız yükselmiş olur.

Peki ping nasıl düşürülür? Daha doğrusu böyle birşey mümkün müdür? Evet. İhtiyacınız olan şey root edilmiş bir Android telefon. İşte telefonu root etmenin bir faydası da burda karşımıza çıkıyor. Şimdi hazırsanız bu işlemin nasıl yapılacağına geçelim.

Öncelikle Terminal Emulator for Android uygulamasını indirin.

The app was not found in the store. 🙁

Uygulamayı açıp belirli komutlar yazacağız. Komutların çalışabilmesi için terminal uygulamasına “root erişim izni” vermemiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kodu yazıp Enter’a dokunun.

su

Bu komutla birlikte SuperSu yada kullandığınız herhangi bir root erişimi kontrol uygulaması devreye girip bir uyarı gösterecek. Gerekli izni verip devam edin.

ping

Daha sonra terminal uygulamasına aşağıdaki komutu girin

ping google.com

Screenshot_2015-11-22-15-50-29

Bu komutla birlikte cihaz Google sunucularına devamlı olarak veri paketleri gönderip alacak ve bağlantınız sürekli canlı tutulacak.

Screenshot_2015-11-22-15-50-37

Terminal uygulamasını arkaplana alın. Uygulama arkplanda sorunsuzca çalışmasına devam edecektir. Siz herhangi bir internet sitesine gitmek istediğinizde telefonunuz zaten bağlantıda olduğu için daha hızlı yanıt alacaksınız. Ya da uygulamalardan gelen bildirimlere (örneğin Whatsapp mesajları) daha hızlı ulaşacaksınız. Bu sayede hızınız artmış olacaktır.

Anlık ping süreniz ise her saniye terminal uygulamasında görünecektir. İnternet hız testi uygulamaları ile ping değerinizi test edebilirsiniz. Görselde terminal uygulamasını çalıştırmadan önceki ve sonraki ping ölçümlerini görüyorsunuz.

pingggg

Artık bağlantınız sabitlenip siz kapatmadığınız sürece kesilmeyecektir. Bu sayede indirme yaparken bağlantı kopma sorununu da çözmüş olduk.

Uyarı: Buradaki işlemleri uyguladığınızda cihazınız, sürekli internete bağlı kalacağından telefonunuzdaki pil tasarrufu özelliğinden tam verim alamayabilirsiniz.

Bu konuyu nasıl buldunuz. Bağlantı ve ping sorununuza çare oldu mu? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

8 YORUM

      • Uygulamalarda da işe yarıyormu mesela play store dan bişey indircem daha hızlı mı oluyor yada facebook lıte uygulamasından face ye giricem daha hızlı mı oluyo yoksa bitek google da arama yaparken mi oluyo bide ben google uygulamasını rootla sildim chrome var onda da olurmu?

        • İndirme hızınız eğer gsm operatörürüz tarafından sınırlandırılmışsa çok fazla bir değişim olmayacaktır. Bunun dışında bağlantınız sabitlendiği için hızda artış yaşanacaktır.

    • Terminal uygulaması diğer uygulamaların uyutulmasını etkilemez. Güç tasarruf özelliğinde yaşayacağınız sorunun temelini cihazın sürekli internete bağlı kalması oluşturur. Eğer bunu istemiyorsanız işiniz bittiğinde terminal uygulamasını da kapatabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz