Brick Olan Android Cihazlar Nasıl Kurtarılır?

0
9225

Eğer telefonunuz yazılımsal bir sorundan dolayı açılmıyorsa buradaki işlemlerle cihazınızı tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Android telefonunuzda açılışta kalma, çökme, donma gibi problemleri nadir de olsa yaşamışsınızdır. Bu gibi sorunlarda genellikle teknik servisin yolunu tutarız. Evet belki bu en sağlıklı yoldur. Ancak çoğu zaman birkaç dakikalık bir işlemle telefonunuzu tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz. Öncelikle Andoid cihazlarda yaşanan başlıca iki yazılımsal sorunun ne olduğunu öğrenelim.

Soft Brick

Cihazınız açılırken ön yükleme ekranında kalıyor veya donuyorsa muhtemelen bazı uygulama ve programlar sistemin açılmasını engelliyor olabilir. Bu durumdaki bir cihaz kolayca kurtarılabilir.

Hard Brick

Güç düğemsinde bastığınızda cihazınızdan herhangi bir tepki alıyor ancak başlangıç animasyonunu göremiyorssanız cihazınıza uyumsuz bir ROM veya kernel yüklemeye çalışmış olabilirsiniz. Bu gibi bir durumda biraz daha uğraştırıcı olsa da cihazınızı kurtarabilirsiniz.

Eğer şanslıysanız cihazınız soft brick olmuştur ki bu durumuda uygulayacağınız çözüm önerilerni birkaç adımda sırlayabiliriz.

  • Telefonu sıfırlayıp tekrar custom ROM yükleyebilir
  • Daha önceden aldığınız sistem yedeğini geri yükleyebilir
  • Ya da üretici tarafından yayımlanan stock ROM dediğimiz orijinal işletim sistemi kurulumu yapabilirsiniz.

Tabi bu işlemleri uygulamak öncelikle birlgisayarınıza kurmanız gereken bazı araçları bilmeniz gerekiyor.

Öncelikle buradaki işlemlerde yapacağınız herhangi bir hatanın cihazınızı daha kötü duruma getirebileceğini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca cihazınızda yapacağınız modifikasyon işlemlerinin cihaz garantisini geçersiz kılacağını unutmayın.

Nelere İhtiyacınız Var?

Custom Recovery

twrp

Android telefonunuza custom ROM yükelemek, çeşitli modifikasyonlar yapmak ve sıfırlamak için kurtarma araçalarına ihtiyacınız. Şuan Android cihazlar için TWRP ve CWM olmak üzere başlıca iki farklı kurtarma aracı bulunuyor. Bu araçları sadece cihazınızı kurtarmak için değil çalışır durumda kullanmızda da herhangi bir sakınca yok. Bu recovery molarından hangisini kullanacağınız sizin seçimine bağlı ancak TWRP recovery’nin sürekli güncellenmekte ve daha fazla özelliğe sahip olduğunu da söyleyelim.  Cihazınıza uygun recovery kurulumunda ise biraz daha fazla araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü kurulum işlemi genellikle cihaz marka ve modeline göre değişebilmekte. Sitemizde yer alan bu konudan cihazınza uygun custom recovery bulabilirsiniz. Eğer cihazınız listede yoksa TeamWin resmi sitesinde cihaz modelinizle arama yapabilirsiniz.

ADB ve Fastboot Araçları

Bilgisayarınızdan Android cihazınıza bağlanıp hata ayıklama, uygulama yükleme, komut gönderme gibi işlemler için adb araçlarına ihtiyacınız var. Fastboot ise Nexus, HTC ve Sony gibi markaların bazı modellerinde imaj dosyaları ve rom yükleyebileceğiniz bir komut satırı aracıdır. Cihaz üzerinde yapacağınız işlemlerde bu araçlara ihtiyacınız olacaktır. adb ve fastboot araçlarının kurulumu için bu konudan yardım alavbilirsiniz.

Kurtarma Yazılımı

Cihaz üzerinde yapacağınız modifikasyon işlemlerinde size karmaşık komutlar kullanmadan da ayrdımcı oalcak bir kurtarma yazılımı kullanabilirsiniz. Bu kurtarma yazılımları cihazınızın markasına göre değişebilir. Samsung modelleri için Odin programını, LG cihazlar için LG Flash Tool, Sony modelleri için Flash tool for Xperia, HTC modelleri içinse HTC Sync Manager aracını kullanabilirsiniz.

Cihazınızı Sıfırlayın

wipe2

Çoğu yazılımsal problemde telefonunuzu sadece sıfırlamak tekrar çalışır duruma getirmek için yeterli olacaktır. Bu işlemi cihazınızdaki recovey mode’dan gerçekleştirebilir ve bu konudan TWRP Recovery ile cihazınızı nasıl sıfırlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Samsung markalı bir cihazınız varsa custom recovery yüklemeden ses açma, ana ekran ve güç tuşları kombinasyonu ile ulaşabileceğiniz stock recovery menüsünden Wipe data/factory reset ve Wipe cache işemlerini yapmanız yeterlidir. Diğer marka cihazlarda genellikle stock recovery bulunmadığı gibi cihazınızı sıfırlamak için basit bir tuş kombinasyonunu kullanmanız da gerekebilir. Yani bunun için biraz araştırma yapmalısınız.

Tekrar Custom ROM Yükleyin

CyanogenMod_Tie_Wide

Cihazınızın işletim sistemindeki bazı hatalar sistem formatı yapmanızı gerektirebilir. Ayrıca yüklediğiniz bir kararsız custom ROMtelefonunuzun işlevselliğini bozmuş olabilir. Bu gibi durumlarda telefonunuzu sıfırladıktan sonra cihaz modeline uygun bildiğiniz en kararlı custom ROM’u tekrar yüklemeniz gerekiyor. Bunun için popüler AOSP ROM geliştiricisi CyanogenMod’un resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. TWRP Recovery ile custom ROM kurulumu için bu konudan yardım alabilirsiniz.

Sistem Yedeğini Geri Yükleyin

restore

Eğer Android cihazınızı özelleştirme gibi bir merakınız varsa ilk yapmanız gereken bir sistem yedeği almak olmalıdır. Daha önceden almış olduğunuz bir sistem yedeğini herhangi bir durumda geri yükleyerek cihazınzı tamamen eski duruma getirebilirsiniz. TWRP Recovey ile nasıl yedek alıp geri yükleceğinizi bu konudan öğrenebilirsiniz.

Stock ROM Yükleyin

ekran-goruntusu-66

Eğer diğer işlemler işe yaramıyorsa uygulayacağınız en doğru işlem üretici tarafından yayınlanan ve cihazınıza uygun stock ROM dediğimiz orijinal işletim sistemini yüklemek olacaktır. Buradan cihazınıza uygun stock ROM bulabilirsiniz. Popüler akıllı telefon modellerinin stock ROM dosyalarını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Cihazınıza stock ROM yüklemek için yukarıda bahsettiğimiz kurtarma yazılımlarını kullanabilirsiniz. Bu yöntem her cihaz marka ve modeline göre değişebilmekle birlikte küçük bir araştırma sonucunda da kolayca öğrenebileceğiniz bir işlemdir.

Hard Brick Durumunda Ne Yapılabilir

usb-jig

Cihazınızı kurtarma moduna alamıyor ya da bilgisayarınızla bağlantı sağlayamıyorsanız hard brick dediğimiz zorlu bir durumlar karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda bir şansınız daha bulunuyor. Herhangi bir teknoloji mağazasından ya da internetten alışveriş yapabileceğiniz bir siteden sipariş edebileceğiniz USB JIG cihazı ile cihazınızı Download mode’a alabilirsiniz. Daha sonra ise gerekli stock ROM dosyasını yükleyerek cihazınızı tekrar çalışır duruma getirmeniz mümkün.

Eğer tüm bunlar bir işe yaramıyorsa yapmanız gereken en doğru işlem telefonunuzu teknik servise göndermek olacaktır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz