Bilgisayarınızı Kaç Kere Şarj Ettiğinizi Görün!

0
1370

Windows 10 yüklü dizüstü bilgisayarınızı şimdiye kadar kaç defa şarj ettiğini görmek istiyor musunuz?
Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 10 sürümü birçok özelliğe sahip. Ancak bu özelliklerin bazıları ya gizli olarak karşımıza çıkıyor ya da ilk bakışta farkedemiyoruz. Bu özelliklerden bazılarını genel kullanıcıların birçoğunun zaten kullanmadığını düşünürsek gizli olarak yer almasına hak verebiliriz. Ancak bazı özellikler var ki bilgisayarınızı aslında ne kadar da yanlış kullandığınızı farkedebileceğiniz bilgilere dahi ulaşabiliyorsunuz. Batarya şarj kaydı da bunlardan birisi. Dizüstü bilgisayarınızın pilini günde kaç defa bitiriyorsunuz? Ya da sürekli güç kaynağına bağlı olarak mı kullanıyorsunuz? İşte tüm bu bilgiler aslında işletim sisteminiz tarafından gizli bir şekilde kayıt altına alınıyor. Elbette bu bilgileri öğrenmenin bir yolu da var.

Gizli Batarya Raporu

Eğer tablet veya dizüstü bilgisayarınızda Windows 10 kullanıyorsanız pil seviyesini bildirim alanında yer alan batarya simgesine tıklayarak bir bakışa görebilirsiniz. Açılan kutucukta pilin şarj seviyesi, ne kadar süre daha kullanılabilir olduğu bilgisi ve güç tasarrufu gibi hızlı ayar seçenekleri de yer almakta. Eğer isterseniz Burada yazanlardan daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Bunun için :

  • Başlat menüsüne sağ tıklayıp Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklayın. Açılan kutucuktan gerekli izni verin.

komut penceresi yönetici

  • Daha sonra karşılaştığınız komut penceresi satırına aşağıdaki komutu girin.

powercfg /batteryreport /output “C:\battery_report.html”

pil-kullanım-komut

  • Batyarya kullanım kaydınız bilgisayarınızda C:\battery_report.html dosyasına kaydedilecek.
  • Bu dosyayı bulup açın.

ekran-goruntusu-71

Açılan raporda batarya ile ilgili kimlik bilgisi, son kullanımlar, kullanım grafiği ve geçmişi, batarya kapasite geçmişi, daha önce kaydedilen maksimum batarya ömrü gibi önemli bilgileri görebilirsiniz. Bu işlemin ardından raporun yer aldığı dosyayı silmenizde veya işlemi tekrar yapmanızda bir sakınca da yok.

pil-kullanım-rapor

Peki sizce dizüstü bilgisayarımıza sağlıklı kullanım açısından nasıl şarj periyotları uygulamalıyız? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz