Bataryaya Aşırı Yükleme Yapmamak İçin Telefonunuza Şarj Limiti Ayarlayın

0
1186

Android telefonunuzun aşırı şarj edilmesini engellemek için şarj limiti ayarlayabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu doğru şarj ettiğinizi düşünüyor musunuz? Pili tamamen bitirmek veya tam dolunca şarj işlemini sonlandırmak artık geçerliğiliği yitirmiş yöntemler. Lityum-iyon piller (çoğu modern cihazda kullanılan tip) zamanla şarj etme yeteneğini kaybetmeye başlar ve buna katkıda bulunan en büyük iki faktör aşırı ısı ve aşırı şarjdır. Telefonunuzun pilini şarj etme eylemi ısınmasına neden olur ve %100 şarjla doldurmak zamanla kapasitenin azalmasına katkıda bulunur. Daha spesifik olmak gerekirse bir pilin yalnızca %85’e şarj edilmesinin, tam %100’e şarj etmekten daha uzun bir pil ömrü sağladığı araştırmalarla ortaya konulmuştur. Hatta daha önce akıllı telefonunuzu şarj ederken doğru bilinen yanlış uygulamaları burada sizinle paylaşmıştık.

harsha397 isimli bir geliştirici Android telefonunuzun daha önceden seçtiğiniz bir limit değere kadar şarj edildiğinde şarj işleminin sonlandırılmasını sağlayan bir uygulama geliştirdi. Battery Charge Limit isimli uygulama her cihazda çalışmamakla birlikte eğer cihazınızla uyumlu ise belirli bir şarj limiti ayarlamanıza olanak sağlıyor. Cihazınız bu uygulama sayesinde belirlediğiniz şarj yüzdesine ulaştığında şarj işlemini otomatik olarak kesecektir.

Gereksinimler

  • Root erişim izni
  • Android 4.4 veya daha üzeri bir sürüm

Bu Modun Telefonunuzda Çalışıp Çalışmayacağını Test Edin

Öncelikle, bu uygulamanın cihazınızla çalışacağından emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için, telefonunuzu bir şarj cihazına takarak başlayın.

Cihazınızdaki root erişim izni verilebilir bir dosya yöneticisi uygulamasını açın. Bir öneri isterseniz Es Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Dosya yöneticisine root izni vermek için sol üst kısımdaki menü butonuna dokunup açılan bölümden “Root Gezgini” seçeneğini aktif edin.

  • Dosya yöneticisi uygulamasında üst kısımdaki ” / ” işaretine dokunup  / sys / class / power_supply / battery klasörünü açın.
  • Bu klasörde yer alan “charging_enabled” dosyasını metin düzenleyici seçeneği ile açıp “1” numaralı rakamı silin ve ardından “0” sayısı ile değiştirin.
  • İşlemi bitirdikten sonra dosyayı kayededin.

 

Bu noktada, telefonunuz şarj etmeyi durdurmalıdır cihaz şarj olmaya devam ederse, cihazınız bu uygulama ile uyumlu değildir. Bu testi tamamladığınızda telefonunuzu yeniden başlatmayı unutmayın.

Uygulamayı Telefonunuza Yükleyin

Telefonunuzun uyumlu olduğunu bildiğinize göre, şimdi uygulamayı kurmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için aşağıdaki bağlantıdan APK dosyasını indirin. İndirme işlemi tamamlandığında dosyanın üzerine dokunup “Yükle” seçeneği ile kurulum işlemini tamamlayın.

 

Pil Şarj Limitini Ayarlayın

  • Uygulamayı açıp “Limit” seçeneğinin yanında yer alan “Change” butonuna dokunup kutucuğa istediğiniz şarj limtini 50 ile 95 arasında bir değer olarak girin.
  • Seçiminizi tamamlamak için “Enable” butonunu kullanın.

  • Etkinleştirme işleminin ardından uygulama root erişim izni isteyecektir. Gerekli izni verip devam edin.

Daha Sağlıklı Bir Pilin Keyfini Çıkarın

Şu andan itibaren, telefonunuzu bir şarj cihazına bağladığınızda Pil Şarjı Sınırına kadar devam eden bir bildirim görürsünüz. Bu, uygulamanın arka planda çalıştığı tek zamandır, bu nedenle pil ömrü üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ardından, piliniz istenen eşiğe ulaştığında şarj işlemi derhal duracaktır.

Uygulama, pil seviyesi %3’e düşene kadar cihazın şarj olmasını engelleyecek ve bu noktada şarjın geçici olarak tekrar başlatılmasına izin verilecek ve aynı işlemi tekrarlayacaktır. Bu işlem cihazınızın uzun vadede daha sağlıklı ve uzun bir pil ömrüne sahip olmasını sağlayacaktır.

Bu yöntemle telefonunuza şarj limiti ayarladınız mı? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz