Android Telefona Root Atmadan Cihazı Hızlandırın

0
427

Android telefon kullanıcılarının en sık yaşadığı sorunlardan birisi olan telefonun yavaşlama sorunu için birçok çözüm yolu vardır. Bu çözüm yollarının başında telefonu rootlandırmak gelir.

Bu yazımızda sizlere cihaza köklendirme işlemi yapmadan Android telefonunuzu hızlandırma işlemini anlatacağız.

Android Telefona Root Atmadan Cihazı Hızlandırma

1- Dahili Depolama Alanını Yönetin

Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız, telefonun dahili depolama alanı dolduğunda telefonun yavaşlama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Dahili depolama alanındaki uygulamaları, fotoğraf ve videoları SD karta taşıyarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

2- Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Telefonunuzda yer alan, kullanmadığınız uygulamaları kaldırın. Böylece hem telefonunuzun hafızası genişlemiş olacak hem de telefon bir nebze daha hızlı hale gelecek.

3- Uygulamaları ve Sistem Önbelleğini Temizleyin

Telefonunuzda Ayarlar > Uygulamalar’a giderek uygulamaların önbelleğini temizleyin. Önbellek temizleme işlemi telefonunuzun dahili depolama alanına da etki edecek ve telefonunuzun hızlanmasını sağlayacaktır.

4- Pencere Animasyon ve Geçiş Ölçeklerini Ayarlayın

Animasyonlar hem batarya hem de sisteme yüklendiğinden telefonda büyük bir etkiye sahiptir. Bu etkiyi azaltmak için Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > Pencere Geçiş Ölçeği > 0,0 adımını takip edin. Bu adımların aynısını Animasyon Ölçekleri için de yapın.

5- Telefonunuzu Güncelleştirin

Android işletim sistemi telefonunuza güncelleştirme getirdiğinde telefonunuzu güncelleştirin. Güncelleştirmeler telefonunuzun daha iyi performans sergileyebilmesi içindir. Güncelleştirme yapmadığınızda ya da güncelleştirmeyi geciktirdiğinizde telefonunuzun zamanla yavaşlamaya başlar.

6- Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Gün içerisinde telefonunuzu en az bir kez yeniden başlatın. Telefonu yeniden başlatma işlemi telefonunuzda arka planda çalışan uygulamaların tüm kaydedilmiş önemsiz çerezlerini temizler.

7- Dosya Temizleme Aracı Kullanın

Uygulamaların gereksiz dosyalarını, dosya temizleme aracı uygulaması kullanarak temizleyebilir, telefonunuzun hız performansını artırabilirsiniz. Dosya temizleme aracı uygulamasından en iyi verimi Droid Optimizer ve CCleaner isimli uygulamalardan alabilirsiniz.

Droid Optimizer
Droid Optimizer
Developer: Ashampoo®
Price: Free

8- Telefonu Sıklıkla Fabrika Ayarlarına Geri Döndürmeyin

Telefonu sürekli fabrika ayarlarına döndürmek telefona zarar verebilir. Ancak telefonu fabrika ayarlarına döndürme işlemini 6 ay aralıklarla yaparsanız bu işlem telefonunuz için daha sağlıklı olur.

9- Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kaldırın

Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak telefonun daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamayı tamamen durdurmanız da mümkün. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar’a gidip arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamanın üzerine tıklayın ve Uygulamayı Durdur seçeneğine basın.

Telefona Root atmadan cihazı hızlandırma ve bunun gibi diğer ipuçlarından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz