Android Cihazlarda Uygulamaların İnternet Erişimi Nasıl Kesilir?

0
15855

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzda birçok uygulama bulunabilir. Bu uygulamaların mobil veriyi ne kadar fazla kullandığını hepimiz biliyoruz. Android cihazınızda internet erişimi bulunmasını istemediğiniz uygulamaların internet erişimini istediğiniz zaman açabilir, istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Uygulamaların internet bağlantısını kesmek telefonun şarjına ve internet tarifenizin yavaş tükenmesini sağlar.  Bu işlemi gerçekleştirmek için telefonunuzda Root işlemine gerek yoktur.

Android Cihazınızda İstediğiniz Uygulamanın İnternet Erişimini Kesin

Android cihazınıda uygulamaların internet erişimini kesebilmek için iki farklı yöntem vardır:

1- Android’in Dahili Özelliğini Kullanın

Android cihazınızda Ayarlar > Veri Kullanımı’na gidin. Ekranın sağ üst kısmında üst üste bulunan üç noktaya dokunun. Arka Plan Verilerini Kısıtla seçeneğine tıklayın. Böylece herhangi bir programa ihtiyaç duymadan akıllı telefonunuzdaki uygulamaların internet bağlantısını kesebilirsiniz.

Android’in Lollipop ve üzeri güncellemelerinde ise bu bölümde, uygulamaların veri erişimini kapatıp açabileceğiniz bir seçenek bulunmaktadır.

2- Üçüncü Taraf Uygulamalarını Kullanın

1- Mobiwol: NoRoot Firewall

Bu uygulamayı akıllı telefonunuza Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebilir ve akıllı telefonunuzda Root erişimine ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz.

Uygulamayı akıllı telefonunuza indirdikten sonra açın ve Firewall Rules (Güvenlik Duvarı) seçeneğine dokunun. Açılan listede cihazınızda bulunan uygulamaları göreceksiniz. İnternet erişimini kesmek istediğiniz uygulamanın, bu listede, isminin yanındaki WiFi ve hücresel ağ seçeneklerinden hangisini devre dışı bırakmak istiyorsanız ona dokunun. İşlemi tamamlamak için geri gelin ve Güvenlik Duvarı seçeneğini açın.

Mobiwol: NoRoot Firewall
Mobiwol: NoRoot Firewall
Developer: Mobiwol
Price: Free

2- NetGuard

NetGuard uygulamasını da Google Play Store’da ücretsiz olarak indirebilir, istediğiniz herhangi bir uygulamanın internet erişimini kesebilirsiniz.

Uygulamayı Google Play Store’dan indirdikten sonra açın. Uygulama ana ekranında Android cihazınızda yüklü olan cihazlar listelenecektir. Bu listede yer alan uygulamalardan hangisinin internet erişimini kesmek istiyorsanız listeden uygulamanın isminin üzerine bir kez dokunun. Kablosuz ağ bağlantısını mı yoksa mobil veri bağlantısını mı kesmek istediğinize karar verin.

Eğer tüm uygulamaların internet erişimini tek seferde kesmek istiyorsanız uygulama ana ekranından Ayarlar’a tıklayın. Varsayılan Olarak WiFi’yi Engelle ve Varsayılan Olarak Mobil Veri’yi Engelle seçeneklerinden herhangi birini ya da ikisini tercih edin.

NetGuard - no-root firewall
NetGuard - no-root firewall

Android cihazda uygulamaların internet erişimini kesme ve bunun gibi diğer tüm ipuçlarından haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz