Android Cihazlarda Gizli Gece Modu Nasıl Etkinleştirilir?

0
7658

Android Nougat sürümü ile gizli olarak gelen “Gece Modu” özelliğini telefonunuzda kullanın.

Yapılan araştırmalar sonucunda karanlık bir ortamda akıllı telefon kullanırken maruz kalınan mavi ışığın insan gözü için zararlı olduğunu ve uykusuzluk gibi problemlere neden olduğunu biliyoruz. Üreticiler bu konuda önlemler almaya başladılar bile. İlk olarak kullanıcıların iOS cihazlarla tanıştığı “Gece Modu” özelliği Android Nougat beta sürümünde görünse de final sürümünde bu özellik gizli olarak sunuldu. Bu özellik telefonunuzun ekranındaki mavi ışık spektrumunu kaldırmak için ekranınıza kırmızıya yakın bir renk katar. Böylece cihaz ekranı geceleri gözleri yormayan daha kolay bir kullanıma sahip olur.

Eğer telefonunuz Android Nougat sürümünü kullanıyorsa Google Play Store’dan indirebileceğiniz bir uygulama sayesinde gizli olarak sunulan Gece Modu özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer daha önceki bir sürümü kullanıyorsanız üçüncü parti uygulamalar bu konuda sizin yardımcınız olacaltır.

Android Nougat sürümünde gizli gece modu özelliği nasıl etkinleştirilir?

Android Nougat beta sürümünde Gece Modu özelliği System UI Tuner bölümünde saklanmıştı ancak final sürümünde bu bölüm kaldırıldı. Menü halen var olduğu halde kolayca erişemiyorsunuz.

Öncelikle System UI Tuner bölümünü etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için durum çubuğunu iki kez ağaşı çekip sağ üst köşedeki “Ayarlar” simgesine uzun basın. Birkaç saniye sonra bıraktığınızda dişli çubuğunun yanında bir ingiliz anahtarı simgesini göreceksiniz.

Bu işlemin ardından ilgili özelliği kullanabilmek için Google Play Store’dan “Night Mode Enabler” isimli uygulamayı telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Bu uygulama, Gece Modu özelliğinin kullanılabilir olmasını sağlıyor.

Night Mode Enabler
Night Mode Enabler
Developer: Mike Evans
Price: Free

Uygulamayı yükledikten sonra açın. Karşılaştığınız ekranda “Enable Night Mode” seçeneğini göreceksiniz.

Bu seçeneğe dokunduğunuzda System UI Tuner içerisinde otomatik olarak yeni bir menü açılmalı. “Turn on automatically” seçeneği bulunduğunuz konumda geçerli zamana göre Gece Modu özelliğinin otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlıyor.

Daha alttaki “Adjust tint” ve “Adjust brightness” gece modu etkinleştirildikten sonra renk tonu ve parlaklık gibi ayarlamalar yapmanızı sağlıyor.

Artık gece olduğunda ilgili özellik otomatik olarak açılıp sabahları ise kapanacaktır.

Android Nougat’tan daha eski sürüme sahip olan cihazlarda nasıl kullanılır?

Bu özellik gizli de olsa Android Nougat kullanıcılarına sunuldu ancak endişelenmeyin. Üçüncü parti uygulamalar bu konuda size yardımcı alacaktır.

F.lux ve Twilight Gece Modu özelliğinin yer aldığı en iyi seçeneklerden. Bununla birlikte f.lux’un Twilight’tan önemli ölçüde fazla özelliğe sahip olduğunu belirtelim.

f.lux (preview, root-only)
f.lux (preview, root-only)
Developer: justgetflux
Price: Free

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz