Android Cihazlarda Donanımsal Tuşlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

3
6823

Android cihazınızdaki dınanımsal tuşlar sizin için bir sorunsa devre dışı bırakabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Android telefonlarda yer alan menü, ana ekran ve geri tuşları cihaz kontrolü noktasında önemli bir yere sahip. Birçok üretici cihazlarında bu tuşları ekran bölümünde ve sanal olarak sunuyor. Ancak başta Samsung olmakla beraber bazı üreticiler de bu tuşlara kasa üzerinde ve dokunmatik veya fiziksel olarak yer verebiliyor. Siz de Android’inizi özelleştirmeye çalıştıysanız telefonunuzdaki donanımsal tuşlar yerine sanal tuş kullanmak isteyebilirsiniz. Bu arada cihazınıza sanal tuş eklemek isterseniz şuradaki konu size yardımcı olacaktır.

Eğer Android telefonunuza sanal tuş eklediyseniz donanımsal tuşlara ihtiyacınız kalmayacaktır. Ya da arada elinizin yanlışlıkla farklı tuşlara değmesinden bıkmış olabilirsiniz. O halde donanımsal tuşları kapatın gitsin!

Öncelikle bu gibi bir işlem için cihazınızın rootlu olması gerektiğini belirtelim. Ayrıca bu tuşları kapatmadan önce yukarda bahsettiğimiz konuya gidip sanal tuş eklemeniz yerinde olacaktır. Ek olarak bu işlemlerde yapacağınız herhangi bir hatanın cihazınızda bazı yazılımsal sorunlara yol açabileceğini unutmayın.

Şimdi hazırsanız işlemlere başlayalım.

Cihazınızdaki bu tür bir işlemin sistem dosyaları üzerinden gerçekleşeceğini tahmin etmişsinizdir. Bunun için ES Dosya Yönetisi’ni kullanabilirsiniz.

ES Dosya Yöneticisi
ES Dosya Yöneticisi
Developer: ES Global
Price: Free
  • Dosya yöneticisi uygulamasını açıp kayan menü bölümüne ulaşın. “Root Gezgini” butonunu kullanarak uygulamaya gerekli izni verin.

unroot_1

  • Tekrar dosyalar bölümğne gelip sağ üst kısımdaki “/’ işaretine dokunun.

button-5

  • Açılan dizinde System>usr>keylayout klasörüne ulaşın.
  • Açılan klasörde Generic.kl dosyasına dokunup metin düzenleyici seçeneği ile açın.

buttons-4

Açtığınız dosyada bir sürü komut göreceksiniz. Kafanız karışmasın bizim için sadece şu üç komut gerekli: “key 139 MENU“, “key 158 BACK” ve “key 172 HOME“.

Yapacağınız işlem oldukça basit. Bu komutları bulup her biriniz başına “#” simgesini ekleyin. Ardından yine her bir komutun devamına “WAKE_DROPPED” ifadesini ekleyin (tırnak işaretleri olmadan yazın).

Örnek vermek gerekirse:

  • Menü tuşunu kapatmak için;key 139 MENU” komutunu “# key 139 MENU WAKE_DROPPED

  • Geri tuşunu kapatmak için; key 158 BACK” komutunu “# key 158 BACK WAKE_DROPPED”

button-2

  • Ana ekran tuşunu kapatmak içinse;key 172 HOME” komutunu “# key 172 HOME WAKE_DROPPED” şeklinde düzenleyin.

button-1

  • Düzenleme işlemini tamamladıktan sonra geri çıkıp kaydedin.

Son olarak değişikliklerin uygulanması için cihazınızı yeniden başlatın. Tüm işlemler bu kadar. Artık cihazınız açıldığında donanımsal tuşların çalışmadığını farkedeceksiniz. Tuşların yeniden çalışması için düzenlemeyi eski haline getirebilirsiniz.

Android cihazınızdaki donanımsal tuşları devre dışı bırakabilirdiniz mi?

3 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz