Android cihazınızı, bilgisayarınız için kablosuz bir flaş sürücüye dönüştürün!

2
1152

Android cihazınızı Windows, Mac ve Linux bilgisayarlar için kablosuz bir flaş sürücü olarak kullanmak ister miydiniz?

Dosyaları bir bilgisayardan Android cihazınıza kopyalamak her zaman oldukça basittir; iki cihazı bir USB kablosuyla bağlamanız, masaüstünüzdeki dosya gezginini açmanız ve ardından dosyaları taşımanız yeterlidir. Peki kablo bağlantısına ihtiyacınız olmasaydı?

Geliştirici AppCube tarafından ortaya çıkarılan yeni bir uygulama, cihazınızı basit bir dokunuşta bir ağ paylaşım klasörüne dönüştürerek Android dosya paylaşımını bir üst düzeye çıkarıyor. Kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden çalıştığından dolayı kablolara ihtiyacınız yoktur. Aynı zamanda Windows Gezgini’nde ve Mac’in Finder uygulamasında görünür; bu da dosyaları sürükleyip bırakabileceğiniz anlamına gelir.

 

Pocketshare Uygulamasını Yükleyin!

Kolay bir şekilde kablosuz dosya paylaşımına başlamak için Pocketshare: File Transfer Nas uygulamasını Android cihazınıza Play Store’dan yükleyin.

Pocketshare: File Transfer NAS
Pocketshare: File Transfer NAS
Developer: Appcube
Price: Free

Bilgisayarınızda Ayarlayın!

Bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız, ayarları yapmak için sadece bir BAT dosyası çalıştırmanız yeterli. Bunun için Android cihazınızdan Pocketshare uygulamasını açıp uygulamanın Ayarlar (Settings) -> Yardım (Help) menüsüne gidin.

Windows başlığına gelin. Karşınızda “ftp://192.168.0.106:8081” adresini göreceksiniz. Bu adresi kullanmaya başlamadan önce aşağıda “Drive Letter” ile bilgisayarınızda görüntülenecek sürücü harfini ayarlayabilirsiniz. Sürücü harfini seçtikten sonra “Save Configuration” seçeneğine tıklamayı unutmayın.

Gelelim adresin kullanımına… karşınızdaki adresi internet tarayıcınızın adres çubuğuna yazın. İster  “ftp://192.168.0.106:8081” ister “ftp://192.168.0.106:8081/Pocketshare” olarak yazın hiç fark etmez. Aynı kapıya çıkacağız. İhtiyacımız olan “pocketshare_windows.bat” dosyası.

Karşınıza çıkacak dizinden “pocketshare_windows.bat” dosyasına farenizin sağ tuşu ile tıklayıp açılacak bağlam menüsünden “Bağlantıyı farklı kaydet…” seçeneğini seçin ve bilgisayarınıza kaydedin.

Bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosyayı çalıştırın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde yapılacak olan değişikliğe Evet diyerek onaylayın.

Bu Bilgisayar’a giderek Pocketshare’in belirlediğiniz sürücü harfi ile yer aldığını görmeniz gerekmektedir.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, Pocketshare sürücüsünü açıp istediğiniz dosyayı içerisine kopyalamanız.

Dosyayı kopyaladıktan sonra Android cihazınızda Pocketshare uygulamasında Dosyalar (Files) sekmesine gelin. Aktardığınız dosya gözükmüyorsa, sağ yukarıdaki yenile simgesine dokunun. Aktardığınız dosyaya dokunarak uyumlu bir uygulama ile açabilir veya dosyaya bir süre basılı tutarak cihazınızdaki veya hafıza kartınızdaki bir klasöre kaydedebilirsiniz.

Güvenlik

Ağınızdaki diğer bilgisayarların Pocketshare sürücünüze erişmesini önlemek istiyorsanız, Ayarlar’da yer alan “Kullanıcı doğrulama (User authentication)” ayarını etkinleştirerek bir kullanıcı adı ve şifre belirleyebilirsiniz. Böylelikle dosyalarınıza erişmek istediğinizde bu bilgeleri girmeniz gerekecektir.

Ancak bu ve birkaç özellik için ücretli sürüme yükseltmeniz gerektiğini belirtelim.

Dosyalarınızı kablosuz bir şekilde cihazlarınız arasında aktarıyor musunuz?

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz