Android 8.0 ve Üzerinde Önbellek Nasıl Temizlenir?

1
3550

Google Android 8.0 Oreo sürümü ile toplu önbellek silme özelliğini kaldırdı. Önbelleği temizleyeceğiniz farklı yöntemler bu yazımızda.

Android 8.0 Oreo sürümü öncesi sürümlerde depolama ayarlarına giderek uygulamaların önbellekleri bir kaç dokunuş ile siliniyordu ve depolama alanında büyük oranda yer açılıyordu Android 8.0 Oreo sürümü ile bu özelliği göremedik. Çünkü Google toplu önbellek silme özelliğini Android 8.0 ile tamamen işletim sisteminden kaldırdı.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına bu özelliği kaldıran Google’ın yeni önbellek temizleme politikası şu şekilde: Uygulamalar gerektiğinde oluşturulan önbellek dosyalarından veri işleyerek uygulamaların daha hızlı çalışmasını hedeflenmektedir. Gerektiği takdirde uygulamalar bu önbellekleri silerek cihazda yer açabilecek. Her ne kadar güzel bir yenilik olsa da yeni politikaya uymayan geliştiricilerin uygulamaları bu özelliğin beklendiği gibi çalışmasına engel olabilir.

Önbellek politikasının değişmesiyle beraber çöp olarak gördüğümüz RAM ve Önbellek temizleyip cihazı hızlandırdığını iddia eden Clean Master, CCleaner gibi uygulamaların işlevsellikleri tamamen çalışamaz hale geldi. Google toplu önbellek silme özelliğini kaldırdığı için bu tür üçüncü parti uygulamalarda bu özelliği kullanamaz hale geldi. Bunun yanı sıra üçüncü parti uygulamaların RAM’ı gereksizce boşaltması engellendi.

Her ne kadar Google bu özelliği kaldırsada bazen önbelleği temizlemek yararımıza olacaktır. Önbelleği temizleyeceğimiz 2 yöntemimiz var.

1. Yöntem

Google toplu önbellek silme özelliğini kaldırsada hala uygulamaların tek tek önbelleğini silinmesine izin vermektedir. Bunu yapmak için Ayarlar>Uygulamalar sekmesinden önbelleğini silmek istediğiniz uygulamaların uygulama bilgisine girerek Depolama bölümünden önbelleği temizleyebilirsiniz.

2. Yöntem

Bu yöntem ile bir dokunuş ile tüm uygulamaların önbelleğini silebilirsiniz bunun için öncelikle AppMgr III isimli uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

AppMgr III (App 2 SD)
AppMgr III (App 2 SD)
Developer: Sam Lu
Price: Free

Uygulamayı açtıktan sonra sağ üst köşedeki turuncu kare ile gösterdiğimiz süpürge simgesine dokunun. Sonra alt ortadaki turuncu kare ile gösterdiğimiz daire içindeki süpürgeye dokunun.

Açılan ekranda cihazınızdaki toplam önbellek boyutu hesaplanacaktır. Hesaplandıktan sonra aşağıdaki turuncu kare ile gösterdiğimiz süpürge simgesine dokunun. Uygulamayı yeni İndirdiğiniz için sizden erişebilirlilik izni isteyecektir. Göstergelere göre istenilen erişebilirlilik ayarını aktif hale getirdikten sonra önbellek temizleme işlemi başlayacaktır. Önbellek silinme sırasında ekrana dokunmayın.

Bu makalemiz işinize yaradı mı? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz