Akıllı Depolama Özelliği Sayesinde Disk Alanını Otomatik Temizleyin!

0
631

Windows 10’unun Akıllı Depolama özelliği birkaç işlemi sizin yerinize otomatik olarak gerçekleştiriyor. 

Artık ihtiyacınız olmayan dosyaları nasıl yönetiyorsunuz? Her şeyi Geri Dönüşüm Kutusu’nda mı biriktiriyorsunuz? Klavyenizden Shift + Delete kısayolunu kullanan birkaç kişiden biri misiniz? Yoksa, yıllarca kötü yönetilmiş klasörler sayesinde yönetimi yılları sayesinde masaüstü bilgisayarınız ve dosya hiyerarşiniz tamamen karmaşa içerisinde mi?

Hangi kategoriye girerseniz girin, eski dosyalar tamamen sizin sorumluluğunuzdaydı. Ancak artık değil. Windows 10 Creators Update ile zaten mükemmel Akıllı Depolama özelliği yenilendi.

Peki Akıllı Depolama Nedir? Sizin için neler yapabilir? Nasıl kullanabilirsiniz? Bu soruların cevabını aşağıda bulacaksınız.

Akıllı Depolama Nedir?

Microsoft, 2015 yılında orijinal Windows 10’unun bir parçası olarak Akıllı Depolama’yı piyasaya sürdü. Tabi burada küçük bir bilgi verelim. 8.1 sürümü yayınlandığından beri Windows Phone’unun bir parçasıydı. Akıllı Depolama, sabit diskinizdeki uygulamaları ve dosyaları yönetmenin bir yolunu sundu.

Özellik, her bir dosya türünün sistem belleğinizin ne kadarını kullandığını söyleyebilmekte ve uygulamalarınızı, belgelerinizi, müziklerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı kaydetmek istediğiniz varsayılan depolama ortamını belirlemenize izin verebilmektedir.

Tüm bu özellikler Akıllı Depolama’nın Creators Update sürümünde hala mevcut, ancak uygulamanın temel amacı değişti. Artık bilgisayarınızdaki depolama alanını otomatik olarak izlemek ve temizlemek için kullanabilirsiniz. Eski dosyaları silebilir, belirli dosya türlerini izleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Kısa bir şekilde bunlardan bahsedeceğiz.

Akıllı Depolama’nın Yeni Sürümü Neden Gerekliydi?

Giriş bölümünde bahsettiğimiz gibi, eski dosyaları ve klasörleri yönetmek büyük bir görev olabilir.

Örneğin Microsoft, Geri Dönüşüm Kutusu’nu bir güvenlik mekanizması olarak tasarladı – teorik olarak önemli bir belgeyi yanlışlıkla kaybetmenize engel oluyor. Ancak varsayılan maksimum boyut olduğunu biliyor muydunuz? Sınırına ulaştıktan sonra Windows, Geri Dönüşüm Kutusu’nun içeriğini otomatik olarak “ilk giren ilk çıkar” temelini baz alarak siler. Uygulamanın amacını kötüye kullanırsanız ve çöpü asla boşaltmazsanız, sonradan sizin için sorun çıkarabilir.

Eğer merak ediyorsanız, uygulamanın simgesine sağ tıklayıp Özellikler -> Genel’e gidip Özel boyut numarasını değiştirerek Geri Dönüşüm Kutusu’nun varsayılan boyutunu değiştirebilirsiniz.

Disk Temizleme (Denetim Masası -> Yönetimsel Araçlar -> Disk Temizleme gibi diğer dosya temizleme araçları kullanımı kolay veya otomatik değildir.

Kısaca, yeni Akıllı Depolama özelliği, kullanıcıların yıllardır şikayet ettiği uzun zamandır devam eden bir Windows sorununu gidermeyi amaçlıyor.

Akıllı Depolama Nasıl Etkinleştirilir?

Akıllı Depolama için iki bölüm var: Bu özelliği etkinleştirip Windows varsayılan ayarları ile çalışmayı seçebilir veya kişisel gereksinimlerinizi karşılamak için özelleştirebilirsiniz.

Sadece Akıllı Depolama’yı açmak istiyorsanız Başlat -> Ayarlar -> Sistem‘e gidin.

Şimdi Ayarlar penceresinde sol taraftaki panelde Depolama etiketli menü öğesini bulun ve Akıllı Depolama seçeneklerini görene kadar aşağı kaydırın. Geçiş yapmanızı sağlayan bir buton görürsünüz. Açık konumuna getirin.

Başka değişiklik yapmaz ve uygulamadan çıkarsanız, Windows 10 Creators Update bilgisayarınızdaki tüm önemsiz dosyaları otomatik olarak silecektir. Bu, kaldırıldıktan sonra uzun bir süredir kalan uygulamalara ait artıkları, bazı geçici dosyaları ve Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki 30 günden eski olan öğelerden kalan verileri içermektedir.

Bu özelliği birkaç ay boyunca açık bırakırsanız, depolama alanınızdaki tasarrufların aydan aya bir geçmişini görebilirsiniz.

Akıllı Depolama Nasıl Özelleştirilir?

Akıllı Depolama işini önceden öngörülen varsayılanlardan farklı bir şekilde yapmak istiyorsanız, değiştirebileceğiniz bazı seçenekler vardır.

Bir kez daha Başlat -> Ayarlar -> Sistem -> Depolama -> Akıllı Depolama‘ya gitmeniz gerekiyor. Bu sefer, Nasıl alan boşalttığımızı değiştir başlığına tıklayın.

Yeni pencere yalnızca eski Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını silmeyi, yalnızca mevcut uygulamalarınızın kullanmadığı geçici dosyaları silmeyi veya ikisini birden silmeyi seçebilmenizi sağlar. Seçimlerinizi yapmak için butonları uygun şekilde kaydırın.

Sayfada biraz daha aşağıya gidince, Diskte şimdi yer açın adı verilen üçüncü bir seçenek var. Şimdi temizle butonuna tıklarsanız, Akıllı Depolama temizleme işlemlerini derhal gerçekleştirecektir.

Eski Özellikler Nerede?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Akıllı Depolama daha önce depolama konumlarınızı yönetmek ve çeşitli sürücülerinizdeki dosya arızalarının anlık görüntülerini almakla ilgileniyordu.

Microsoft, Akıllı Depolama özelliğini yenilese de, yine bunları yapabilirsiniz, ancak bunları biraz farklı bir yerde bulacaksınız.

Başlat -> Ayarlar -> Sistem -> Depolama‘ya ve oradan aşağıda bulunan Daha fazla depolama ayarı seçeneğine gidin. İki seçenek bulunmaktadır: Yeni içeriğin nereye kaydedildiğini değiştir ve Depolama Alanlarını yönet.

Yeni İçeriğin Nereye Kaydedildiğini Değiştir

Yeni içeriğin nereye kaydedildiğini değiştir’e tıkladığınızda altı dosya türü listesi sunulur: Uygulamalar, Belgeler, Müzik, Fotoğraflar ve Videolar, Filmler ve TV Programları ve Çevrimdışı Haritalar.

Her dosya türü altında, açılır kutudan tercih ettiğiniz yeri seçebilirsiniz. Uygulama, çıkarılabilir diskler de dahil olmak üzere tüm disklerinizi listeler.

Depolama Alanlarını Yönet

Depolama Alanlarını Yönet‘i seçmek, sürücülerin havuzlarını oluşturmanızı sağlar. Kaydettiğiniz herhangi bir içerik her iki sürücüye eklenecek, böylece sürücü hatası ve yanlışlıkla silinmeye karşı sizi koruyacaktır.

Havuzlarınızı oluşturmak için Yeni bir havuz ve depolama alanı oluştur‘a tıklayın.

Yerel Depolama

Son olarak, mevcut sürücülerinizin içerik türüne göre dökümünü görebilirsiniz.

Başlat -> Ayarlar-> Sistem -> Depolama‘ya gidin ve görüntülemek istediğiniz sürücüye tıklayın.

Uygulama, içeriğinizin tam bir listesini ve her türün kullandığı alan miktarını gösterir.

Başka Hangi Özellikleri Görmek istersiniz?

Yeni Akıllı Depolama özelliğinin, eski içeriğin ağırlığı altında boğulduğunu düşünen herkesi destekleyeceğinden şüphe yok.

Bununla birlikte, Windows 10 Creators Update’in çıkmasıyla uygulama yenilendi. Muhtemelen, Microsoft gelecekteki güncellemelerde daha fazla işlevsellik katacaktır.

Microsoft’un neleri içerdiğini görmek istersiniz? Hangi ekstra özellikler Akıllı Depolama’yı daha da değerli bir araç haline getirebilir? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz