Windows’ta MAC adresinizi nasıl öğrenirsiniz?

0
464

MAC adresi her donanımın vazgeçilmez bir parçasıdır. Peki nedir bu MAC adresi ve Windows’ta MAC adresimizi nasıl öğreniriz?

Ev ağınıza bağlı olan her donanımın kendine ait bir kimliği olduğunu biliyor muydunuz? Her cihaz internet ve yerel ağ ile iletişim kurabilmek için kendi IP adresini atar, aynı zamanda her bir donanımın kendine özgü ağ tanımlayıcısı vardır. İşte buna MAC adresi denir. MAC’in açılımı “Media Access Control”, yani “Ortam Erişim Yönetimi” dir. Ve bu adres sizin Ethernet tabanlı ağınız için hayati önem taşır. 

Belirli zamanlarda bu MAC adresini internet sağlayıcınıza teyit ettirmeniz gerekeblir, başarılı bir internet kurulumu tamamlamak için lâzım olabilir, internetinizdeki diğer aygıtları filtrelemek veya sadece hangi aygıtın hangi yerel ağınızda olduğunu anlamak isteyebilirsiniz.

Her ne için kullanacaksanız kullanın MAC adresinizi bulmak çok kolay. Ve biz de bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

MAC Adresi Nedir?

MAC adresleri esasen çoğu yerel ağa bağlanmamızda bize yardım eder. Her ağ bağdaştırıcısı benzersiz bir bir MAC adresi atar, genellikle de “NIC” (Network Interface Controller) yani “Ağ Arayüz Denetleyicisi” tarafından.

Veriler ağınızda paketler halinde aktarılır. Her paket bir “gönderen” ve “gönderilen” MAC adresi içerir. Ağ bağdaştırıcınız veri paketini aldığında hemen kendi adresiyle, verinin gönderildiği hedef adresi karşılaştırır. Eğer birbirlerine uyarlarsa veriler işlenir, aksi takdirde veriler atılır.

Mac Adresi Örneği

Şimdi, bu paket yönlendirmesinin nasıl çalıştığını sorabilirsiniz. Verinin yönlendirilmesi doğrudan MAC adresi üzerinden gerçekleşmez. Yönlendirme, IP (İnternet Protokolü) adreslerimiz üzerinden gerçekleştirilir. Yönelendiriciniz kendi MAC adresi adına olan verileri alır, ancak bu işlemi farklı bir IP adresi üzerinden gerçekleştirir. Yönlendirici, hedef IP adresi için erişimi denetler, eğer erişim mümkünse mevcut veriyi hedefe gönderir.

Komut İstemi’ni Kullanmak

MAC adresinizi bulmanın en basit yolu Komut İstemi’ni kullanmaktır.

Buradan sonrasını aşama aşama yapacağız.

  1. Windows Tuşu + R tuşuna basın. (Windows 10 Kullanıcıları Başlat Menüsü’ne sağ tıklayın ve açılan menüden Komut İstemi’ni seçin.)
  2. Açılan ekrana cmd yazın ve Enter’ a basın.
  3. Komut İstemi’ ne “ipconfig /all” yazın ve Enter’ a basın.

Mac Adresi - 1

Aynı aygıtta birden fazla ağa bağlıysanız, bağlı olduğunuz her ağ için atanmış MAC adresine dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun nedeni MAC adreslerinin genellikle üretici tarafından atanması ve bu MAC adresinin bağdaştırıcının yazılımında saklanmasıdır.

4. Aşağıda gördüğünüz üzere “Fiziksel Adres” arıyoruz.

Mac Adresi - 2

İşte bu adres, sizin MAC adresinizdir.

“getmac” Komutu

MAC adresinizi bulmanın başka bir yolu daha vardır.

  1. Komut İstemi’ni açın. (Önceki yöntemde bahsedilmiştir.)
  2. Komut İstemi’ne “getmac” komutunu girin ve Enter’ a basın.

Tüm mevcut MAC adresleri bu ekranda görüntülenir.

GetMac

İnternet Bağlantısı Ayarlarını Kullanma

Ayrıca, MAC adresinizi görüntülemek için Ağ Ayarları’nı kullanabilirsiniz.

  1. Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açın.
  2. Sol üstte bulunan “Bağdaştırıcı Ayarları’nı Değiştirin” e tıklayın.

Mac - Ağ BağlantılarıHangi ağ bağdaştırıcısına ait MAC adresini öğrenmek istiyorsanız üstüne çift tıklayın. Açılan sekmede “Ayrıntılar” a tıklayın.

veya

Hangi ağ bağdaştırıcısına ait MAC adresini öğrenmek istiyorsanız farenizle sağ tıklayıp “Durum” seçeneğine tıklayın. Ayrıca aynı pencerede “Bu bağlantının durumunu görüntüle” seçeneğine de tıklayabilirsiniz.

MAC adresiniz “Fiziksel Adres” adı altında yazmaktadır.

Mac - Ağ Bağlantısı Ayarları

Mac adresinizi başarılı bir şekilde öğrenebildiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz