Windows 10 Yıldönümü (Anniversary) Güncellemesinde Neler Yeni?

0
1276

Yıldönümü (Anniversary) Güncellemesi ile ikinci büyük güncellemesini alan Windows 10’da yeni neler var? Hangi değişiklikler yapıldı? Hepsi burada. 

Bu güncelleme gerçekten de büyük bir güncelleme. Çünkü Microsoft’un bu işletim sisteminin her köşesine dokunduğunu söyleyebiliriz. Bu güncelleme ile işletim sisteminizin yapım numarası 1607 olacağını belirtelim. Güncellemeyi henüz yüklemediyseniz Windows 10 yüklü bilgisayarınızda Ayarlar -> Güncelleştirme ve güvenlik -> Güncelleştirmeleri denetle yolunu izleyebilirsiniz. Ayrıca bu bağlantıdan da güncellemenin yüklemesini el ile başlatabilirsiniz.

Cortana Daha Akıllı Bir Hale Geliyor

cortana

Tartışmasız en büyük güncelleme Windows 10’daki akıllı asistanımız Cortana’da gerçekleşti. Ancak Cortana hala Türkçe dilini desteklemiyor, maalesef. Microsoft, Cortana’nın neler yapabileceklerini yani yeteneklerini artırmaya devam ediyor ve görünen o ki Microsoft, rekabetin giderek büyüdüğü bir pazarda (Siri, Google Now, Alexa, ve diğerleri) Cortana’yı en güçlü asistan haline getirmeye çalışıyor.

Bu güncellemede Cortana, Windows 10 kilit ekranına da geliyor. Yani bu, Cortana’yı her zaman çağırabileceğiniz, çeşitli görevler yaptırabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca Cortana mobil cihazınızdan bildirimler ve metin mesajları alabilir veya cihazınıza gönderebilir. Tabi bunun için cihazınızın Windows Phone olmasına gerek yok. Android işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız da Cortana’yı kullabilmeniz mümkün.

Daha da ilginci, Cortana ihtiyacınız olabilecek daha fazla bilgiyi de gösteriyor. Geçen yıl bir restorana gittiniz ve yemek yediniz. Yemeğin tadı damağınızda kaldı ancak gittiğiniz restoranı hatırlamıyorsunuz. İşte burada Cortana devreye giriyor. Cortana, geçen yıl Adana’da gittiğim restoranın adı ne? sorusunu sorduğunuzda size doğru cevabı verecektir. Başka bir örnek verecek olursak; Cortana, Oğuz’u dün akşam üzerinde çalıştığım PowerPoint sunumuna götür, diyebilirsiniz. Tabi gizlilik konusunda endişeleriniz varsa Cortana’nın bilgilerinize erişmesini pek hoş karşılamayabilirsiniz.

Bunlar dışında Cortana sizin için proaktif öneriler yapabilir. Uçak biletinizle ilgili bir doğrulama e-postası aldığınızda, uçuş tarihiniz takviminize otomatik olarak eklenecektir. Ayrıca bir arkadaşınıza bir dosyayı göndereceğinize dair bir söz verdiyseniz Cortana bunu bilecek ve size hatırlatacaktır.

Biraz daha detay verelim. Takviminize bir randevu eklediğinizde Cortana, başka bir randevunuzla çakışıp çakışmadığını kontrol ediyor ve çakışıyorsa, yeni bir zaman belirlemek isteyip istemediğinizi soruyor. Başka bir örnek verecek olursak, öğle yemeği zamanı bir toplantınız varsa Cortana, bir rezervasyon yaptırmak veya sipariş vermek isteyip istemediğinizi soracaktır. Kısacası Cortana daha akıllı bir hale gelerek ihtiyacınız olabilecek önemli bir asistan oluyor.

Windows 10 Android veya Windows Mobile Cihazınızla Daha Fazla Uyumlu Çalışıyor

Windows 10’daki Cortana artık akıllı telefonlardaki Cortana uygulaması ile entegre oluyor. Yapmanız gereken tek şey Android işletim sistemine sahip cihazınıza Cortana uygulamasını yüklemek ve Microsoft hesabınızla giriş yapmak. Ancak iPhone kullanıcıları bu konuda şanslı değil. iOS işletim sistemi, Microsoft’un entegre olabilmesi için kapalı bir kutu. Dolayısılya iPhone kullanıcısıysanız bundan yararlanamıyorsunuz.

Windows Mobile 10 bir kenara Cortana, Android işletim sistemine sahip cihazınızdaki bildirimleri bilgisayarınıza aktarabiliyor. Yani tüm bildirimlerinizi Windows 10 İşlem Merkezi’nde görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra akıllı telefonunuz düşük pil gücüne sahip olduğunda da Windows 10 size bunu bildirebiliyor. Böylece akıllı telefonunuzu şarj etmeniz gerektiğini kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Cortana “telefonumu bul” özelliği ile harita üzerinde veya yakınınızdaysa ses çaldırarak bulabilmenizi sağlıyor. Cortana’ya bilgisayarınızda bir konum sorduğunuzda, size göstereceği yol tariflerinin aynılarını telefonunuzda da göreceksiniz. Bunlar şu anki özellikler. Microsoft’un daha fazla özelliği ekleyeceğini düşünüyoruz.

Daha Fazla Uygulama ve Oyun Windows Mağaza’ya Geldi

Önemli bir bölüm: Windows Mağaza. Herkes daha fazla uygulama ve oyun görmeyi istiyor değil mi? Ancak Windows Mağaza sadece Evrensel Windows Platformu (UWP) ile sınırlıydı. Bu platformda olmayan uygulama ve oyunlar Mağaza’da görüntülenmiyordu. Microsoft Yıldönümü Güncellemesi ile bu sorunu hemen hemen çözdü.

En azından normal masaüstü uygulamaları sonunda Windows Mağaza’ya geldi ve geliştiriciler uygulamalarını Evrensel Windows Platformu’na uygun hale getirinceye kadar uygulamalar Windows Mağaza’da görüntülenecektir. Bu şekilde Windows Mağaza’nın kolay keşfedilmesi ve kurulumların kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Ancak sözde Evrensel Windows Platformu uygulamaları herhangi bir kısıtlama olmadan geliyor. Tabi bu kısıtlama derken neden bahsediliyor? Normal uygulamanın Evrensel Windows Platformu uygulamasına dönüştürülürken kısıtlamalar nasıl kalkacak veya hangi uygulamalar kolaylıkla dönüştürülecek? gibi sorular kafamızda soru işaretlerine neden oluyor.

Microsoft, bilgisayarlardaki herhangi bir uygulamayı Evrensel Windows Platformu uygulamasına dönüştürebilmek için bir araç yayınladı. Geliştiriciler kendi uygulamalarını Windows Mağaza’ya yükleyebilmek için bu aracı kullanabiliyorlar. Böylece Windows masaüstü uygulamaları Mağaza’da gözükmeye başladı. Tabi yukarıdaki soruları da unutmamak lazım.

Uygulamalar bir kenara, oyunlar buradaki büyük parça. Windows Mağaza’dan oyunlar satın aldıysanız bazı özelliklerinin eksik olduğunu fark etmişsinizdir. Microsoft Vsync teknolojisini devre dışı bırakma, G-Sync ve Freesync teknolojisini etkinleştirme gibi özellikleri eklemişti. Bu teknolojilerin neler olduğuna daha sonra değineceğiz. Bunun yanı sıra Microsft çoklu grafik işlemciler için daha iyi destek sunacağının sözünü verdi.

Windows 10 Koyu Renkli Bir Temaya Kavuşuyor ve Daha Çok Tema Seçeneği ile Geliyor

Windows 10 - Koyu Tema

Windows 10 ilk yayınlandığında “gizli” bir koyu tema da vardı. Bu koyu temayı Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde yapacağınız ayar değişikliği veya Mağaza uygulamasındaki gizli bir klavye kısayolu ile etkinleştirebiliyordunuz. Ayrıca Microsoft Edge internet tarayıcısında da temayı değiştirebilmeniz mümkün olduğunu belirtelim. Tabi bu tema tamamlanmamıştı. Yani sisteminizin tamamını koyu renkli hale getirmiyordu.

Yıldönümü Güncellemesi ile artık Ayarlar -> Kişiselleştirme -> Renkler bölümünden açık ve koyu modları seçebilirsiniz. Bu tema Windows Mağaza uygulamaları için tasarlandı, ancak bütün uygulamaların açık veya koyu tema olacağını düşünmeyin. Özellikle üçüncü taraf geliştiricilere ait uygulamalarda, uygulamanın kendi tema ayarlarını kontrol etmeniz gerektiğini belirtelim. Ayrıca koyu temayı kullanıyor olsanız da Dosya Gezgini’nin her zaman ki gibi sizin gözünüzü rahatsız edecek şekilde beyaz olarak gözükmeye devam edeceğini buraya not olarak düşelim.

Burada “Başlık çubuğunda renk göster” seçeneği de bulunmakta. Bu seçenek ile pencere başlık çubuklarının rengini istediğiniz gibi ayarlayabiliyor ve Başlat menüsünü, görev çubuğunu ve işlem merkezini siyah olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Microsoft Edge Tarayıcı Eklentilerini Destekliyor

Microsoft Edge - Eklentiler

Eklentisiz tarayıcı mı olur? Windows 10 ilk yayınlandığında Microsoft Edge tarayıcısının eklentileri hemen destekleyeceği sanılıyordu. Ancak şimdiye kadar böyle olmadı. Microsoft Edge tarayıcısının eklentileri desteklememesi kullanıcılara karşı yarım kalmış bir tarayıcı izlenimi verdi ve bu sebepten dolayı çok sayıda kullanıcısını kaybetti. Sonunda Yıldönümü Güncellemesi ile Edge tarayıcı eklentilerini desteklemeye başladı.

Edge, Chrome tarzı eklentileri (uzantılar) kullanıyor ve Microsoft, geliştiricilere Chrome eklentilerini Edge eklentilerine hızlı bir şekilde dönüşüm yapabilmelerine yardımcı olmak için bir araç yayınlayacak. Ayrıca Edge eklentilerinin Windows Mağaza’da yer aldığını da belirtelim.

İlk olarak Windows Mağaza; Adblock, Adblock Plus, Amazon Assistant, Evernote Web Clipper, LastPass, Mouse Gestures, Office Online, OneNote Web Clipper, Page Analyzer, Pin It Button (Pinterest), Reddit Enhancement Suite, Save to Pocket ve Microsoft Translator eklentilerini sunuyor.

Microsoft Edge; Flash Player’ı Tıklayarak Oynatma, Sabitlenmiş Sekmeler, Web Bildirimleri ve Kaydırarak Gezinme Özelliklerine Sahip Oluyor

Adobe Flash Player

Flash eklentisi gerektiren görüntüleri oynatmak için tıklama özelliğinin olması kullanıcıların Flash’ın güvenlik açıklarından ve Flash’ın çok pil tüketimi gibi kötü bir yanından uzak durmalarını sağlıyor. Web sayfalarındaki oyunlar ve videolar normal bir şekilde çalışacak ancak Flash reklamlar otomatik olarak çalışmayacak ve oynatmanız için tıklamanız gerekecek. Tabi reklam izlemeyi seven var mı aramızda? Google Chrome kullanıyorsanız, tarayıcınızın böyle bir özelliğe sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Edge internet tarayıcısı da Chrome’un izinden gidiyor.

Diğer modern tarayıcılarda olduğu gibi Edge sekmeleri sabitlemenizi sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey bir sekmeye sağ tıklamanız veya kısa bir süre basmanız ve sonrasında ise “Sabitle” seçeneğini seçmeniz. Sekmeniz, sekme çubuğunun sol tarafında küçük bir simgeye dönüşecek ve Edge tarayıcısını açtığınızda her zaman gözükecektir. Peki sekme sabitlemek gerekli mi? Aslında sürekli e-postanızı ve sosyal ağ hesaplarınızı kontrol eden biriyseniz bu sitelere erişmek için sekmeleri sabitlemek sizin için ideal olabilir.

Microsoft, Edge tarayıcısı için web bildirimleri özelliğini de ekledi. Bir internet sitesini ziyaret ederken bildirim gönderme izni isteyecektir. Böylelikle site ile ilgili bir bildirim geldiğinde Windows 10’un İşlem Merkezi’nde bu bildirimi herhangi bir uygulama yüklemeden görebileceksiniz. Bizim sitemizde de yeni yazılar yayınlandığında bildirim alabilmeniz mümkün. Bu konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Dokunmatik bir ekrana sahipseniz bu özellik tam size göre. Windows 8’deki Internet Explorer’ın Metro sürümü Edge’e dönüşüyor. Edge’i kaydırarak kullanabiliyorsunuz. Yani sayfayı sağa veya sola kaydırarak önceki veya sonraki sayfaya gidebilmeniz mümkün. Tarayıcıdaki küçük “Geri” ve “İleri” butonlarınızla parmağınızla dokunmaktansa kaydırarak sayfaları geçin.

Ayrıca Microsoft, Edge motoru üzerinde çok sayıda çalışma yaptı. Geçtiğimiz ay kendi bloğunda yaptığı açıklamada pil ömrü ve performans üzerinde geliştirmeler yapılacağı sözünü vermişti.

Windows Hello Uygulamalara ve Web Sitelerine Parmak İzi Doğrulaması Getiriyor

Windows Hello - Parmak İzi

Parmak izi sensörleri telefonlarda ve tabletlerde büyük bir kolaylık olmuştur. Windows da şu ana kadar Windows Hello ile bilgisayarınıza giriş yaparken parmak izinizi kullanabiliyordunuz. Yıldönümü Güncellemesi ile artık Windows uygulamalarına ve Microsoft Edge internet tarayıcısında giriş yaparken parmak izinizi kullanabilirsiniz.

Bu özellik aslında diğer sitelerin ve tarayıcıların farklı bir şekilde entegre ettiği Fido U2F standartını kullanıyor. Mesela bu standart ile bir anahtarın yüklendiği USB flash belleği Chrome internet tarayıcısında Google hesabınıza giriş yaparken kullanabiliyorsunuz.

Windows Hello Şirketin Cihazlarıyla Bilgisayarınızın Kilidini Açabilmenizi Sağlıyor

Microsoft Band Kilit

Geliştiriciyseniz ve geliştirici dokümantasyonunu incelediyseniz bilgisayarınızın kilidini açmak için şirkete ait bir cihazı kullanabildiğiniz bilgisine daha önce ulaşmıştınız. Windows Hello şu anda yüzünüz veya parmak iziniz ile bilgisayarınızın kilidini açabilmenizi sağlıyor ve yakında da şirkete ait cihazları da destekleyecek. Ancak Microsoft Band veya herhangi bir akıllı telefon olabilir.

Microsoft çok sayıda örnek veriyor. Bilgisayarınızın kilidini açmak için USB portuna bir anahtar yüklenen USB flash belleği takıp bir tuşa basabilir veya NFC okuyucuya bir cihaz taratabilirsiniz. Bilgisayarınızın Bluetooth’u ile eşleşen telefonunuz varsa bilgisayarınız telefonunuza bir bildirim göndererek bilgisayarınızın kilidini açabilir. Bir Fitness Band bilgisayarınızın yakınına geldiğinde bilgisayarınızın kilidini açabilir. Bunlar gibi farklı örnekler mevcut. Yani bilgisayarınızın kilidini açmak için parmak iziniz, yüzünüz veya sayısal bir kod dışında farklı seçenekler mevcut.

Windows Ink Çok Sayıda Uygulamada Dijital Çizim Yeteneklerini Geliştiriyor

Windows Ink Çalışma Alanı

Dokunmatik bilgisayarlar göründüklerinden daha fazla kullanışlıdır aslında. Microsoft Windows Ink ile bunu daha da ileri taşıyor ve kullanışlı bütün yöntemlerle kalem kullanarak çizim yapabilmenizi veya açıklamalar ekleyebilmenizi sağlıyor. Örneğin Yapışkan Notlar uygulamasına hemen not yazabilirsiniz. Ancak Windows 10 “yarın” gibi kelimeleri algılayacak kadar akıllı bir hale geldiğinden, Cortana bu tür kelimeleri bağlantılara dönüştürerek hatırlatıcı olarak ayarlamak veya bir görevi yerine getirmek için kullanabilir. Bu diğer kelimelerle de çalışabiliyor. Mesela konum yazarsanız Bing üzerindeki haritada işaretlenebilir.

Windows Ink Haritalar (bir çizgi çizerek iki nokta arasındaki mesafeyi ölçebilirsiniz) ve Microsoft Office (kaleminizle bir kelimeyi vurgulayabilir veya kelimeleri kaydırarak silebilirsiniz.) gibi diğer uygulamalara da entegredir. Tabi ki farklı uygulamalarda kalemi kullanarak dijital çizimler yapan sanatçılar için de uyumludur. Doğru açılarla düz çizgiler çizebilmeye yardımcı olan bir pusulaya sahip sanal bir cetvel var.

Windows 10’a bir de yeni “Ink Çalışma Alanı” geldi. Kaleminiz bir butona sahipse, kaleminizdeki butona tıklayın ve Ink’in desteklediği uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Böylelikle masaüstü pencerelerinde gezinmeden yazmaya veya çizmeye hızlıca başlayabilirsiniz.

Görev çubuğunuzun bildirim alanında gözükecek olan kalem butonuna tıklayabilir veya dokunabilirsiniz. Cihazınızla eşleşmiş bir kaleminiz yoksa görev çubuğunuza sağ tıklayarak açılacak menüden “Windows Ink Çalışma Alanı düğmesini göster” seçeneğini seçerek el ile Windows Ink Çalışma Alanı’nı etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca daha fazla Windows 10 uygulaması Windows Ink desteği kazanacaktır.

Ayarlar -> Cihazlar -> Kalem bölümünde bulunan kalem ayarları kalemdeki butona tıklayınca ne olacağını seçebilmenizi sağlıyor. Örneğin OneNote uygulamasını doğrudan açabilirsiniz. Ayrıca kalemi kullanırken dokunmatik girişini engelleyebilirsiniz. Yani ekrana parmağınızla dokunduğunuzda bilgisayarınız herhangi bir tepki vermeyecektir.

Windows 10’un Akıllı Wi-Fi (Wi-Fi Sense) Özelliğinin Tartışmalı Şifre Paylaşımı Artık Yok

Windows 10 - Akıllı Wi-Fi

Microsoft, kullanıcıların kablosuz ağ şifrelerini bağlantılı oldukları Facebook, Outlook.com ve Skype kişileriyle paylaşılmasını sağlayan tartışmalı Akıllı Wi-Fi özelliğini kaldırdı. Microsoft bu özelliği iyi bir şekilde açıklayamadı. Tersi bir durum olsaydı belki de bu özellik daha popüler ve daha az tartışılır olabilirdi. Durum ne olursa olsun, Microsoft bu özelliğin çok az sayıda kişi tarafından kullanıldığını ve bu yüzden bunun üzerine yoğunlaşmanın anlamı olmayacağını belirtti.

Akıllı Wi-Fi tamaen gitmedi, ancak şimdi sizi halka açık internet bağlantılarına bağlıyor. Sizi gizli kablosuz ağlara bağlamayacak ve bunun yanı sıra kablosuz ağınızın kimlik bilgilerini başkalarıyla paylaşmayacaktır. Hangi özelliklerin kaldığını bulmak istiyorsanız Ayarlar -> Ağ ve İnternet -> Wi-Fi ayarına bakmanız yeterli.

Başka Bir Antivirüs Kullanıyorsanız Windows Defender Ek Koruma Sağlayabilir

Windows 10 - Sınırlı Düzenli Aralıklarla Tarama

Yıldönümü Güncellemesi’nden önce şimdiye kadar Windows 10’daki Windows Defender, bilgisayarınıza başka bir kötü amaçlı yazılımdan korunma programı yüklediğinizde kendisini otomatik olarak devre dışı bırakıyordu.

Yıldönümü Güncellemesi’nde Windows Defender “Sınırlı Düzenli Aralıklarla Tarama” adında yeni bir özelliğe sahip oluyor. Başka bir antivirüs programı yüklüyse, özellik sayesinde  otomatik olarak kendisini etkinleştirebilir ve sisteminizi tarayabilir. Windows Defender sizin için ikinci bir katman, koruma veya ikinci bir seçenek oluyor.

Bunu etkinleştirebilmek için Ayarlar -> Güncelleştirme ve Güvenlik -> Windows Defender yolunu izleyin ve “Sınırlı Düzenli Aralıklarla Tarama” özelliğini etkinleştirin. Bu seçeneğin sadece ve sadece bilgisayarınızda başka bir antivirüs programı yüklüyse gözükeceğini ve varsayılan olarak yer almadığını belirtelim. Bilgisayarınızda sadece Windows Defender kullanıyorsanız bilgisayarınızı hem zamanlanmış hem de gerçek zamanlı bir şekilde taramaktadır.

Yeni Bilgisayarların Başlat Menüsü’nde Daha Fazla Reklam Yer Alacak

Windows 10 - Reklam

Windows 10’nun Yıldönümü Güncellemesi Başlat Menüsü’nde yeni kurulumlarda reklamlar için daha fazla yer sağlıyor. Başlat Menüsü’ne varsayılan olarak sabitlenmiş Microsoft uygulama karolarının sayısı 17’den 12’ye düşürüldü. Bununla beraber “önerilen uygulamalar” sayısı ise 5’ten 10’a artırıldı.

Bilgisayarınıza henüz indirilmeyen uygulamayı kaldırın veya Başlangıç’tan kaldırın. Böylelikle reklam bir daha hiç gözükmeyecektir. Ancak bu reklamlardan kurtulmak kolay olsa da yeni bilgisayarların Başlat Menüsü daha fazla reklamla daha da karmaşık olacak.

Cortana Kullanışlı Daha Fazla Özelliğe Sahip ve Neredeyse Zorunlu Oluyor

Cortana “fotoğraf hatırlatıcıları” gibi yeni hatırlatma özellikleri içeriyor. Örneğin, satın almak istediğiniz bir ürünün fotoğrafını çektiniz ve daha sonra mağazaya gittiğinizde hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

Spotify, Apple Music veya Google Play Müzik gibi Microsoft’un sınırsız müzik hizmeti Groove Music Pass’e sahipseniz Cortana istediğiniz müziği oynatabilir. “Hey Cortana, [şarkı adı oynat]”, “Hey Cortana, [sanatçı adı] oynat”, “Hey Cortana, [Groove Müzik çalma listesi] oynat”, ve kontrol etmek için “Hey Cortana, duraklat” gibi cümleleri söyleyebilirsiniz. Ancak şu anda sadece US İngilizce dilinde çalıştığını belirtelim.

Cortana şimdi kronometre ayarlayabilir ve kontrol edebilir. “Hey Cortana, bir kronometre ayarla”, “Hey Cortana, 10 dakikalık bir kronometre ayarla”, “Hey Cortana, ne kadar süre kaldı?” ve “Hey Cortana, kronometremi iptal et” gibi cümleleri söyleyerek kronometrelerle çalışabilirsiniz.

Microsoft hesabını ve kişiselleştirmeleri içeren tüm bu güçlü özelliklere rağmen Cortana, henüz kurmayanlar için daha fazla kullanıcı dostu bir hale geliyor. Hiçbir ayar yapmadan veya kişiselleştirmeden Cortana’ya basit sorular sorabilecek ve cevaplar alabileceksiniz.

Burada bir dezavantaj mevcut. Cortana’yı devre dışı bırakmak için artık kolaylıkla erişilebilir bir seçenek bulunmuyor. Gizlilik konusunda endişeniz varsa Cortana’nın kişisel bilgilerinizi hatırlamamasını sağlayabilirsiniz. Ancak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde değişiklik yapmadan veya grup ilkesi ayarını değiştirmeden Cortana’yı devre dışı bırakamazsınız.

Birleşik Evrensel Skype Uygulaması Geri Geldi

Microsoft Skype hakkında fikrini tekrar değiştirdi. Windows 8 ve 8.1 ile Microsoft, “Windows için Skype” ve “Masaüstü Bilgisayarlar için Skype” uygulamalarını sundu. “Modern” Windows için Skype uygulaması tam ekran arayüzünde çalışıyordu ve tuhaflıklar mevcuttu. Windows 10 yayınlanmadan bir ay önce Microsoft aniden Skype’ın modern sürümünün geliştirmesini sonlandırdı. Windows kullanıcılarının aslında kullandığı Skype’ın masaüstü sürümüne yeniden odaklanacağını belirtti.

Windows 10, masaüstü uygulamasını indirmeye teşvik etmek için Skype Edinin (Get Skype) uygulaması ile yayınlandı. Windows 10’un ilk büyük güncellemesi olan Kasım güncellemesi, Skype ile çalışan Mesajlaşma, Telefon ve Video gibi birkaç beta uygulama ekledi. Bu uygulamalar metin mesajları, sesli aramalar ve video görüşmeleri için ayrı uygulamalardır.

Microsoft şimdi fikrini yeniden değiştirdi ve masaüstünde bu üç ayrı Skype uygulamasının geliştirmesini sonlandırıyor. Bunun yerine Microsoft, yeterli özelliğe sahip olduğunda geleneksel masaüstü uygulamasının yerini alacak Skype’ın yeni evrensel bir Windows uygulamasını oluşturuyor. Skype Preview uygulaması artık yayında.

Skype uygulamasındaki yeni bir özellik her yerde mesajlaşmayı sağlıyor. Android telefonunuzda veye Windows Mobile telefonunuzda Skype kullanın ve Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan SMS mesajları gönderin veya bilgisayarınızda görüntüleyin. Bu mesajlar sadece Skype uygulaması ile yönlendirilecektir. Bu özellik Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’nde “Mesajlaşma” uygulamasına entegre edilecekti, ancak Microsoft fikrini değiştirdi ve geliştirme aşamasında bu özelliği kaldırdı. Böylece bu özellikler Skype’a eklenecektir.

Windows Kendi Linux Komut Satırı’na Sahip Oluyor

Microsoft geliştiriciler için oldukça büyük bir özellik açıkladı: Windows 10’da gerçek bir Bash kabuğu (Shell). Bu Cygwin gibi bir port veya bir sanallaştırma değil. Doğrudan Windows’da çalışan bir Ubuntu komut satırı. Ayrıca Canonical ile işbirliği içinde inşa edildiğini belirtelim.

Bunun yanı sıra komut satırı binary sistemlerini yüklemek için apt-get komutu ve dosya sisteminiz üzerinde çalışabilmeniz için “ls” komutu gibi bir Linux kabuğunda istenilen tüm yerleşik araçlar ile geliyor. Bu çoğunlukla geliştiriciler için bir araç olsa da çapraz platform kullanıcıları da bu aracı çok yararlı bulabilirler.

Bu aslında Windows üzerinde çalışan bir Ubuntu kullanıcı alanı. Linux binary sistemlerini Windows’da çalıştırmak için Wine aracının ters çalıştığını düşünün. Bazı arkadaşlarımız Wine aracını bilmeyebilirler. Wine aracı sayesinde Linux üzerinde Windows programlarınızı çalıştırabildiğinizi buraya not olarak düşelim. Geliştiriciler için gerçekten de büyük haberlerden biri olduğunu söyleyebiliriz, ancak sunucu yazılımlarını veya grafiksel uygulamaları desteklemeyecektir.

Bilgisayarınızda Linux Bash kabuğunu etkinleştirmek istiyorsanız buradaki konumuz size yardımcı olacaktır.

Gereksiz Uygulamalar Olmadan Temiz Bir Windows 10 Sistemine Sahip Olmak Daha Kolay

Windows 10 - Yeni Bir Başlangıç

Microsoft, kullanıcılarının temiz bir Windows 10 sistemine sahip olmaları için yeni bir araç deniyor. “Bilgisayarı Sıfırla” seçeneği bilgisayarınızı üreticinizin varsayılan ayarlarına sıfırlar ve bu üreticiler kendi bilgisayarlarına ihtiyacınız olmayan uygulamaları yüklerler. Tabi ki Windows 10’un disk görüntüsünü (iso dosyası) Microsoft’un sitesinden indirip tekrar kurabilirsiniz. Ancak bu kurulum medyasını yeniden indirip sıfırdan kurulum yapma anlamına geliyor ve çoğu kullanıcı bununla uğraşmak istemiyor.

Temiz bir Windows 10 sistemine sahip olmak herkes için daha kolay. Daha önce Ayarlar -> Güncelleştirme ve güvenlik -> Kurtarma bölümünden ulaşabileceğiniz bir araç ile temiz bir Windows 10’a sahip olabiliyordunuz. Ancak şu an sadece bu bağlantıdan gideceğiniz sayfada “Aracı şimdi indirin” butonuna tıklayarak indirebilir ve Windows’unuzu ilk günkü haline hem de üretici uygulamaları olmadan döndürebilirsiniz.

Başlat Menüsü Yeniden Tasarlandı

Windows 10 - Başlat Menüsü Yeni Tasarım

Microsoft, Windows 10’daki Başlat Menüsü’nün çalışma yöntemini değiştirdi. “Tüm Uygulamalar” seçeneği artık yok. Bunun yerine yüklü olan tüm uygulamalara ait liste Başlat Menüsü’nün sol tarafında yer alıyor. Sık sık kullandığınız ve son yüklenen uygulamalar ise bu listenin en üstünde gözükecektir. Son yüklediğiniz tek bir uygulama yerine son üç uygulamayı gösterecek ve bu listeyi genişletebileceksiniz. Bu listeyi genişlettiğinizde ise yükleme zamanına göre sıralanmış bir şekilde göreceksiniz.

Dosya Gezgini, Ayarlar ve Kapat gibi önemli butonlar şimdi her zaman Başlat Menüsü’nün sol tarafında yer alacak.

OneDrive kullanıyorsanız bu bilgi işinize yarayacaktır. Başlat Menüsü’nden hem bilgisayarınızdaki hem de OneDrive’de depoladığınız dosyalarınızı arayabilirsiniz.

Görev Görünümü Yeni Yeteneklere Sahip

Windows 10 - Görev Görünümü

Görev Görünümü arayüzünde artık pencereleri sabitleyebilirsiniz. Sabitlemek için Görev Görünümü arayüzünde bir pencereye sağ tıklayıp “Bu pencereyi tüm masaüstlerinde göster” seçeneğini seçmeniz yeterli. Örneğin, kolay erişim için tüm masaüstlerinde bir mesajlaşma veya müzik uygulamasını sabitlemek isteyebilirsiniz.

Masaüstlerinde geçiş yapmak için artık yeni bir dokunmatik yüzey (touchpad) hareketi mevcut. Dört parmağınızı da dokunmatik yüzey üzerine yerleştirin ve sola veya sağa kaydırın. Bu “hassas dokunmatik yüzey” sertifikasına sahip dokunmatik yüzeylerle çalışır. Yani tüm dokunmatik yüzeylerle çalışmaz. Aynı parmak hareketinin Apple Mac bilgisayarlarında da mevcut olduğunu belirtelim.

Tablet Modu, Windows 8 gibi

Windows 10 - Tablet Modu

Tablet Modu Windows 8’in tam ekran “Metro” arayüzü gibi kullanışlı bir hale geliyor. Sisteminiz Tablet Modu’nda olduğunda Tüm Uygulamalar listesi Windows 8’deki gibi tam ekran modunda gözükecektir. Ekranın sol tarafındaki seçenekler ile kutucuklar görünümü ve uygulamalar listesi arasında geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca tablet modundayken görev çubuğunu otomatik olarak gizleyebilirsiniz. Bu seçenekler Ayarlar -> Sistem -> Tablet Modu bölümünde bulunmaktadır. Otomatik gizlediğinizde ekranınız kullanmakta olduğunuz uygulama tarafından kaplanacaktır. Ayrıca otomatik gizleme seçeneği etkinleştirildiğinde görev çubuğunu görüntülemek veya gizlemek için ekranınızın alt kısmından yukarı doğru kaydırabilirsiniz.

Pil Seçenekleri Daha Güçlü

Windows 10 - Uygulamaların Pil Kullanımı

Ayarlar -> Sistem bölümünde bulunan Pil Tasarrufu, Pil olarak değiştirildi. Ayrıntılı ekran şimdi arka planda çalışan her uygulamayı kontrol etmek için kolaylıkla seçebileceğiniz farklı ayarlar sunuyor. “Arka planda daima izin verilir” ve “Arka planda asla izin verilmez” seçenekleri dışında yeni bir “Windows tarafından yönetilir” seçeneği mevcut. Windows bu konuda daha akıllı olmaya çalışacak ve uygulamalar arka planda çalışan ve çok kaynak tüketen uygulamaları geçici olarak kapatacak. Dolayısıyla bu uygulamaları kullanıyor gözükmeyeceksiniz.

İşlem Merkezi Daha Kullanışlı ve Daha Çok Özelleştirilebilir

Windows 10 - İşlem Merkezi Simgeleri

İşlem Merkezi’ne girmek artık daha kolay. İşlem Merkezi butonu artık görev çubuğunuzun sağ köşesinde bulunuyor ve dolayısıyla diğer sistem tepsisi simgeleriyle karıştırmayacaksınız. İşlem Merkezi’nde bildirimler uygulamaya göre gruplandırıldı, daha az ekran alanı kaplıyorlar ve dolayısıyla tek seferde daha çok bildirimi görebileceksiniz.

İşlem Merkezi’nde bildirimleri farenizin orta tuşuna basarak kolaylıkla yok sayabilirsiniz. Yani başka bir deyişle bildirimi silebilirsiniz. İşlem Merkezi’nde bir uygulamanın adının üzerine farenizin orta tuşu ile tıkladığınızda ise Windows uygulamayla bağlantılı tüm bildirimleri yok sayacaktır.

Bildirimler artık daha fazla özelleştirilebilir. Ayarlar -> Sistem -> Bildirimler ve eylemler bölümünde, bir uygulamaya ait bildirimlerin İşlem Merkezi’ndeki önceliğinin (Normal, Yüksek ve Üst) nasıl olacağını seçebilirsiniz. Ayrıca her bir uygulama için tek seferde gözükecek bildirim sayısını da seçebilirsiniz. Her bir uygulama varsayılan olarak üç bildirim gösterebilmektedir. Bunu değiştirebilmeniz mümkün.

Ayrıca İşlem Merkezi’nin alt kısmında yer alan Hızlı İşlemler artık özelleştirilebiliyor. Ayarlar -> Sistem -> Bildirimler ve eylemler bölümüne giderek hangi hızlı işlem butonunun gösterileceğini seçebilirsiniz.

Uygulamalar, Siz Bir İnternet Sitesini Ziyaret Ederken Kontrolü Alabilir

Windows 10 - Web siteleri için uygulamalar

Windows 10 artık internet siteleri ile ilişkili olmak için evrensel uygulamalara izin veriyor. Örneğin, Microsoft Edge internet tarayıcısında bir TripAdvisor web sayfasını ziyaret ettiğinizde, Windows 10 bu sayfayı Microsoft Edge’de görüntülemek yerine TripAdvisor uygulamasını açabilir.

Evrensel uygulamalarının bu özellik için güncellenmesi gerektiğinden bu özelliğin henüz tamamen fonksiyonel olmadığını belirtelim. Ancak hangi uygulamaların hangi internet siteleriyle ilişkili olduğunu Ayarlar -> Sistem -> Web siteleri için uygulamalar bölümünde bulabilirsiniz.

Xbox One, Windows’a Daha Çok Benziyor

Xbox One Windows

Microsoft, farklı platformlarda uygulama mağazası için büyük bir adım atıyor. Yani geliştiriciler kendilerine ait Windows Mağaza uygulamalarını kolaylıkla Xbox üzerinde çalışabilir hale getirebilirler. Yeni oyun ile ilgili özelliklerle (oyun önerileri ve ipuçları) donatılan Cortana, Xbox’ta yerini alıyor. Ayrıca Xbox arka plan müziklerini, çoklu grafik işlemcilerini desteklemenin yanı sıra Vsync özelliğini devre dışı bırakilme yeteneğine de sahip.

Emojiler Revizyon Edildi

Windows 10 - Emoji Revizyonu

Microsoft, Windows 10’daki tüm emojilerini güncelledi. Bu yeni emojiler detaylı, anlamlı ve eğlenceli olacak şekilde tasarlandı. Büyük boy emojiler her pikselin tamamından yararlanmanın yanı sıra iki piksel anahatı emojinin aslına uygun olarak herhangi bir renkteki arka plan üzerinde sorunsuz gözükmesini sağlıyor. Ayrıca insanları temsil eden emojiler için farklı cilt tonları seçebilirsiniz.

Diğer Değişiklikler ve Yeni Özellikler

Windows 10’un Yıldönümü Güncellemesi yukarıdakiler dışında çok sayıda değişiklikler içeriyor. İşte en ilgi çekici küçük değişikliklerden bazıları:

  • Hepimizin bildiği bilgisayarınız donduğunda karşılaştığımız mavi ekran hatası artık karekod da (QR Kod) gösteriyor. Böylelikle telefonunuzla karekodu taratıp hatayı kolaylıkla araştırabilirsiniz.
  • Ayarlar uygulaması revizyon edilmiş gözüküyor. Ayarlar uygulamasındaki her bir sayfa benzersiz bir simgeye sahip. Yani örnek ile açıklamak gerekirse, Ayarlar’da Sistem’e girince açılacak ekranda sol tarafta alt alta olan bölümlerin kendilerine ait simgeleri var. Ayrıca Ayarlar’da bir sayfayı Başlat Menüsü’ne sabitlediğinizde bu sayfa benzersiz simgeyi kullanacaktır.
  • Artık uygulamaları sıfırlayabilirsiniz. Android’ten bildiğiniz bir uygulamanın önbellek verisini temizleme gibi çalışıyor. Ayarlar -> Sistem -> Uygulamalar ve özellikler bölümüne gidip bir uygulamayı seçin ve sıfırlama seçeneğini bulabilmek için “Gelişmiş seçenekler” yazısına tıklayın. Aynı ekran uygulamalar ile bağlantılı indirilebilir içeriği ve “eklentileri” temizlemenizi sağlıyor.
  • Oyun videolarını kaydetmek için Oyun DVR özelliğini kontrol etmenizi sağlayan Windows Oyun Çubuğu güncellenerek daha fazla tam ekran oyunu destekliyor. Şimdi League of Legends, World of Warcraft, DOTA 2, Battlefield 4, Counterstrike: Global Offensive ve Diablo III oyunlarında da Oyun Çubuğu’nu kullanarak ekran videosunu kaydedebilirsiniz. Bu oyunlardan birini oynarken klavyenizden Windows+G tuşlarına basmanız yeterli.
  • Dosya Gezgini penceresinin şimdi yeni bir simgesi var. Bu simge sayesinde Windows 10’nun tasarımına daha iyi bir şekilde uyacaktır.
  • Windows Insider Programı ayarlar sayfası taşındı. Şimdi Ayarlar -> Güncelleştirme ve güvenlik -> Windows Insider Programı bölümünde yer alıyor. Bu nedenle Windows Update ayarları altında aramanıza gerek yok.

Bu konu güncellenmeye devam edecektir. Her güncellemede bildirim almak istiyorsanız buradaki konumuzu inceleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz