Windows 10 Önizleme Sürümünde Kişiler, Posta ve Takvim sorunu nasıl giderilir?

5
1310

windows-10-logoBildiğiniz gibi bugün Windows 10 Teknik Önizleme 10041 yapı numarasına güncellendi. Ancak güncellemeden sonra Kişiler, Posta ve Takvim uygulamaları açılmıyor. Microsoft’un açıklamasına göre uygulamaların şu an Beta aşamasında olan Mağaza ile lisans kontrolünde yaşanan sorundan kaynaklandığı belirtildi. Bu sorunu nasıl çözeceğinizi anlatıyoruz.

İlk önce bu uygulamaların nasıl gözüktüğüne bir bakalım.

windows-uygulama-sorun-1Şimdi ise sorunu çözme adımlarına geçelim. Arama çubuğuna “powershell” yazın ve karşınıza çıkan “Windows PowerShell” uygulamasına farenizle sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçerek çalıştırın.

windows-uygulama-sorun-2

PowerShell uygulamasına aşağıdaki kodu yazın ve klavyenizden “Enter” tuşuna basın. “Online” bölümünde “True” yazısını gördüğünüzde PowerShell uygulamasını kapatabilirsiniz.

Get-appxprovisionedpackage –online | where-object {$_.packagename –like “*windowscommunicationsapps*”} | remove-appxprovisionedpackage –online

windows-uygulama-sorun-3Şimdi Kişiler, Posta ve Takvim uygulamalarını Mağaza’dan yükleyeceğiz. Bu işlem Beta aşamasında olan yani gri renkteki Mağaza’da işe yaramayacaktır. Bu yüzden bu bağlantıdan Mağaza uygulamasına giderek “Posta, Takvim ve Kişiler” uygulamasını “Yükle” butonuna tıklayarak yükleyin. Mağaza’dan bir uygulama yükleyebilmek için Microsoft hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.

windows-uygulama-sorun-4Yükleme işlemine ve sonucuna bir bakalım.

windows-uygulama-sorun-5 windows-uygulama-sorun-6İşlem tamamlanınca bilgisayarınızı yeniden başlatın ve uygulamaların düzelip düzelmediğini kontrol edin. Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi bilgisayarı yeniden başlatınca daha önce girmiş olduğum Microsoft hesabımla oturum açıldı.

windows-uygulama-sorun-7

 

 

5 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz