Windows 10 İçin İsteğe Bağlı Özellikler Nasıl Etkinleştirilir?

0
3788

Windows 10 birkaç “isteğe bağlı” özellik ile birlikte geliyor. Bu özelliklerden bazıları iş ağları için bulunmakla beraber bazıları ise herkesin kullanımı için. Gelin bu özellikleri birlikte inceleyelim.

Anlatacağımız bütün Windows 10 özellikleri onları açıp açmamanıza bağlı olarak hard diskinizde yer tutuyor. Ama önünüze gelen bütün özelliği açmamanızı öneririz. Çünkü bu özelliklerin hepsini açarsanız bilgisayarınızda güvenlik sorunları oluşabilir ve sisteminiz yavaşlayabilir. Bizim önerimiz sadece işinize yarayacak ve kullanacağınız özellikleri açmanız.

Peki Windows’un bu özelliklerini nasıl görüntüleriz ve nasıl açıp kapatırız?

Windows 10 ile yeni gelen ayarlar uygulaması maalesef bu özellikleri gösteremiyor. Bunun için eski Windows özellikleri iletişim kutusunu kullanmanız gerekecek ki bu da Denetim Masası üzerinden bulunabilir durumda.

Bu iletişim kutusunda Microsoft’un Hyper-V sanallaştırma aracı, Windows PowerShell gibi özellikleri kapatıp açabileceksiniz. Bu özelliklerin kullanılabilir olması Windows 10 sürümünüz ile bağlı olarak değişebilir.

Denetim Masasını açmak için Başlat Menüsü simgesine sağ tıklayın veya klavyeniz üzerinden Windows + X tuşlarına basın, daha sonra çıkan menüden “Denetim Masası” seçeneğini seçin. Tabi eğer isterseniz Denetim Masası’nı arayarak da açabilirsiniz.

Windows 10 - Denetim Masası

Denetim Masası’nı açtıktan sonra ilk önce “Programlar” seçeneğini daha sonra “Windows özelliklerini aç veya kapat” seçeneğini seçin.

Windows 10 - Özellikler

Bu iletişim kutusunu tek kolay bir komut ile birlikte de açabilirsiniz. Bunu yapmak için Başlat menüsünü açın ve “optionalfeatures” komutunu yazın ve Enter tuşuna basın veya Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır uygulamasını açıp “optionalfeatures” komutunu girerek de aynı işlemi yapabilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra Windows Özellikleri karşınızda belirecektir. Eğer ki özelliğin yanında tik işareti varsa özellik etkinleştirilmiş demektir. Eğer yoksa özellik etkinleştirilmemiş demektir.

Eğer bir özelliğin yanında kutu içine alınmış siyah bir kare görüyorsanız o özellik birden fazla alt özellik taşıyor ve sadece bazıları etkinleştirilmiş demektir. Bu özelliği büyüterek hangi alt özellik etkinleştirilmiş hangisi etkinleştirilmemiş görebilirsiniz.

Windows Özelliklerini Açma ve Kapatma

“Tamam” tuşuna bastıktan sonra Windows yaptığınız değişiklikleri kaydedip onaylayacaktır. Etkinleştirdiğiniz veya kapattığınız özelliğe bağlı olarak Windows özelliklerin etkisini göstermeleri için bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyebilir.

Peki Bütün Bu Özellikler Ne İşe Yarıyor?

Hangi özelliği kapatıp hangi özelliği açacağınız bilmiyorsanız ve kafanız karışmışsa biz sizin için Windows 10 Professional sürümünde bulunan bazı özellikleri anlatacağız. Eğer Windows 10 Home sürümünü kullanıyorsanız bu özelliklerden bazılarını uygulayabilirsiniz. Eğer ki Windows 10 Enterprise veya Education sürümlerinden birini kullanıyorsanız daha fazla özelliğe sahip olabilirsiniz. Biz karşılaşabileceğiniz en yaygın özellikleri ele alacağız.

 • .NET Framework 3.5 (.NET 2.0 ve .NET 3.0 sürümlerini içeriyor): Yazılı .NET versiyonlarından birine ihtiyaç duyan uygulamaları çalıştırmak için bu özelliği seçmeniz gerekiyor. Bir uygulama .NET’e ihtiyaç duyarsa Windows bunları otomatik olarak yükleyecektir.
 • .NET Framework 4.6 Gelişmiş Hizmetler: Bu özellikler de ihtiyaç duyulursa otomatik olarak yüklenecektir. Bu özellikler eğer uygulamalar onlara ihtiyaç duyarlarsa gereklidir.
 • Active Directory Basit Dizin Hizmetleri: Bu özellik bir LDAP (Basit Dizin Erişim Protokolü) sunucusu içerir. Basit olarak LDAP Bir Windows Servisi başlatır ve bu servis Kullanıcılar için ağ üzerinde bir kimlik doğrulaması dizini sağlar. Bu tüm dizin hizmetlerinin basit versiyonudur ve iş ağlarında kullanılırsa daha yararlı olur.
 • Ekli Kabuk Başlatıcı: Bu özellik sadece Windows 10’un Explorer.exe kabuğu ile özel bir kabuğu değiştirecekseniz gereklidir.
 • Hyper-V: Bu Microsoft’un sanallaştırma aracıdır. Bu özellik sanal makineleri ayarlamak ve kullanmak için bir temel platform, servisler ve bir grafiksel Hyper-V Yöneticisi aracı bulundurur.
 • Internet Explorer 11: Eğer Microsoft’un eski internet tarayıcısının erişimine ihtiyaç duymuyorsanız bu özelliği kapatabilirsiniz.
 • Internet Information Services: Bu özellik Microsoft’un IIS ağ ve FTP serverlarını ve bunlarla birlikte sunucuları ayarlamak için araçları içerir.
 • Internet Information Services Barındırılabilir Web Çekirdeği: Bu özellik uygulamalara IIS özelliğini kullandırıp bir internet sunucusu kullanmalarını sağlar. Bu özelliği sadece bu özelliği gerektirecek bir uygulama kullanıyorsanız açın.
 • Yalıtılmış Kullanıcı Modu: Bu özellik Windows 10’a yeni gelmiştir ve eğer programlandıysa güvenli ve yalıtkan bir alanda uygulamalarınızı çalıştırmanıza olanak verir.
 • Eski Bileşenler (DirectPlay): Directplay DirectX’in bir parçasıdır ve bazı oyunlar tarafından çok oyunculu oynama için kullanılır. DirectPlay kullanan eski bir oyun kurarsanız Windows 10 bu özelliği otomatik olarak açacaktır.
 • Medya Özellikleri (Windows Media Player): Windows Media Playeri kullanmıyorsanız buradan kapatabilirsiniz.
 • Microsoft Message Queue (MSMQ) Sunucusu: Bu eski servis güvenilmeyen ağlardaki mesajları direkt olarak göndermeyip sıraya alarak iletişimi iyileştirir. Bu özellik sadece bunu kullanacak bir iş uygulamanız varsa işe yarayabilir.
 • Microsoft PDF Olarak Yazdır: Windows 10’un  PDF yazıcısı buradan devre dışı bırakılabilir.
 • MultiPoint Bağlayıcı: Bu bilgisayarınızın MultiPoint Yöneticisi tarafından ve diğer Kontrol Paneli uygulamaları tarafından izlenmesini ve yönetilmesini sağlar. Bu özellik yönetici uygulamaları kullanan kurumsal işletmelerde kullanılırsa daha işe yarar olur.
 • Yazdırma Ve Belge Hizmetleri: Internet Yazdırma İstemcisi ve Windows Faks ve Tarama varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Bu özellikler İnternet üzerinden yazdırmayı, faks çekmeyi ve taramayı etkinleştirir. Bu özellikleri sadece bunları kullanan bir ağ yazıcısına sahip iseniz etkinleştirmeniz gerekecektir.
 • RAS Bağlantı Yöneticisi Yönetim Seti (CMAK): Bu araç VPN hizmetleri için özel bir uzaktan erişim oluşturmanızı sağlar.
 • Uzaktan Değişiklikleri Sıkıştırma API Desteği: Bu özellik senkronize edilmiş dosyaları karşılaştırmak için hızlı bir algoritma kullanır. Diğer çoğu özellik gibi bu da eğer bu özelliği kullanan bir uygulama kullanıyorsanız yararlı olacaktır.
 • RIP Dinleyicisi: Bu servis modemler tarafından gönderilen Yönlendirme Bilgisi İletişim Protokollerini dinler. Sadece modeminiz RIPv1 protokolünü destekliyorsa yararlı olabilir. Bu özellik kurumsal bir ağda yararlı olablilir fakat ev ağlarında yararlı olmayacaktır.
 • Basit Ağ Yönetim Protokolü (SNMP): Bu eski modemleri ve internet cihazlarını yönetmek için kullanılan eski bir protokoldür. Bu özellik eğer bu eski protokolü kullanan bir ortama sahipseniz işe yarar.
 • Basit TCPIP hizmetleri (yankı, günün saati gibi): Bu özellik birkaç İnternet servisi bulundurur. “yankı” hizmeti potansiyel olarak bazı iş ağlarında İnternet sorunlarını gidermede işe yarayabilir.
 • SMB 1.0/CIFS Dosya Paylaşım Desteği:  Bu özellik Windows’un eski versiyonlarında dosya ve yazıcı paylaşımlarını etkinleştirir. Bu özellik Windows NT 4.0 dan Windows XP ve Windows Server 2003 R2 versiyonuna kadar kullanılabilir. Linux ve Mac İşletim Sistemleri SMB’nin eski versiyonlarını kullanabilir.
 • Telnet İşlemcisi: Bu özellik bir telnet komutu içerir ve bu komut telnet sunucusunu kullanan cihazlara uzaktan bağlanmanızı sağlar. Telnet eskidir ve güvenli değildir. Telneti internet üzerinden şu günlerde kullanmamalısınız, ama antik bir cihaza bağlanırsanız işe yarayabilir.
 • TFTP İstemcisi: Bu özellik bir tftp komutu içerir ve komut bilgisayarlar ve cihazlar üzerinden Trivial File Transfer Protokolünü kullanarak dosya aktarmanızı sağlar. TFTP de güvenli değildir yani bunu da kullanmamanız gerekiyor. Ama yine antik cihazlarda kullanmanız gerekebilir.
 • Windows Identity Foundation 3.5: Daha eski .NET uygulamaları bunu hala kullanabilir, ama .NET 4 yeni bir kimlik çerçevesi kullanıyor. Bu özelliği sadece eski .NET kullanan uygulamalarınız varsa açmanız gerekmektedir.
 • Windows PowerShell 2.0: PowerShell eski Komut İstemcisinden daha gelişmiş bir Komut İstemcisidir. Varsayılan olarak etkinleştirilmiştir ama siz yine de devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10 - PowerShell

 • Windows İşlem Etkinleştirme Hizmeti: Bu İnternet Bilgi Servisi web serveri ile alakalıdır. Bunu sadece bu özelliği gerektiren bir sunucu uygulaması kullanıyorsanız açmak isteyeceksiniz.
 • Çalışma Klasörleri İstemcisi: Bu araç kurumsal bir ağ üzerindee bulunan dosyaları kendi bilgisayarınıza senkronize etmek için kullanılır.
 • XPS Görüntüleyicisi: Bu uygulama XPS dokümanlarını görüntüleyebilmenize izin verir.

Çoğu Windows kullanıcısı bu özellikleri ayarlamaya ihtiyaç bile duymayabilir. Windows 10 bu özellikleri uygulamalarınız gerek duyuyorsa otomatik olarak açacaktır.

Peki siz bu Windows Özelliklerini ayarlamaya ihtiyaç duyuyor musunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz