Windows 10 Creators Update Üzerindeki Ayarlar’ın 8 Yeni Özelliği

0
330

Microsoft, her sürümde Windows 10 Ayarlar’ını değiştirmeye ve sonunda Denetim Masası’nı aşamalı olarak kaldırmayı hedeflemeye devam ediyor. Creators Update ile Ayarlar’ın hangi yeni özelliklere sahip olduğuna göz atacağız.

Gece ışığından, kolay sorun giderme ve oyun bölümüne kadar, Ayarlar üzerinde bazı önemli geliştirmeler yapıldı.

İpucu: Ayarlar’a klavyenizden “Windows (pencere simgesi olan) + I” tuşlarına basarak kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Yeni Ayarlar

1. Gece Işığı

F.lux gibi üçüncü taraf uygulamalar uyku alışkanlıklarınızı geliştirmeye yardımcı olmak için bir süredir hayatımızdalar.

Şimdi Microsoft, bu özelliği Windows 10’a entegre etti. Ayarlar -> Sistem -> Ekran -> Gece Işığı ayarlı üzerinden erişebilir, Gece Işığı sayesinde ekranınızın renk sıcaklığını değiştirebilirsiniz.

Şimdi aç butonuna tıklayın ve kendi isteğinize göre ayar yapın. Kendi seviyelerinizi ayarlayabilir veya bulunduğunuz konumdaki günbatımına göre gece ışığını zamanlayabilirsiniz.

2. Akıllı Depolama

Kendinizi sıklıkla boş depolama alanı için mücadele ederken buluyorsanız veya işleri düzenli tutmak istiyorsanız, yeni Akıllı Depolama özelliğini beğeneceksiniz. Ayarlar -> Sistem -> Depolama bölümünden ulaşabilirsiniz.

Akıllı Depolama özelliğini etkinleştirmek için Kapalı seçeneğini Açık olarak değiştirin. Ardından “Nasıl alan boşalttığımızı değiştir” i tıklayın. Burada belirli işlevleri etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Şimdilik yalnızca uygulamalar tarafından kullanılmayan geçici dosyaları ve 30 günden fazla süredir geri dönüşüm kutusu içerisinde olan dosyaları siliyor. Ancak ilerideki güncellemelerde bu seçeneklerin çoğaltılacağını umuyoruz.

3. Paylaşılan Deneyimler

Bu özellik Yıldönümü Güncellemesi ile yayınlandı: Bir göreve bir cihazda başlayabilir ve başka bir cihazda devam edebilirsiniz. Başlangıçta yalnızca Microsoft cihazlarını destekliyordu ancak şu an Android’i de destekliyor. Malesef destekleyen geliştiricilerin sayısı şu an çok az.

Ayarlar – > Sistem -> Paylaşılan Deneyimler varsayılan olarak etkinleştirilmiştir ve burada paylaştığınız veya aldığınız kullanıcıları da seçebilirsiniz. Yakınlardaki herkes, çevrede bulunanların bilgisayarınıza bağlanmasına izin verirken, cihazlarım seçeneği daha sınırlıdır.

4. Temalar

Bu tamamen yeni bir özellik değil, ancak Creators Update gelişmiş bir arayüz ve temanızı kolayca kaydedip aralarında geçiş yapma olanağı sunuyor.

Başlamak için Ayarlar -> Kişiselleştirme -> Temalar bölümüne gidin. Özelleştirmek için Arka Plan ve Sesler gibi seçeneklere tıklayabilirsiniz. Değişiklikleri yaptıktan sonra “Temayı kaydet” butonuna tıklayın. Ayrıca giderek genişleyen indirilebilir temalar koleksiyonuna göz atmak için Mağaza’dan daha fazla tema al seçeneğine tıklayabilirsiniz.

5. Uygulamalar Yükleniyor

Artık uygulamalarınızı nereden indirileceğini seçebilirsiniz. Microsoft, Windows Mağaza üzerinden yüklenen uygulamaların sorunsuz çalışacağını iddia ediyor. Bu özellik, büyük olasılıkla bilgisayarınızı kullanan birden fazla kişi varsa yararlı olabilir.

Bu ayarı yapmak için Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamalar ve özellikler bölümüne gidin ve Uygulamalar yükleniyor açılır listesini kullanın. Varsayılan olarak “Her yerden uygulamalara izin ver” seçeneği ayarlıdır. Ancak “Mağaza’da olmayan uygulamaları yüklerken beni uyar” ve “Yalnızca Mağaza uygulamalarına izin ver” seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

6. Dinamik Kilit

Dinamik Kilit, telefonunuzun bilgisayarınızdan uzaklaştığını algıladığında bilgisayarınızı otomatik olarak kilitleyen bir özelliktir.

Başlamak için Ayarlar -> Cihazlar -> Bluetooth ve diğer cihazlar bölümüne gidin ve Bluetooth ya da başka cihaz ekle’ye tıklayın. İşiniz bittiğinde Ayarlar’a dönün ve Hesaplar -> Oturum açma seçenekleri’ne gidin ve “Windows’un uzakta olduğunuzu algılamasına ve cihazı otomatik olarak kilitlemesine izin verin.” seçeneğini işaretleyin.

7. Oyun

Oyun bölümü yepyeni bir özellik ve bir dizi özelleştirilebilir özelliklere sahip. Bazı özellikler daha önce Xbox uygulamasında mevcuttu, ancak şimdi Ayarlar üzerinden daha kolay erişilebilir durumdalar.

Oyun Çubuğu bir ekran görüntüsü alma veya mikrofonu açma/kapama gibi belirli işlemleri gerçekleştirmek için klavye kısayollarını etkinleştirmenizi sağlıyor. Bununla birlikte, Oyun Çubuğu’nun sisteminizi yavaşlatabileceğini unutmayın. Performans sorunları yaşıyorsanız bu özelliği devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz

Oyun DVR, oyunun süresini ve çekim kalitesini değiştirebilme özelliğiyle birlikte arka plan kaydını etkinleştirerek harika bir oyunu kaçırmanıza asla izin vermez.

Sonunda Oyun Modu, oyun performansınızı geliştirmeye yardımcı olduğu varsayılan kendine özgü özelliği etkinleştirmenizi sağlıyor.

8. Windows Update

Ayarlar – > Güvenlik ve güncelleştirme bölümünden ulaşabileceğiniz Windows Update’in işlevselliği üzerinde bazı değişiklikler yapıldı. Belirli bir süre boyunca sisteminizin yeniden başlatılmasını durduran etkin saatleri kullanırsanız, artık 18 kadar bir aralık belirtebilirsiniz.

“Yeniden başlatma seçenekleri” ne tıklarsanız “Daha fazla bildirim” gösterebilir ve böylece sistemin yeniden başlatılması için bir uyarı alabilirsiniz.

Son olarak, mavi ekranlar veya ağ sorunları gibi sisteminizde olabilecek her türlü sorunu çözmenize yardımcı olacak yeni ve harika bir Sorun Giderme bölümü var. İlgili sorun gidericiyi tıklattığınızda sorunu otomatik olarak düzeltmeye çalışmak için başlatılacaktır.

Yukarıda sıraladığımız özellikleri kullanıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz