Pahalı Yazılımların En İyi Ücretsiz Alternatifleri

0
945

Zorlu görevlerin üstesinden gelen pahalı yazılımların yerine ücretsiz alternatiflerini kullanmayı deneyin.

Adobe Photoshop Yerine GIMP

Bir çok kullanıcı tarafından tercih edilen fotoğraf düzenleme aracı GIMP, bu alanda Adobe Photoshop yerine kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz alternatif olabilir. Windows, Mac ve Linux platformlarında kullanılabilir durumda olan olan GIMP, diğer profesyonel görsel düzenleme yazılımlarında kullanılan ileri seviyedeki benzer araçları da sunuyor.

gimp

Kuşkusuz uzun zamandır kullandığınız bir uygulamayı değiştirdiğinizde sıradışı düzene alışmak biraz zaman alsa da uygulamada yer alan filtreler, görsel geliştirmeleri, görüntü kontrolleri ve bir çok ek araç sayesinde GIMP ile etkileyici sonuçlar almanız mümkün.

gimp-2

Ayrıca göz atın: Pixlr Editor bir tarayıcıda neredeyse Photoshop deneyimi yaşatabiliyor. Daha basit düzenlemelerde ise Paint.Net, Windows kullanıcılarının severek kullandığı bir alternatif olarak yer alıyor.

 Microsoft Office Yerine LibreOffice 

Daha uzun geliştirme süreci sonrası ortaya çıkan LibreOffice ya da buna benzer açık kaynak kodlu OpenOffice, günümüzde en fazla tercih edilen Microsoft Office’in en iyi alternetifleri konumunda olabilir. Microsoft Office ile oluşturulan dosyaları da kolaylıkla açıp düzenleyebileceğiniz LibreOffice, Winows, Mac ve Linux platformalarında kullanılabilir durumda. Değişiklik önizleme, şablonlar, görüntü ve düzen desteği, gelişmiş dışa aktarma seçeneklerinin yer aldığı LibreOffice, gelişmiş bir veritabanı programı olarak da kullanılabilir.

libreoffice-2

Ayrıca göz atın: Herhangi bir platformdan ücretsiz olarak erişebileceğiniz Google Drive‘da hafif ofis araçları mevcut. Ek olarak ücretsiz sunulan Zoho Docs, kişisel kullanım için tercih edilebilir.

Adobe Premiere Pro yerine Lightworks veya DaVinci Resolve kullanın

Ligtworks her ne kadar sınırlı bir ücretsiz sürüme sahip olsa da bu sürüm profesyonel seviye paketiyle birebir aynı. Bu da yeni başlayan kullanıcılar için oldukça büyük bir dezavantaj. Yine de bu şaşırtıcı arayüze yeterince zaman ayırıp alışırsanız başarılı sonuçlar çıkaracağınıza hiç şüphe yok. Lightworks Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir durumda.

lightworks

Windows ve Mac platformlarında basit bir renk derecelendirme programı olarak ortaya çıkan DaVinci Resolve, şimdi oldukça yetenekli bir editöre dönüşmeye devam ediyor. Tıpkı Ligthworks’te olduğu gibi başlarda karışık gelen bir arayüze sahip olsa da video düzenleme için şaşırtıcı dercede uygun araçlara sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim.

davinci

Ayrıca göz atın: Lightworks ve Davinci Resolve bu alanda kullanılabilecek en iyi ücretsiz alternatiflerden. Bunun dışında basit araçlara göz atmak isterseniz; temel ama kullanımı kolay olan VideoPad Video Editor (Windows için), küçük projelerde WeVideo (web) gayet iyi iş çıkarabiliyor. Bunun dışında YouTube’da yerleşik olarak basit bir video editörü bile var.

Profesyonel music-editing programları yerine LMMS kullanın

LMMS (aslında Linux MultiMedia Studio), Windows, Mac ve Linux’ta kullanabileceğiniz fantastik, açık kaynak kodlu, çapraz platformlu müzik prodüksiyon uygulamasıdır. Tamamen ücretsiz olarak sunulan LMMS, mix parçalar oluşturup efektler ekleyebileceğiniz bir çok araca sahip.

lmms

Ayrıca arayüz olarak daha kolay olmasının yanısıra ihityacınız olan en temel özellikleri de barındıran LMMS, tüm bunlara ek olarak VST plug desteği, tam MIDI uyumluluğu, ritim ve bassline editörü, parça tabanlı otomasyon ve yerleşik bir SoundFond desteğine de sahip.

lmms-2

Ayrıca göz atın: Mac ile parça-ses düzenleme konusunda GarageBand ve geniş bir kullanıcı kitlesine sahip Audacity denemeniz gereken alternatifler arasında yer alıyor.

Diğer Alternatifler

vlc

VLC Media Player (Windows, Mac, Linux) hemen her formattı destekleyen hızlı ve esnek bir medya oynatıcı olarak kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz alternatiferden birisi. iOS ve Android platformarında da kullanılabilir durumda olan uygulama mobil kullanıcıların da yardımına koşuyor.

Diğer kullanıcıların kendi onayı ile ev veya ofis bilgisayarına uzaktan erişim desteği sunan TeamVirewer (Windows, Mac, Linux), öncelikle ticari bir ürün olarak yola çıksa da uygulamayı ücretsiz olarak kullanmak ta mümkün. Chrome Uzaktan Masaüstü‘nü de sadece tarayıcıda çalışan bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

HandBrake (Windows, Mac, Linux), video içerikli dosyalarınızı yaygın olarak desteklenen codec formatlarına dönüştürmenize yarayan açık kaynaklı bir yazılım. Ücretsiz olarak sunulan uygulama hemen hemen her formattaki video dosyalarını sorunsuzca dönüştürebilliyor.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz