OneDrive’ı Bilgisayarınızdan Tamamen Kaldırın!

2
1900

Windows 10 kullanıyorsanız OneDrive’ın varsayılan olarak kurulu bir şekilde geldiğini fark etmişsinizdir. Kullanmıyorsanız kaldırın. 

Kullanıcı tarafından düşündüğünüzde, gerek yok böyle bir şeye; Microsoft tarafından düşündüğünüzde ise kullanıcılar Windows kullanıyorsa benim ürünlerimi kullanmalı. Eğer kullanıcı olarak düşünüyorsanız veya OneDrive’ı kullanmıyorsanız o zaman tamamen kaldırın. 

OneDrive’ı Kaldırın!

Windows 10 Creators Update Kulllanmıyorsanız

Komut İstemi’ni Çalıştırıp Kod Girin!

Görev çubuğunda yer alan başlat menüsü (pencere) simgesine farenizle sağ tıklayıp Komut İstemi (Yönetici) seçeneğini seçerek Komut İstemi’ni çalıştırın.

Komut İstemi’ne aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın. Kopyaladıktan sonra yapıştırmak için Komut İstemi’nde siyah bölüme farenizle sağ tıklamanız yeterlidir. Bu kod arka planda çalışan OneDrive’ı kapatacaktır.

taskkill /f /im OneDrive.exe

Daha Sonra aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın.

32-bit işletim sistemi kullanıyorsanız:

%SystemRoot%\System32\OneDriveSetup.exe /uninstall

64-bit işletim sistemi kullanıyorsanız:

%SystemRoot%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe /uninstall

Microsoft’un dosya depolama hizmeti bilgisayarınızdan artık tamamen kaldırılmıştır. Şunu da belirtelim kendi kullandığınız sisteme göre ilgili kodu yapıştırdıktan sonra herhangi bir uyarı vermeyecektir.

Eğer daha sonra uygulamaya ihtiyacınız olursa yani kullanmak istediğinizde yeniden yüklemek için Arama kutucuğuna aşağıdakini yazıp ilgili klasöre giderek OneDriveSetup.exe dosyası ile yükleyebilirsiniz.

%SYSTEMROOT%\SYSWOW64

OneDrive’ı Dosya Gezgini’nden Temizleyin!

Microsoft’un dosya depolama hizmetini bilgisayarınızdan kaldırsanız da Dosya Gezgini’nde görüntülenmeye devam edecektir. Dolayısıyla buradan da temizlemeniz gerekmektedir.

Kayıt Defteri’nde Değişiklik Yapın!

Bu bağlantıdaki .zip dosyasının içerisindeki kayıt girdileri sayesinde siz hiç yorulmadan Kayıt Defteri’nde değişiklikler yapabilirsiniz. Dosyanın içerisinde hem 32-bit hem de 64-bit Windows işletim sistemleri için Dosya Gezgini’nde OneDrive’ı temizlemenizi ve geri eklemenizi sağlayacak kayıt girdileri bulunmaktadır. Size uygun olanına iki kez tıklayıp gelen uyarıya Evet demeniz yeterli.

Hangi Sürüm Windows Kullandığımı Bilmiyorum. Ne Yapacağım?

32-bit Windows’u mu yoksa 64-bit Windows’u mu kullandığınızı bilmiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Masaüstündeki “Bu Bilgisayar” simgesine farenizin sağ tuşuyla tıklayın ve açılan bağlam menüsünden Özellikler’i seçin.

Açılacak ekranda “Sistem türü” karşısında “32-bit İşletim Sistemi” veya “64-bit İşletim Sistemi” yazacaktır.

Windows 10 Creators Update Kullanıyorsanız

Windows 10 Creators Update, OneDrive’ı bilgisayarınızdan kaldırmanıza izin veriyor. Bunun için Ayarlar -> Uygulamalar yolunu izleyin ve arama kutucuğuna OneDrive yazın. Uygulama karşınıza gelince seçip Kaldır butonuna tıklayın.

Microsoft’un dosya depolama hizmetini sisteminizden tamamen kaldırdınız mı?

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz