Microsoft, Windows 7 ve 8.1 Satışını Durdurdu!

0
234

Microsoft, artık Windows 7 ve Windows 8.1 lisanslarını orijinal ekipman üreticilerine (OEM) satmayacak! Bu da şirketlerin yeni bilgisayarlarında kullanacakları tek işletim sisteminin Windows 10 olacağı anlamına geliyor.

31 Ekim’de önceden kurulu Windows’a sahip bilgisayarlar için Windows 7 Professional ve Windows 8.1 satışını durdurdu. Microsoft, 2014 yılının Ekim ayında Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium ve Windows 7 Ultimate, 2016 yılının Haziran ayında ise Windows 8 lisanslarının satışını durdurmuştu.

Uzun lafın kısası, orijinal ekipman üreticileri Microsoft’tan sadece Windows 10 lisansları alabilecekler. Üreticiler, ellerinde bulundurdukları Windows 7 ve Windows 8.1 lisanslarını kullanabilecekler. Ancak bitince Windows 10 lisansları satın almak zorundalar.

Zamanınız Tükeniyor

Tüketiciler için Windows 7 veya Windows 8.1 yüklü bilgisayarları satın almanın sonu yaklaşıyor. Üreticiler ellerindeki mevcut lisansları bitirdikten sonra, bilgisayarınıza kurmak için Windows 7 veya Windows 8.1 satın almak zorundasınız. En kolayı Windows 10’a geçin.

Windows 7 veya Windows 8’e saptandıysanız Microsoft’un bu işletim sistemlerine ne zaman desteğini sonlandıracağına dikkat etmeniz gerekiyor. Zaten Windows 7’nin temel desteği sona erdi. Windows 8.1’in ise temel desteği 2018 yılının Ocak ayında sona erecek. Diğer yandan Windows 10 ise en az 2025 yılına kadar desteklenecektir.

Windows 10, Gelecek

Microsoft için Windows 10 gelecek anlamına geliyor. Bir başka deyişle, her şeyi yöneteceği tek işletim sistemi. Şirket, Windows 10’u bir ürün olarak değil de bir hizmet olarak satmaktadır ve uzun yıllar boyunca geliştirecektir.

Windows 10’u taraftarı değilseniz fazla seçeneğiniz kalmıyor. Windows 10’u kullanmak zorunda kalacağınızı söyleyebiliriz. Windows yerine macOS veya Linux arasında tercih de yapabilirsiniz.

Hala Windows 7 veya Windows 8.1 kullanıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz