Windows Phone’a Rom Desteği Çok Yakında!

0
830

1

Windows Phone Internals aracı sayesinde Windows Phone 8.1 ve Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip telefonlara rom yükleme imkanı sunuluyor.

Android’in sunmuş olduğu en güzel özelliklerden biri olan özelleştirilmiş yazılım yani custom rom yükleme imkanı şimdi de Windows Phone platformuna geliyor. Windows Phone Internals aracı sayesinde gerçekleştirilebilen “Bootloader” kilidi açma ve “Root” erişimine izin verme opsiyonları Windows cihazları için custom romun önünü açıyor. Peki, custom rom bu cihazlara ne kazandıracak?

Windows Phone 8.1 ve Windows 10 Mobile işletim sistemlerini kapsayan Windows Phone Internals aracı, telefonun firma tarafından konulan Bootloader kilidini açıyor ve Root işlemine izin veriyor. Root işlemi yapılmış cihaz tamamen geliştiricilerin hizmetine açılıyor. Bu sayede Windows Phone 8.1 ve Windows 10 geliştirmek isteyen herkese Mobile sürümlerini diledikleri gibi modifiye edebilme imkanıda veriyor.

Windows Mobile sürümlerinde kullanılmayan ve sistemi yavaşlatan uygulamalar, entegrasyonlar sistemden kaldırılabilecek. Geliştiricilerin (buna siz de dahil olabilirsiniz) yazılım düzeylerine göre belki de çok daha hızlı bir Windows 10 Mobile işletim sistemi ile yakında karşı karşıya kalabiliriz diyebilirim. Android rom mantığı ile çalışacak olan yeni romlar bakalım kullanıcılarını memnun edebilecek mi?

Apple, roma asla izin vermez!

Android ve Windows Phone’dan sonra sıranın Apple’da olduğunu düşünebiliriz. Ancak iOS işletim sisteminin kapalı bir sistem olmasından dolayı Apple, rom işlemine asla izin vermeyecektir. Apple, ilerleyen dönemlerde “belki” Jailbreak işlemi için bilerek bir arka kapı bırakabilir ve Tweak’ler ile özelleştirmeye izin verebilir. Ancak bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtmekte fayda var.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz