WhatsAppAndroidNoktası

Ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp tamamen ücretsiz oluyor!

WhatsApp piyasaya ilk çıktığında kağıt üzerinde iki farklı iş modeline sahipti: Bunlardan biri iOS veya Blackberry üzerindeki uygulama için ücret ödüyordunuz tabi bunu sonra tamamen ücretsiz yaptılar.  Bir Neyse bir diğeri ise uygulamayı ilk yıl ücretsiz kullanıyordunuz sonra kullanabilmek için küçük bir miktar ödeme yapmak zorundaydınız. Bu ikinci model hiçbir zaman uygulanmadı yani ilk yılki üyeliğinizin sonuna doğru üyeliğiniz bir yıl daha ücretsiz uzatıldı. Ancak son zamanlarda bir ödeme yaptıysanız geri ödeme olmayacağını belirtelim.

WhatsApp tarafından yapılan resmi açıklamaya göre hizmet bugünden itibaren tamamen ücretsiz olacak. Bununla beraber tüm platformlardaki uygulamalar önümüzdeki haftalarda güncellenmiş olacak. Yapılan açıklamada reklamlarla dolu Facebook’un aksine WhatsApp’ta hiçbir reklam olmayacağı ayrıca vurgulandı.

Peki gelir nereden gelecek gibi sorularınız olacaktır. Hemen cevaplayalım. WhatsApp şirketlere uygun bir plan sunarak müşterilerine otomatik mesajlar göndermeyi planlıyor. Yani şirketler SMS paketi veya e-posta hizmeti kullanmak yerine hizmete ait bir planı kullanacaklar. Bu sayede şirketlerden gelecek gelirler uygulamanın reklamsız olmasını sağlayacak. Buna rağmen bunun ne kadar verimli bir şekilde çalışacağı pek açık değil. İlerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Facebook Yorumları

1 YORUM

BİR YORUM YAPIN