Raspberry Pi 3 İncelemesi

0
3763

IoT projeleri için geliştirilen mini bilgisayar Raspberry Pi 3’ü inceledik.

Raspberry Pi 3 Model B İncelemesi

Raspberry Pi 3, Pi serisinin 3.nesil ürünü ve nesnelerin interneti projeleri için geliştirilmiş bir mini bilgisayar.

Öncelikle cihazın donanımına bir bakalım:

Raspberry Pi 3 Özellikleri:

 • Broadcom BCM2837 chipset 1.2 Ghz 4 çekirdekli ARM Cortex-A53 işlemci (64bit mimariyi destekliyor)
 • VideoCore IV 3D çift çekirdekli çoklu ortam/grafik işlemcisi. (OpenGL ES 2.0 desteği)
 • 1 GB LPDDR2 bellek (RAM)
 • Dahili 802.11n WiFi (Kablosuz ağ bağlantısı)
 • Bluetooth 4.1 (Bluetooth LE)
 • SD kart yuvası
 • 4xUSB 2.0 bağlantısı
 • 1xHDMI çıkışı (ses çıkışını destekliyor)
 • 1×3.5mm kulaklıklık çıkışı
 • 1x Ethernet portu
 • Ekran (DSI) ve kamera (CSI) bağlantısı için destek
 • 40 pin GPIO portları
 • MicroUSB güç girişi (maks 2.5A @ 5V)

Kutu İçeriği ve Diğer Gereksinimler

Kutunun içeriğinden elektrostatik poşet içeresinde Raspberry Pi 3 ve güvenlik/kullanım bilgileri dışında hiç bir şey çıkmıyor.

Bu yüzden Pi’yi bağlamak için bir HDMI destekli monitör/TV, işletim sistemi kurmak ve kullanmak için SD kart, ayrıca en az 2 en çok 2.5A çıkış yapan bir adaptör ve bunu bağlamak için USB kablosu da gerekiyor.

Telefonunuzun şarj aleti gerekli çıkışı sağlıyorsa kullanmanız mümkün, ancak 2A altındaki adaptörleri kullanmamanız gerektiği kullanım kılavuzunda İngilizce olarak belirtilmiş.

MicroSD kart, sabit disk gibi kullanılacağından yani işletim sistemi de üzerinde çalışacağından hızlı bir MicroSD kart kullanmanızı öneririz. En az 8 GB’lik Class 10 bir MicroSD kart tercih edebilirsiniz.

Bununla birlikte yapmak isteyebileceğiniz projeye göre sensör, motor, devre elemanları, LED’ler, breadboad ve jumper kablolar da almanız gerekebilir.

Maliyet

Raspberry Pi 3 modeli yurt dışında 30 £ civarı satılıyor. Bu da bu yazı yazıldığı sırada yaklaşık 123TL’ye denk gelmekte. Ülkemizdeki robot ve elektronik satan internet sitelerinde ise 150TL civarında satılmakta. Hem fazla beklememek hem de gümrük ve vergi masraflarından kaçınmak için Türkiye’den almak daha mantıklı gözüküyor.

Yukarıda önerdiğimiz şekilde 8 GB Class 10 MicroSD tercih ederseniz 15-20TL’ye teknoloji mağazalarında bulabilirsiniz. Kullanımınıza bağlı olarak daha yüksek kapatiseli ve hızlı kartlara da yönelebilirsiniz.

Cihazı beslemek için telefon ya da tablet adaptörlerini kullanabilirsiniz (yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyorsa) ya da ayrıca satın alabilirsiniz.

Raspberry Pi 3 için bazı firmalar içerisinde SD kart, adaptör, kılıf ve temel elektronik birleşenleri de içeren başlangıç kitleri (starter kit) satıyorlar. Bunların fiyatları 300TL’ye kadar çıkıyor. Böyle bir tercih yapacaksanız içeriklerini iyi incelemenizde fayda var. Sadece ihtiyacınız olan parçaları daha uyguna alabilirsiniz ya da biraz öğrendikten sonra parçaları ihtiyacınıza/hevesinize göre sonradan da alabilirsiniz.

Raspberry Pi İle Neler Yapılabilir?

Raspberry’ler daha önce de söylediğimiz gibi küçük bilgisayarlar. O yüzden temel bilgisayar işlevlerini kullanabilirsiniz. Örneğin tarayıcısını kullanarak internete girebilir, videolar izleyebilir, müzik dinleyebilirsiniz.

Raspberry Pi, LibreOffice’i rahatlıkla çalıştırabiliyor.

GPIO portları ile sensörler bağlamanız ve sıcaklık, duman, yakınlık/uzaklık, ses vs. ölçmeniz ve işlemeniz mümkün.

Bununla birlikte motorlar bağlayarak hareket ettirebilmek de mümkün.

Aynı zamanda Raspberry Pi’yi düşük güç tükettiği için tekrarlayan ya da basit ama uzun işleri yaptırmak için kullanabilir, sürekli açık bir sunucu haline getirebilirsiniz. Örneğin dosya indirmek, USB’deki dosyalarınıza internet üzerinden erişmek gibi.

Yazılım ve Desteklenen İşletim Sistemleri

Raspberry Pi için hazırlanan ve resmi olarak desteklenen yazılım Raspbian, yani Raspberry + Debian.

Oldukça hafif olan bu işletim sistemi Pi için optimize edilmiş ve hafifletilmiş bir Linux dağıtımı.

Bununla birlikte biraz daha gelişmiş ve bilgisayara yakın arayüz arayanlar için Ubuntu MATE‘in Raspberry Pi 3 ve 2 için hazırladığı sürümleri öneririz. Bu sürümler daha görsel ve masaüstü kullanımı için daha kolay, yazılım depoları da biraz daha geniş.

Snappy Ubuntu Core ise daha çok server gibi kullanım için geliştirilmiş ve Canonical tarafından hazırlanan Ubuntu dağıtımı.

Bununla birlikte Windows 10 IoT sürümü de Raspberry Pi ile destekleniyor. Ancak bu sürümden alıştığınız Windows arayüz ve uygulamalarını çalıştırmasını beklemeyin.

Bununla birlikte OpenELEC veya OSMC gibi ortam merkezi ve medya kutusu olarak çalıştırabilecek işletim sistemleri de mevcut.

Ayrıca Android, Android TV ve Chromium OS üzerine çalışan geliştiriciler de mevcut. Ancak bu sistemler hem tam optimize değil hem de Pi’nin kullanım amacından biraz uzak.

Dikkate almanız gereken önemli iki nokta var:

 • Her ne kadar Debian ve Ubuntu isimlerini destekleyen işletim sistemleri arasında görsek de Raspberry Pi 3 ARM mimarisi (daha çok telefon ve tabletlerden alışık olduğumuz) üzerine kurulu. Yani bilgisayarlarda kullandığımız işlemcilerden farklı bir mimari ve komut sistemiyle çalışıyor. Bu yüzden çoğu yazılım ARM sistemlerde çalışmayacaktır yani bilgisayarınızdaki Ubuntu ya da Debian deneyimini beklemeyin, bazı paketleri depolarda bulamayacaksınız.
 • Her ne kadar çoğu platform ve işlemci bağımsız uygulama Pi üzerinde çalışsa da Pi’nin işlem gücü modern bilgisayarlara göre düşük, bu yüzden beklediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

Peki Neler çalışıyor?

Raspberry üzerinde çalıştırabileceğiniz örnek bazı programlar:

Firefox ve Chromium internet tarayıcıları*, VLC media player,  LibreOffice ofis yazılımları, PDF okuyucular, torrent indirme uygulamaları, Minecraft (Pi Edition)

Apache ve nginx web sunucuları, PHP, MySQL, OpenJDK, Python, git ve temel bir çok kütüphane, programlama dili ve sunucu araçları

Kullanabilir Miyim?

Raspberry Pi 3, her ne kadar yeni başlayanlar için olsa da temel Linux ve Python gibi uyumlu bir dili bilmeden işe yarar bir proje çıkarmak biraz zor.

Temel Linux komutları, kullanımı hakkında bilginiz yoksa başka geliştirme kitlerine yönelebilirsiniz.

Ayrıca Pi’yi bilgisayar olarak günlük işlerimde kullanayım diyorsanız bu da pratikte çok mümkün değil.

Her şeye rağmen Linux ve programlama konusunda başlangıç düzeyde bilginiz varsa Pi’yi kullanarak güzel projeler geliştirebilirsiniz.

Özet

Sonuç olarak Raspberry Pi almayı şu iki sebeple düşünebilirsiniz:

 • Evimde canım sıkılınca bağlanabileceğim her zaman açık bir bilgisayarım olsun, ufak tefek işlerimi halletsin, belirli zamanlarda mail atıp halimi hatrımı sorsun, içerisinden dosyalarıma ulaşayım diyorsanız. 🙂
 • Sensörler ve motorları da kontrol edebilecek biraz da veri işleyebilecek bir IoT aracı/geliştirme kiti arıyorsanız.

Cihazın teknik özellikleri ve temel kullanımıyla ilgili sorularınızı bize yorum olarak ya da Soru Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz