Arduino Başlangıç Paketi ve Ek Siparişler Kutu Açılımı

0
1148

Arduino Starter Kit ya da Türkçesi ile Arduino Başlangıç Paketinin ve beraberinde söylediğimiz ek Arduino ekipmanlarının kutu açılımını yaptık!

Eğer elektronik alanına ilginiz varsa veya elektronik alanında bir işle uğraşıyorsanız büyük ihtimalle Arduino ismini duymuşsunuzdur.

Kısaca Arduino Nedir?

Arduino en basit tanımıyla bir mikroişlemcidir. Çeşitli giriş-çıkış pinlerini kullanarak modüller, sensörler ve benzeri ekipmanlarınızı bağlayıp Arduino’nuzu, bilgisayara yüklediğiniz Arduino’nun kendi yazılımı üzerinden programlayabilirsiniz. Yazdığınız kodlar sayesinde pinlere bağladığınız ekipmanlara bir veya birden fazla iş yaptırabilirsiniz. Bu nedenle olacak ki Arduino bir mikroişlemcidir diyoruz.

Bu yazımızın konusu kutu açılımı olduğu için konudan sapmamak adına şu anlık detaylı bilgi vermiyoruz.

Arduino Starter Kit / Başlangıç Paketi Nedir?

Arduino’yu ve yanında ledleri, sensörleri, dirençleri, modülleri ve benzeri ekipmanları içeren bir pakettır. Adından da anlaşılacağı üzere giriş seviyesi için uygundur. Bu paketler sayesinde internette ve kitaplarda bulabileceğiniz giriş seviyesi uygulamaların çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamaları içeren kitaplarla birlikte satılan paketler de var.

Fakat şunu üzülerek belirtiyorum ki bu paketler ülkemizde fahiş fiyatlara satılıyor. Bir hevesle sipariş verip 1 ay kargo beklemek üzücü gelse de yapılabilecek en ekonomik alma şekli yurt dışı alışveriş sitelerinden sipariş vermek. Biz de öyle yaptık ve Türkiye’deki fiyatlarının belki de 1/3’ine sahip olduk diyebiliriz.

Kutu İçeriğinde Neler Var?

Başlangıç paketinin ne olduğunu anlattığımıza göre bizim almış olduğumuz kutunun içeriğinden bahsedelim. Ürün sayfasında böyle bir fotoğrafla karşılaştık ve sizler için Türkçe’ye çevirdik:

arduinostarterkit

Videomuzda tüm ürünler paketinden çıkarılmıştı fakat aşağıdaki fotoğraf ilk geldiği an çekildi ve paketler de yerinde.

paketli

Kutu açılımı videomuza aşağıdan erişebilirsiniz. Yalnız videodaki bir hatadan bahsetmek istiyorum. Ateş sensörü olarak fotoğrafta belirttiğimiz sensöre videoda IR verici demişiz.

Ek olarak aldığımız ürünler ise şöyle:

  • L298N Motor Sürücü Modülü

l298n

  • HC-SR501 Hareket Sensörü

pir

  • Arduino Uno R3 (Başlangıç paketinin içinde de var ancak biz bir tane daha ek aldık.)
unor3
Kablosu da var.
  • 2 adet nRF24L01 Wi-Fi Modülü

nrf24l01

  • Nokia 5110 LCD Ekran

lcd

  • Joystick Shield

js

  • HC-SR04 Ultrasonik Sensör

hcsr04

Ürünlerde Herhangi Bir Sorun Var Mı?

Şu ana kadar denediğimiz tek ürün hariç hepsi sorunsuz çalışıyor. Sorun ise RFID Kartta. RFID modülümüz RFID kartını okumuyor fakat anahtarlığı okuyor. Multimetre ile de pinleri kontrol ettik ve bir sorun yoktu. Satıcıyla konuştuk ve bir sonraki siparişimizde bize bir tane daha kart göndereceğini söyledi.

Fakat bu demek değil ki sizin aldığınız ürünler de sorunsuz çıkacak. Aldığımız satıcının geri bildirimleri fazlasıyla vardı ve %98 civarında bir memnuniyet oranı var. Sorun çıkacağını zannetmiyoruz ancak elektronik dünyasında küçük de olsa sorunlar olabilir.

Ürünlerin Sağlığımıza Zararı Var Mı?

Hepimizin bildiği üzere ürünler Çin üretimi. Yani evet Çin’de de sağlık prosedürlerine uyan fabrikalar, üretimhaneler bulunabilir fakat ne olursa olsun tamamen sağlıklı diyemeyiz. Gördükleri görev ve işlevsellik bakımından aralarında fark yok denecek kadar az olsa da 70 TL’lik İtalyan üretimi Arduino ile 15 TL’lik Çin üretimi Arduino’yu bir tutamayız. Küçük çocuklardan uzakta tutmakta fayda var.

Arduino Klon Yasal Mı?

Bu konuya videoda da değindim. Arduino hem yazılım hem de devre şeması ve devre elemanlarını açık kaynak olarak düzenlemiştir. Siz de isterseniz evinizde kendi Arduino’nuzu yapabilirsiniz. İtalyan Arduino firmasının tek isteği ürünlerinin markasının farklı olması. “Arduino” isminin sadece kendilerine has olduğunu belirtiyorlar ve isim haklarını da ellerinde tutuyorlar. Bizim aldığımız Arduino’da ise sadece “UNO” yazısı bulunmakta. İtalyan firmayla herhangi bir bağlantısı bulunmamakta. Dolayısıyla tamamen yasal diyebiliriz.

Ürün linkleri ise şöyle:

Siz de elektroniğe ilgi duyuyorsanız kesinlikle Arduino’ya bir göz atmalı ve denemelisiniz. Çoktan denemiş de olabilirsiniz. Arduino hakkında sizin yorumlarınız nelerdir?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz