Pangu, iOS 9.1 için jailbreak yayınladı!

0
626

Pangu Jailbreak

Hiçbir yerde gözükmeyen Pangu ekibi, iOS 9.1 çalıştıran cihazlar için jailbreak aracının güncellemesini yayınladı.Hem Mac hem de Windows cihazlarında jailbreak için kullanılan bu araç kullanıcıların iPad, iPhone ve iPod touch cihazlarına jailbreak işlemini uygulamalarını sağlıyor.

Malesef bu avantajlı yöntemden sadece çok az sayıda insan yararlanabilecek. Çünkü Apple 2015 yılının aralık ayında iOS 9.1’in imzalanmasını durdurdu.  Yani şu anda iOS 9.1 sürümünü kullanmayanlar sistemlerinin sürümünü düşüremez (9.2’den 9.1’e gibi) veya bu jailbreakli iOS sürümüne yükseltemez. Cihazlarını jailbreak yapmaya çoğu kullanıcı cihazlarını iOS’un en son sürümüne güncellediğini belirtelim.

Pangu ekibi 9.1’de yer alan kerneldeki açığın iOS 9.2 sürümünde Apple tarafından kapatıldığını onayladı. Buna rağmen ekip iOS 9.1 sürümünü kullanan az sayıda kullanıcı için jailbreak aracının yeni sürümünü yayınlayarak, bu kullanıcıların jailbreakten yararlanmasını sağlamaya başladı.

Ayrıca Pangu ekibi kendi sitesinde Güney Koreli bir güvenlik uzmanı olan ve hack dünyasında iyi bilinen Lokihardt lakaplı Jung Hoon Lee’ye özel teşekkürlerini sundu. Lee, yeni güvenlik açıklarını kullanarak mobil cihazlara ve yazılımlara erişip kötü amaçlar için kullanılması amacıyla düzenlenen Pwn2Own hack yarışmasında 2015 yılındaki büyük ödülü kazanmıştı. Kısacası Pwn2Own bir hack yarışması ve hackerlar yeni güvenlik açıklıklarını bulmaya çalışıyorlar. Bu sayede de geliştiriciler kendi yazılımlarındaki bu açıkları kısa sürede kapatabiliyorlar.

iOS 9.1 için Pangu 1.3 aracını buradan indirebilirsiniz. Bu araç 64-bit iOS cihazlarında sadece iOS 9.1 için çalışmaktadır. Bunun yanı sıra iOS 9’dan önceki sürümler aynı araç kullanılarak 32-bit cihazlarda jailbreak işlemi uygulanabilir.

Jailbreak işleminin bazı risklere sahip olduğunu lütfen unutmayın. Cihazınızı jailbreak yaparak Apple dışındaki bir ekibin geliştirdiği bir aracı kullanıyor ve güvenlik açığı oluşturuyorsunuz.

Apple marka cihazınızı jailbreakli kullanıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz