iTunes ile iOS Güncelleme, IPSW Dosyası Kurma ve Temiz Kurulum

2
38422

Apple cihazınızı en son iOS sürümüne iTunes üzerinden nasıl güncelleyebileceğinizi ya da iPhone, iPad ya da iPod’unuza nasıl temiz kurulum yapabileceğinizi ve IPSW dosyalarını nasıl kullacağınızı bu yazımızda anlattık.

BAŞLAMADAN ÖNCE:

 • iTunes’ın son sürümünü indirip kurmalı, kuruluysa güncellemelisiniz. İndirmek için tıklayın.
 • İnternet bağlantınız olmalı.
 • Cihazınızın şarjı mümkünse dolu olmalı.
 • Cihazınızda Ayarlar->iCloud->iPhone’umu Bul (ya da iPad’imi bul, iPod’umu bul vs.) yoluna giderek iPhone’umu bul özelliğini kapatın. Bu özelliği kapatmak için Apple ID’nizin şifresi sorulacaktır. Bu özellik kapatıldığında hesap sahibine e-posta ile bilgilendirme gönderilir.  Cihazınız servise göndereceksiniz bu özellik kapalı olarak göndermelisiniz.

ipadimibul

ipadimibul2

GENEL BİLGİLER

KURTARMA MODU:

Aşağıdaki durumlarda kurtarma modunu kullanarak yükleme yapabilirsiniz:

 • Temiz kurulum yapmak istiyorsanız ve mevcut sürümde cihazınızda yazılımsa problemler varsa.
 • Cihazınıza geri yükleme yapamıyor veya yazılım güncelleyemiyorsanız.
 • Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek ve modifikasyonları silmek istiyorsanız.
 • Cihazınızı servise gönderecekseniz.
 • Beta sürüm kullanıyorsanız ve stabil (kararlı) sürüme geri dönmek istiyorsanız.

Eğer verilerinizi korumak istiyorsanız ve yukarıdaki durumlardan birini yaşamıyorsanız cihazınızı normal olarak iTunes’ bağlayın.

Apple iOS cihazlarda nasıl kurtarma moduna girilir?

 • Cihazınıza bilgisayarınıza bağlayın.
 • Uyku/Uyanma ve Ana Ekran düğmelerini aynı anda en az 10 saniye süreyle basılı tutun ve Apple logosunu gördüğünüzde serbest bırakmayın. Kurtarma modu ekranını görünceye kadar basılı tutmaya devam edin.

*iPhone 7/7 Plus modellerinde Uyku/Uyanma ve Ses Kısma düğmelerine basmanız gerekmektedir.

ios-restore-mode

Yukarıdaki ileti kutusu çıktığında İptal ile iletişim kutusunu kapatabilirsiniz. (Diğer seçenekleri de gözden geçirebilirsiniz)

iOS IPSW DOSYASI NEDİR? NE İŞE YARAR?

.ipsw uzantılı dosyalar, bir iOS sürümünün sıkıştırılmış halidir ve uyumlu cihazlara yüklemek için kullanılabilirler. Eğer birden fazla cihaza güncelleme yapacaksanız ya da temiz kurulum yapmak ve iTunes üzerinden her seferinden güncelleme indirmek istemiyorsanız kurulum yapmak istediğiniz iOS sürümüne ait IPSW dosyasını bulabilirsiniz. IPSW dosyalarıyla Beta sürümler de kurulabilmekte. Ancak indirdiğiniz dosyanın Apple tarafından hazırlanmış olduğundan emin olun. iTunes, yükleme işleminden önce güvenlik sebebiyle yüklenecek dosyayı Apple sunucularından kontrol etmektedir.

iOS YAZILIM GÜNCELLEME iTUNES ÜZERİNDEN NASIL YAPILIR?

ios-guncelleme-islemi

Normal Yollarla iOS Yazılım Güncelleme İşlemi
iTunes’i açın ve üst kısımdan cihazınızı seçin. Yazılım güncelleme butonuna basın. Eğer uygun yeni bir yazılım varsa yeni iOS sürümü indirilip kurulacaktır. Ekranda aksi belirtilmediği sürece verileriniz silinmeyecektir.

IPSW Dosyası Kullanarak iOS Yazılım Güncelleme İşlemi

Aynı şekilde iTunes’i açın ve cihazını seçin. Klavyedeki Shift tuşuna basılı tutarak Yazılım Güncelleme butonuna basın. IPSW dosyasını seçin ve işlemi başlatın.

iOS TEMİZ KURULUM iTUNES ÜZERİNDEN NASIL YAPILIR?

Cihazınızda herhangi bir sorun varsa ya da daha iyi performans için büyük yazılım güncellemelerinden sonra temiz kurulum yapmayı tercih edebilirsiniz. Temiz kurulum yapacaksanız yukarıda anlatıldığı şekilde cihazınızı kurtarma (recovery) moduna alabilirsiniz. Özellikle Beta sürümden normal süreme dönecekseniz veya destekleniyorsa eski bir iOS sürümüne dönecekseniz kurtarma modunda bu işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

ios-geriyukleme
Normal Yollarla iOS Temiz Kurulum İşlemi

Normal yollarla kurulum yapmak için iPad’e Geri Yükle, iPhone’a Geri Yükle ya da iPod’a Geri Yükle seçeneğini seçin.

IPSW Dosyasıyla iOS Temiz Kurulum İşlemi

Temiz kurulum yapmak için klavyedeki Shift tuşuna basılı tutarak iPad’e Geri Yükle, iPhone’a Geri Yükle ya da iPod’a Geri Yükle seçeneğini seçin. Açılan dosya seçim kutusundan indirdiğiniz IPSW uzantılı yazılım dosyasını seçin.

YÜKLEMEDEN SONRA

ipad-hosgeldiniz

Yükleme bittikten sonra iTunes size eski bir yedekten geri yükleme yapıp yapmak istemediğinizi soracaktır.

Cihazınıza temiz kurulum yapmak istiyorsanız Yeni bir iPhone olarak ayarla (ya da iPad, iPod) seçeneğini seçebilirsiniz. Ardından cihazınız üzerinden cihazınızı aldığınız ilk günkü gibi devam edebilirsiniz.

NOT: Tekno Bölge ve yazar cihaz yazılım güncellemeleri ve sıfırlama konularıyla ilgili sorumluluk kabul etmemektedir. Oluşabilecek sorunlardan (veri kaybı, garanti dışı kalma, donanımsal ve yazılımsal zararlar dahil) işlemi yapan kişiler sorumludur.

2 YORUM

 1. dfu mod ile temiz kurulum yapmak istedim. yazılım dosyasını bilgisayara indirdim ve kurulumu başlattım. Fakat başlangıçta biraz ilerledi ve dondu. 20 dk bekledim bir şey değişmeyince kabloyu çıkardım ve diğer modla itunes üzerinden yükledim.
  Bu yaptığım temiz kurulum olmuyor demi ve dfu modunda yüklemenin donmasının sebebi ne olabilir

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz