iPhone telefonlarda ana ekrana dönmek ve son uygulamaları görüntülemek için kullanılan ana ekran tuşunun birbirinden kullanışlı farklı özelliklerinin olduğunu biliyor muydunuz? Cevabınız hayırsa bu özellikleri keşfetmeye hazır olun.

Ana Ekran Tuşunun Dokunma Hızını Ayarlayın

iPhone telefonların ana ekran tuşuna bir kez dokunup ana ekrana gidebilir, iki kez ardarda dokunduğunuzda ise çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Peki ana ekran tuşunun dokunma hızını özelleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Yani ana ekran tuşuna ilk dokunma ile ikinci dokunma arasında geçen süreyi kişisel kullanımınıza göre özelleştirebilmeniz mümkün. Bunun için Ayarlar>Genel>Erişebilirlik adımlarını izleyip, “Ana Ekran Düğmesi” seçeneğine dokunun. Açılan menüden Saptanmış, Yavaş ve En Yavaş seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz.

iphone-tuş-hizi

Siri’yi Kapatın

iPhone’da bulunan Siri, oldukça başarılı bir sesli asistan uygulaması. Ana ekran tuşunu uzun basarak veya Hey Siri! komutu ile etkinleşen Siri bazı durumlarda sorun yaratabilir. Örneğin cebinizde yanlışlıkla ana ekran tuşunun basılı tutulmasıyla etkinleşen uygulama kalabalık mekanlarda sizi rahatsız edebilir. Bu gibi durumlara karşı önlem almak için Siri’yi cihazınız kilitliyken kapalı kalmasını sağlayabilir veya tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağınızı iki başlıkta inceleyelim.

Kilit Ekranında Siri Nasıl Devre Dışı bırakılır?

Cihazınız kapalı durumdayken Siri’yi devre dışı bırakmak için Ayarlar>Touch ID ve Parola (veya Parola) adımlarını izleyin. Daha sonra Siri başlığının yanında bulunan butonu kullanarak bu özelliği devre dışı bırakın.

siri-kapatma-1

Siri Nasıl Tamamen Devre Dışı Bırakılır?

Siri uygulamasını cihazınız kilitliyken nasıl kapatabileceğinizi anlattık. Ancak bu uygulama cihazınız açık durumdayken hala ana ekran tuşu veya Hey Siri! komutu ile etkinleştirilebilir durumda. Siri’yi tamamen devre dışı bırakmak için Ayarlar>Genel>Siri adımlarını izleyin. Bu menüde Siri veya İzin ver: “Hey Siri” başlıklarını kullanarak ilgili özelliği tamamen kapatabilirsiniz.

siri-kapatma

Erişebilirlik Kısayolu Oluşturun

iPhone’da bulunan ana ekran tuşu kullanım bakımından birçok özelliğe sahip. Bunlardan birisi de erişebilirlik kısayolları. Ana ekran tuşuna üç kez arda arda dokunduğunuzda bazı özelliklerin bulunduğu bir kısayol menüsünü çalıştırabilirsiniz. Bahsettiğimiz özelliği kullanmak için Ayarlar>Genel>Erişebilirlik adımlarını izleyin. Daha sonra “Erişebilirlik Kestirmesi”  başlığına dokunup açılan menüden ana ekran tuşu ile kullanmak istediğiniz özellikleri seçin. Artık ana ekran tuşuna üç kez ardarda dokunduğunuzda seçtiğiniz özelliklerin bulunduğu bir kutucuğun açıldığını göreceksiniz.

Erişebilirlik-kestirmesi

Güdümlü Erişim Özelliğini Etkinleştirin

iPhone’da bulunan Güdümlü Etişim özelliğini daha önce duydunuz mu? Cihaz ekranını tek bir uygulamaya sabitleyen bu özellik siz istemediğiniz sürece başka uygulamalara erişilmesini engelliyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse: Bir arkadaşınızın sizden telefonunuzu birini aramak için istediğini düşünün. Siz cihazınızı vermeden önce “Telefon” uygulamasını açıp “Güdümlü Erişim” özelliğini aktif ederseniz o kişi arama özelliği dışında başka birşey yapamaz. Bu özelliği birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Şimdi “Güdümlü Erişim” özelliğini ana ekran tuşu ile nasıl kullanabileceğinizi anlatalım. Ayarlar>Genel>Erişebilirlik>Güdümlü Erişim adımlarını izleyin. Bu menüden Güdümlü Erişim başlığının yanında bulunan butonu kullanarak ilgili özelliği aktif edin. Aynı menüden Güdümlü Erişim modundan çıkmak için şifre oluşturabilir, süre limiti belirleyebilir ve bu modda Erişebilirlik Kısayollarına izin verebilirsiniz.

güdümlü-erişim

Güdümlü Erişim özelliğini nasıl aktif edebileceğinizi anlattık. Şimdı sıra geldi bu özelliğin kullanımına. Telefonunuzu Güdümlü Erişim moduna almak için ana ekran tuşuna üç kez ardarda dokunun. Eğer daha önce Erişebilirlik Kısayolları oluşturduysanız açılan menüden ilgili özelliği seçin. Erişebilirlik Kısayolları yoksa zaten Güdümlü Erişim direkt olarak açılacaktır. Telefonunuz Güdümlü Erişim moduna geçmeden önce sizden belirli bir alanı seçip daire çizmenizi isteyecektir. Seçtiğiniz bu alan tamamen ektisizleşir ve kullanılamaz duruma gelir. İsterseniz herhangi bir alan seçmek zorunda da değilsiniz. Şeneklerden “Güdümlü Erişim” modunda kullanılacak özellikleri seçebilirsiniz. Herşey hazırsa sağ üst bölümde bulanan Başlat butonuna dokunarak ilgili özelliği aktif edin. Eğer daha önce yapmadıysanız telefonunuz sizden Güdümlü Erişim modundan çıkmak için kullanacağınız bir şifre oluşturmanızı isteyecek. Güdümlü Erişim modundan çıkmak için ana ekran tuşuna tekrar ardarda üç defa dokunup daha önce oluşturmuş olduğunuz şifreyi girmeniz gerekiyor.

güdümlü -erişim-2

AssistiveTouch Özelliğini Kullanın

iPhone ana ekran tuşu belirli bir yere kadar kullanım kolaylığı sağlıyor. Ancak iPhone cihazlarda kullanım kısayolları olarak farklı alternatifler de bulunuyor. Örnek olarak AssistiveTouch olarak adlandırılan sanal tuşları verebiliriz. Birçok kısayolu tek bir yerde toplayan AssistiveTouch özelliği iPhone kullanıcılarının vazgeçilmezi konumunda bulunuyor. Şimdi bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi anlatalım.

  • Ayarlar>Genel>Erişebilirlik>AssistiveTouch başlığına dokunun.
  • AssistiveTouch başlığına dokunarak ilgili özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.  “En Üst Menüyü Özelleştir” bölümünden ise AssistiveTouch özelliği ile açılan sanal tuş menüsünde kullanmak istediğiniz kısayolları seçebilirsiniz.
  • AssistiveTouch özelliğini ana ekran tuşu ile açıp kapatmak için Erişebilirlik Kısayolları menüsüne ekleyebilirsiniz.

AssistiveTouch

iPhone cihazınızda burada anlattığımız özellikleri kullanıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz