iOS’ta Jailbreak hakkında bilgiler

0
607

iOS’ta jailbreak ile cihazlarda bazı değişiklilker yapılabiliyor. Peki ama Jailbreak nedir, ne değildir, ne sağlar ve yasal mıdır? gibi konuları inceledik.

Jailbreak iOS’ta açık bir kapıya dönüşerek cihazınızda daha çok işlem yapmamızı sağlayan bir özelliktir. Böylece cihazınızı daha çok özelleştirebilirsiniz.

Jailbreak denince aklınıza ücretli şeyleri ücretsiz indirmek gelse de öyle değildir. Cihazınızı özelleştirmek ve geliştirmek için yapılmıştır.Tabi bunların bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Jailbreak Nedir?

Apple, cihazlarının güvenliğine önem vermekte. Bu yüzden diğer cihazlarla paylaşma, içerisine APP STORE hariç bir uygulama, yükleme veya telefonu özelleştirme gibi işlemlere kapalıdır. Bunun nedeni ise cihazın güvenliğini daha üst seviyelere çıkarmaktır. Android işletim sistemine sahip cihazlarda öyle değildir, yani çok sayıda özelliştirmeler yapabilirsiniz. Ancak Android güvenli değildir diyemeyiz. iOS’ta bu kısıtlamaların dışına çıkılmasına “Jailbreak” diyebiliriz.

Jailbreak Ne Değildir?

Peki jailbreak Cydia’dan ibarettir dersek yanlış olur. Jay Freeman’ın geliştirdiği aynen App Store’a benzer bir yapıda olan bu uygulamada Apple’ın onayına sunulmamış birçok program, eklenti, tema ve benzeri içerik bulunur. Bu mağazadaki içeriğin büyük bir bölümü ücretsiz olmakla beraber ücretli olarak da birçok uygulama, eklenti ve tema da bulunur. Bu yüzden jailbreak işlemi uygulamaları ücretsiz indirmek değildir.

Jailbreak Neler Sağlar?

Mesela jailbreak ile telefona yeni temalar yükleyebilir, telefondaki bildirim çubuğunu özelleştirebilirsiniz ve aynı şekilde durum çubuğunu da değiştirebilirsiniz. İşte burada Cydia bize yardımcı oluyor. Bunları yaparken Tweak adında uzantılar bizlere yardımcı oluyor. Apple bazı Jailbreak uygulamalarını yaptığı güncellemeler ile kendi sürümlerine de eklediğini belirtelim.

Jailbreak’in Dezavantajları Nelerdir?

Sizlerin de tahmin edebileceği gibi bunlarda’da bazı eksiklikler ve hatalar olabiliyor öreneğin cıhazınıdaki bazı güvenlik şeyleri kalktığı için sıkıntı olabiliyor ve Jailbreak ile arkaplan’da Jailbreak uygulamaları çalışacağı için bataryanızın daha hızlı bitmesine sebep oluyor ve bazen cihaz “safe mod” güvenli moda geçebiliyor bu moddan çıkmak her nekadar kolay olsada kimi zaman sizlere sorun çıkartabilir

Jailbreak Yasal Mıdır? Cihazın Garantisini Etkiler Mi?

Jailbreak ilk gerçekleştirildiğinde illegal bir işlem olarak görülüyordu. Ancak daha sonra Amerika’da Electronic Frontier Foundation, Apple ile yaptığı hukuksal mücadeleyi kazandı ve jailbreak işlemi yasal oldu.

Garanti konusunda ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Apple firması kendileri cihazı onarıyorlar ve böylece garanti halen devam edebiliyor. Fakat bu ülkemizde geçerli mi kesin bir şey söyleyemeyeceğiz.

Eğer Jailbreak’i sadece korsan uygulamaları ve benzeri şeyleri yüklemek için kullanacaksanız kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Jailbreak hakkında bildiklerinizi yorum olarak aşağıda belirtebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz