iOS işletim sisteminin son sürümü iOS 10 tanıtıldı. İşte tüm özellikler!

Apple, WWDC 2016 etkinliğinde mobil işletim sistemi iOS 10 sürümünün tanıtımını gerçekleştirdi. Yeni sürümle birlikte birçok özellik geliyor. Şimdi bu özelliklere göz atalım.

Yenilenen Kilit Ekranı 

ios-10-lock-screen-1

 

iOS 10 ile birlikte kilit ekranı büyük bir değişikliğe uğruyor. Artık bildirimler direkt olarak kilit ekranı üzerinden kontrol edilebilecek. Örneğin gelen bir mesajı cevaplamak için cihaz kilidini açmanıza gerek yok. 3D Touch ile desteklenen bildirimler daha iyi bir kullanım deneyimi sunuyor. Kilit ekranında göze çarpan bir diğer detay ise Widget desteği. Artık kilit ekranında müzik, hava durumu, e-posta hizmeti gibi widgetlar eklenip kullanılabilecek. Ayrıca “Raise to Wake” özelliği sayesinde telefonu elinize aldığınızda cihaz ekranı otomatik olarak açılacak.

Siri Artık Daha Zeki

siri-ios-10

Siri artık tüm uygulamaları destekliyor. Artık geliştiriciler uygulama ve oyunları Siri ile birlikte çalışabilecek şekilde oluşturabilecek. Siri ile birlikte herhangi bir uygulamada istediğiniz komutları verebileceksiniz. Ayrıca Siri mesajlaşma uygulamaları ile daha optimize şekilde çalışacak. Örneğin birisi size “Neredesin?” diye mesaj attığında Siri yanıt olarak konumunuzu gönderebilecek.

Fotoğraflar

 

iOS 10’da fotoğraflar daha düzenli akıllı bir hale geliyor. Fotoğraf uygulamasında telefon rehberinizdeki kişilere özel galeriler oluşturabileceksiniz. Yüz tanıma özelliği ile telefonunuz fotoğraflardaki kişileri tanıyabilecek. Apple Fotoğraflar gezi planlarınızı ve ziyaret ettiğiniz yerleri algılayarak küçük koleksiyonlar oluşturabilecek.

Daha Zengin Mesajlar ve QuickType

 

Yeni sürümle birlikte mesajlaşma uygulaması çeşitli içerikle sahip. Örneğin mesaj olarak göndermiş olduğununuz bağlantılı görselin içeriği direkt görünebilir durumda.

ios-10-mesaj

iOS 10’da Emojiler daha büyük ve kişiselleştirilebilir durumda. Emojiler gönderdiğiniz mesajın yerine kullanılabilecek. Yani bir arkadaşınıza “İyi ki doğdun!” mesajı attığınızda doğumgünü pastası emojisi gidebilir.

QuickType daha fonksiyonlu duruma gelmiş duruma. Özellikle mesajlaşma için geliştirilen bu özellikle birlikte birisi size yerinizi sorduğunda klavyeniz size olarak konum paylaşma önerisi sunacak. Bunun yanı sıra arkadaşınızla bir program yaptığınızda söz konusu programı takvim üzerinde işaretleyebileceksiniz.

Sade Arayüze Sahip Apple Music

apple-wwdc-2

 

Daha önceki sürümlerde özellikle karmaşık yapısıyla eleştirilen Apple Music daha sade ve basit bir arayüzle karşımıza çıkıyor.  Apple Music uygulamasına gelen bir diğer özellik ise şarkı sözleri. Apple Music ile dinlediğiniz şarkının sözlerini eşzamanlı olarak görüntüleyebileceksiniz. Ayrıca Apple Music sizin için şarkı önerilerinde bulunabilecek. Müzik uygulamasında Senin İçin, Radyo, Ara, Bağlan gibi seçeneklerle karşılaşacaksınız.

Haritalar

apple-wwdc-1

Apple Haritalar arayüz ve birçok konuda değişikliğe uğruyor. Yeni harita uygulaması kulanıcılar basit bir arama butonundan ziyade daha büyük bir haritayla karşılaşabilecek. Apple Haritalar da artık Google Haritalar’daki gibi anlık navigasyon desteğine sahip olacak ve CarPlay ile uyumlu olarak çalışabilecek.

HomeKit Değişiyor

ios-10-home

Apple’da bulunan ve akıllı ev aletlerini kontrol imkanı sunan HomeKit, daha fazla eşyayı kontrol etmenizi sağlıyor. Ayrıca özelliğin adını Home olarak değiştiren Apple, cihaz kontrolü noktasında yeni fonksiyonlar eklemiş durumda. Örneğin konumunuzu ev olarak belirlediğinizde evinizdeki uyumlu klimanın çalışmasını ve ışıklarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer iOS 10 Özellikleri

  • Daha hızlı bir FaceTime bağlantısı
  • Apple News’de en sevdiğiniz yayınlara abone olup son dakika haberlerini kaçırmayacaksınız.
  • Telefon uygulaması VoIP arama özelliği sayesinde görüştüğünüz kişinin güvenli olup olmadığını belirleyebilecek.
  • Canlı fotoğraflar oluşturulup düzenlenebilecek.
  • iPad’de Safari uygulamasında iki sekme aynı anda yan yana görüntülenebilecek.
  • Önyüklü olarak gelen iOS uygulamaları tamamen silinmese de uygulama menüsünden gizlenebilecek.
  • Apple iOS 10 ile gizliliği daha da artıracağını özellikle belirtti. iOS 10’da fotoğraflar ve mesajlar daha derin gizliliğe sahip olacak.
  • Her ne kadar tanıtım bölümünde hızlıca geçilse de Notlar uygulaması da birçok özellikle beraber karşımıza çıkacak.

Hangi Modellere Gelecek?

iOS 10’u kurabileceğiniz cihazlar ise şöyle:

iPhone 5 ve üstü (5, 5C, 5S, 6, 6S, SE ve bunların Plus modelleri)
iPad 4 ve üstü ( 4. nesil iPadler, iPad Pro’lar, ve Air ve Air 2)
iPad Mini 2 ve üstü (2, 4 ve 4. nesil iPad Mini)
iPod Touch 6.nesil

Ne Zaman Yayınlanacak?

iOS 10 bugünden itibaren geliştiriciler için kullanılabilir durumda. Temmuz ayında beta.apple.com üzerinden kayıt olan kullanıcılara dağıtılacak olan güncelleme muhtemelen Eylül ayında tüm kullanıcılar için yayınlanacak.

Video

iOS 10 sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz