Google Cardboard için En İyi 10 Uygulama

0
3169

iOS için en iyi sanal gerçeklik uygulamalarını bir araya getirdik. Sanal gerçeklik hakkında biraz konuşalım ve uygulamaları tanıtalım.

google_cardboard_vr

Teknolojinin son nimetlerinden biri sanal gerçeklik. Facebook’un Oculus Rift’i ile ivmelenme kazanan sanal gerçeklik gözlükleri, HTC tarafında Vive ile ve Microsoft tarafında ise HoloLens ile ivmeleniyor. Eğer gerçek dünyanın nimetleri sizin için yeterli değilse, bu fantezi dünyasına adım atma sırası sizde.

Her ne kadar şuan satışta olan birçok sanal gerçeklik gözlüğü bulunsa da, bu ürünler hala mükemmel hale gelmiş değil. Uzun süreler kullanmanız sonucu baş dönmesi, mide bulantısı, göz yorgunluğu hatta göz bozukluğu gibi rahatsızlıklara yol açabiliyorlar. Diğer taraftan yeni bir piyasa olduğu için fiyatları çok yüksek ve sanal gerçekliği sizlere yaşatmak için güçlü bir PC donanımı gerektiriyorlar.

Neyseki şuan bu güçlü cihazlara alternatif olan bir şey daha var. Cihaz demiyorum çünkü tam olarak cihaz sayılmaz. Google Cardboard’la tanışın.

Google Cardboard Nedir?

Cardboard, Google’ın ortaya çıkardığı, maliyeti çok ucuz olan (yabancı Çinli sitelerden getirtirseniz 1.5-2 dolara bulabilirsiniz, Türkiye fiyatları ortalama 20 TL) bir sanal gerçeklik kartonu. Diğer sanal gerçeklik gözlüklerinde güçlü bir PC donanımına ihtiyacınız olduğunu yukarıda belirtmiştik, Cardboard’da ise bu donanım telefonunuz tarafından karşılanıyor. Gözlüğün içine oturtulan telefon hem ekran görevi yapıyor hem de uygulamaların çalışmasını sağlayan cihaz konumunu alıyor.

google-cardboard-apps-1024x590

Şuan Google’ın ürünü olan başlıca Street View ve Youtube Cardboard desteği sağlıyor. Bunların dışında Google’dan bağımsız daha birçok uygulama mevcut. Bugün sizlere bu uygulamalardan iOS için en iyi ve başarılı olanları tanıtacağım. iOS için diyorum ama Cardboard bir Google ürünü olduğu için bu uygulamalar Android için de mevcut. Hatta ekstra olarak baktığımızda Android tarafında çok daha fazla uygulama var.

Unutmamak gerekir ki birazdan tanışacağınız uygulamaları Cardboard ile deneyimleyebilmeniz için en düşük iPhone 5/5s cihaza sahip olmanız gerekiyor. Diyeceksiniz ki ben bu uygulamaları iPhone 4s telefonumda çalıştıramaz mıyım. Tabiki çalıştırabilirsiniz fakat donanımsal sorunlardan dolayı ortaya çıkacak sorunlar Cardboard keyfinizi baltalayacaktır.

Google Cardboard

screen640x640

Google Cardboard’ın resmi uygulaması ile başlayalım. Cardboard’a giriş seviyesinde tasarlanan uygulama, sanal gerçekliğe alışmanız ve başlamanız için en iyi uygulama olacaktır.

5 farklı eğlence seçeneği var. Bunlar Dağ Tırmanışı, Kaleidoscope, Sergi, Keşfedici ve Artctic Yolculuk. Sergi seçeneği sizlere 3 boyutlu bir şekilde müze koleksiyonlarını gezmenizi sağlarken Keşfedici ise heyecan verici yerleri keşfetmenizi sağlıyor. Diğer 3 seçenek daha çok kişisel seçenekler.

Menüde bir seçeneği seçmeniz için yuvarlak beyaz daireyi seçeneğin üstüne getirip Cardboard üzerinde tuşa basmanız gerekiyor. Bu tuşun telefonla fiziksel olarak bir bağlantısı yok, 2 mıknatısın ayrılması sonucu ortaya çıkan manyetik alanın telefonunuz tarafından algılanması ile tuş görevi görüyor. Menüye geri dönmek istediğinizde ise Cardboard’u 90 derece sağa döndürmeniz gerekiyor.

‎Google Cardboard
‎Google Cardboard
Developer: Google LLC
Price: Free

Street View

streetview2-640x360

Bir diğer uygulamamız ise yine Google’ın Cardboard için sunduğu bir ürün. Bildiğiniz üzere son zamanlarda da haberlerde Google’ın Street View çalışmalarından sıkça söz ediliyor. Hatta Türkiye’de de bunu yapan ekipler var. Uygulamanın Cardboard versiyonunda ise bu caddeleri 3D olarak içindeymişçesine gezebiliyorsunuz. Eğer bir Cardboard’unuz varsa sadece sandalyenize oturun, ayaklarınızı uzatın ve küçük çaplı bir tatile çıkın.

streetview1

Uygulamayı indirdikten sonra bir yer seçin, ardından uygulamanın sağ süt köşesinde bir Cardboard resmi göreceksiniz. Ona tıkladığınız an uygulama otomatik olarak Cardboard formatına geçecek. Şimdi telefonunuzu Cardboard’unuza takın ve uygulamanın keyfini çıkarın.

‎Google Street View
‎Google Street View
Developer: Google LLC
Price: Free

Youtube

Şimdiye kadar olan uygulamalar sizin için yeterli değilse, biraz da Youtube’da gezinelim. Google artık bazı Youtube videolarında Cardboard desteği sunuyor. Eğer videoyu izlerken video oynatıcının sağ alt tarafında Cardboard simgesini görürseniz, o videonun Cardboard desteği var demektir. Sadece bu simgeye tıklamanızla video otomatik olarak Cardboard formatına geçecek.

Videoları izlerken kulaklık kullanmaya özen gösterin. Özellikle telefonunuz mono hoparlöre sahipse izlediğiniz videolar sizin için pek eğlenceli olmayabilir. Kulaklık taktığınızda ise kulaklığınız destekliyorsa, video içinde hareketiniz doğrultusunda seslerin geliş yönleri bile değişecektir.

Eminim ki ileri zamanlarda Google, daha çok videoya Cardboard desteği getirecektir.

‎YouTube: Watch, Listen, Stream
‎YouTube: Watch, Listen, Stream

Vanguard V

vanguardv-640x360

Sıradaki uygulamamız olan Vanguard V ise sanal gerçekliğin oyun tarafındaki postansiyelini en iyi kullanan uygulamalardan biri. Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunan uygulamanın eğer ücretsiz sürümüne sahipseniz, ileri seviye grafiklere sahip olamıyorsunuz. Yine de ücretsiz versiyonu, 5-10 dakikanızı geçirmek için gayet güzel. Eğer ücretli versiyonu satın alırsanız çok daha bir üst seviye sanal gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz. Unutmadan belirtelim ki uygulama bir araya gelen birkaç Redditors kullanıcısı tarafından ortaya çıkarılmış.

Vanguard V oyununda uzay gemisini kontrol eden bir pilotusunuz ve insanlığı tamamen yok oluştan kurtarabilecek tek kişi sizsiniz. İnsalığı kurtarmak istiyorsanız hızlı olmak zorundasınız!

Within – VR

vrse

Eski adı Vrse olan Within – VR, App Store’da en yüksek puana sahip uygulamalardan biri. Yorum yapan kullanıcıların şimdiye kadar olan genel kanısı, çoğu iOS Cardboard projesinin biraz ucuz olduğuydu. Vrse ise, gerçek potensiyeli kullanan ilk sanal gerçeklik uygulamalarından biri oldu diyebiliriz. Kısacası kısa zamanda neler başarabileceğini bizlere göstermiş oldu.

“Verse” kelimesinin kısaltması olan Vrse, “Storytelling in Virtual Reality” sloganıyla (“Sanal gerçeklikte Hikaye”) karşımıza çıkıyor. Bu da şu anlama geliyor ki, Vrse üzerinden yeni yayınlamış hikayeleri duyabilir, U2 dinleyebilir, bir helikopterle uçabilir, daha da fazlası, Jerry Seinfeld’in Saturday Night Live’daki esprilerini izleyebilirsiniz. Ve bunların yanında daha da fazlası mevcut.

vrse2-640x360

‎Within VR
‎Within VR
Price: Free

Discovery VR

discoveryvr

Discovery VR, çok fazla sayıda size heyecan verecek video sunan bir uygulama. Hayalet içerikli videolardan uzay istasyonu içerikli videolara, dev köpek balıklarının arasına dalıştan daha birçok ekstrem video barından uygulama, size daha az heyecan verici, daha çok yeni terler keşfetmeye dayalı videolar da sunuyor.

discoveryvr2-640x360

Discovery VR
Discovery VR
Price: Free

NYT VR

nytvr

New York Times tarafından tasarlanan uygulama, özel haberlerinden hikayeleri sizlere sanal gerçeklik deneyimiyle sunuyor. Bildiğimiz gibi gazeteler anlatma şekilleri ve anlatma yolları açısından sınırlılar. Bu sınırı aşmak isteyen New Yok Times, böyle bir ugyulama geliştirerek okuyucularının okudukları haberlerle iç içe olmasını istemiş. İngilizcenize güveniyorsanız kesinlikle indirmeniz gereken uygulamalardan biri.

nytvr2-640x361

inVR

invr1

Sıradaki uygulamamız daha çok sanatsal içerikli bir uygulama. Aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi Walt Disney’den fırlamış gibi olan roller coasterlar içeriyor. Roller coaster dışında “Happy Cartoon Village”, “Inception”, “Underground Mines”,  mezarlık ve taverna gibi farklı mekanlar da var. Fakat şunu belirteyim ki ben en çok roller coaster olanını beğendim.

invr2-640x360

Vrideo

vrideo1

Vrideo fantastik bir sanal gerçeklik uygulaması fakat bu uygulamayı kullanırken biraz dikkat etmenizde fayda var çünkü uygulama natürel adult içerikler içeriyor (mayo modelleri vs.). Bu içerikler azınlıkta olsa da yine de dikkat etmekte fayda var. Bunların dışında uygulamada inVR’daki gibi roller coasterlar, köpek balıkları, Formua 1 simülasyonu, Star Wars videoları gibi farklı içerikler de var. Ayrıca isterseniz rahatlamak için kumsalda uzanabilir ya da bir uçak seyahati yapabilirsiniz.

vrideo2-640x360

InMind VR

inmind-640x360

Bu uygulama hepsinin içinde en garip olanı. Garip ama iyi bakımdan garip. Bir doktorsunuz ve beyin cerrahısınız. Hastanız şiddetli bir depresyon geçiriyor ve hastanızın beynine girip hastalıklı kırmızı nöronları bulmak sizin göreviniz. Kırmızı olanlar depresyona neden olan nöronlar, ekranda bulunan imleç ile üzerilerine gelerek tedaviyi sağlıyorsunuz. Nöronlar iyileştiğinde yeşil rengini alıyorlar. Tüm kırmızı nöronları iyileştirdiğinizde iste hastanızı kurtarmış oluyorsunuz.

inmindvr2-640x360

Başlarda gayet eğlenceli olan oyun, açıkçası sonradan biraz sıkmaya başladı. En azından birkaç dakika oynayarak oyunun sizi sıkıp sıkmayacağına karar verebilirsiniz.

‎InMind VR (Cardboard)
‎InMind VR (Cardboard)
Developer: NIVAL, INC.
Price: Free

Ryot

ryot

Son uygulamamız Huffington Post tarafından yaratılan Ryot. NYT VR gibi Ryot da, haber içerikli bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Tek farkı ise 3D içerik sunması. Uygulama sayesinde özel raporları takip edebilir, haberi yapılmış kişileri yanında oturuyormuşçasına dinleyebilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki fotoğrafta gözüken taksi şöforü Wilfredo’yu gösterebiliriz.

ryot2-640x360

Ryot’un tek eksik yanı, an itibariyle çok fazla içerik bulundurmuyor olması. Fakat sanal gerçekliğe ilgi arttıkça içerik de o oranda artacaktır.

RYOT - VR
RYOT - VR
Developer: RYOT CORP
Price: Free

 

Peki Sanal Gerçeklik Size Göre Bir Teknoloji Mi?

Sanal gerçekliğin temellerini ilk olarak Michael Douglas, 1994 yılında atmıştı. Fakat bu teknoloji ancak günümüzde özündeki anlamını bulabildi.

Artık hepimizin bir akıllı telefonu var. Olmayanlar da eminim ki eline geçen ilk fırsatta edinecektir. Google Cardboard size uç bir deneyim vaad etmese de, sanal gerçeklikten keyif almanızı sağlayacak içerikler sunuyor. Rakiplerine baktığımızda (daha doğrusu rakip demek doğru olmaz) Oculus Rift, Vive gibi alternatiflerin fiyatı ortada. Cardboard’un içeriklerini beğenmeseniz bile sanal gerçeklik dünyasına adım atmak açısından sizin için iyi bir önder olacaktır.

Herhangi bir Cardboard ürününe sahip misiniz? Uygulamalardan hangisini denediniz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz