YouTube’un En Beğenilmeyen Videoları

0
371

YouTube tuhaf ve bir o kadar da harika bir yer. İnsanlar videolarını paylaşmak istiyor ve YouTube buna aracı oluyor. Tabi izleyiciler, videoları beğenmeyebiliyorlar. Sizler için en beğenilmeyen videoları bir araya getirdik.

2010 yılında, YouTube 5 yıldızlı değerlendirme sistemini basit bir Beğendim/Beğenmedim butonu ile değiştirdi. YouTube’un böyle bir değişikliğe gitmesinin en büyük sebebinin bir video değerlendirilirken genellikle bir veya beş yıldız kullanılması olduğunu belirtelim.  Bu değişiklik yapıldığından beri YouTube’daki en beğenilen ve en beğenilmeyen videoları ilginç konular haline gelmeye başlamıştır.

Daha fazla ayrıntı vermeden, Aralık 2016’dan itibaren YouTube’da en beğenilmeyen 10 videoyu sizinle paylaşalım!

Tüm Zamanların En Beğenilmeyen 10 YouTube Videosu

10. GHOSTBUSTERS – Official Trailer (HD)

Beğenen: 296.422 | Beğenmeyen: 1.032.571

Dilimize Hayalet Avcıları olarak çevrilen filmin, Sony Pictures Entertainment kanalında yayınlanan fragmanı YouTube üzerindeki en beğenilmeyen film fragmanı olarak listemizde yer alıyor. Bu yeni film, daha önce iki filmi bulunan klasik serinin yeniden fırına atılması olarak karşımıza çıkıyor: Orijinali 1984, devamı ise 1989 yıllarında karşımıza çıkmıştı. Yeni filmdeki hikayenin izleyiciyi etkileyecek bölümlerinin tamamı kadınlardan oluşan ekip üzerine odaklandığı için hikayenin tadı tuzu yok.

Bu konularda yapılan, bu makalenin kapsamı dışında olan bir tartışmayı sizinle paylaşalım. Tartışmada öne çıkan iki farklı düşünce yer alıyor: Kadınlardan oluşan ekip ve filmin kalitesi. Filmin hayranları, fragmanın orijinal filmin mizahından yoksun görünmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradılar ve yeni filmin, Hayalet Avcıları adından geçinen, sadece para kazanma amacıyla yapılan bir film olduğu düşüncesinde birleştiler.

Film, bir film eleştiri sitesi olan Rotten Tomatoes‘da %72 gibi bir olumlu değerlendirmeye sahip. Filmin dikkate değer eleştirmenleri arasında Hayalet Avcıları’nın sıkı bir hayranı olan James Rolfe (Angry Video Game Nerd) yer alıyor, ancak yeni filmi her zamanki tarzında incelemeyi reddettiğini belirtelim.

9. Nicki Minaj – Anaconda

Beğenen: 2.844.027 | Beğenmeyen: 1.270.858

NickiMinajAtVevo kanalında yayınlanan bu müzik videosu Nicki Minaj’ın sağlıklı bir hayat için çeşitli hareketler gösteren ve büyük hit yakalayan “Anaconda” şarkısının klibine ait. Ancak videoda büyük popoların ayrıntılı bir şekilde “harika” olduğu anlatılıyor. Videoda, Minaj’ın vücudu vurgulanarak çocuklar için bir rol model olarak alınması sağlanılmaya çalışılıyor ve doğrusunu söylemek gerekirse Minaj rol model olarak yerini sağlamlaştırıyor.

Bu videonun çok fazla insan tarafından beğenilmediğini belirtelim. Çok sayıda insan bu videonun kadını aşağılayan, küçük düşürücü olduğunu düşünüyor. Ancak yine de şarkının sözleri, yaklaşık 3 milyon insanın “Beğendim” butonuna tıklamasını sağladı. Sözlerine bir bakalım

* işareti kullanılan yerlerde argo kelimeler yer almaktadır.

“Yeah, he love this fat a**
Yeah! This one is for my bi***es with a fat a** in the f***ing club
I said, “Where my fat a** big bi***es in the club?”
F*** them skinny bi***es,
F*** them skinny bi***es in the club
I wanna see all the big fat a** bi***es in the motherf***ing club
F*** you if you skinny bi***es. What? Yeah. Ha-ha, ha…”

Aşağıdaki videoda ise müzik videosu hakkında bir YouTuber açıklama yapıyor.

8. Miley Cyrus – We Can’t Stop

Beğenen: 2.675.216 | Beğenmeyen: 1.284.316

Yönümüzü berbat popüler müziğe sürdüğümüzde, Miley Cyrus’un ev partisi verme ve uyuşturucu kullanma konusundaki MileyCyrusVevo kanalında yayınlanan müzik videosuna rastlıyoruz. Hannah Montana’nın eski aile dostu yüzü, yetişkin olduktan sonra oldukça yeni bir döneme geçti ve bu şarkı O’nun yaygın müstehcen davranışını vurguluyor.

Gerçekten de berbat müziklerin yer aldığı bu müzik endüstrisinde diğer müzikler kadar değersiz olmadığını belirtelim. Ancak pek çok insanın bu şarkıyı neden sevmediğini görmek zor değil. Miley Cyrus, Hannah Montana’dan sonra vahşi bir oyuncu olmadığı kısa bir solo dönemi vardı, ama bu sürenin dolduğu apaçık belli.

7. Miley Cyrus – Wrecking Ball

Beğenen: 3.478.607 | Beğenmeyen: 1.347.127

Yine MileyCyrusVevo kanalında yayınlanan bir şarkı ile karşınızdayız. Tabi ki yukarıdaki, Cyrus’un en utanç verici şarkısıyla karşılaştırılamaz. Yukarıdaki Single’dan birkaç ay sonra çıkan “Wrecking Ball” orijinal bir düşünce veya yaratıcılık göstermeyen bir diğer Single’dır. Şarkı ilerledikçe bir yıkım güllesi üzerinde Cyrus çıplak bir şekilde göründüğünden dolayı müzik videosu çok ilgi gördü.

“We Can’t Stop” şarkısı gibi “Wrecking Ball” videosunun da beğeni sayısı beğenilmeme sayısından oldukça fazla. Bu da demek oluyor ki çok sayıda insan şarkıdan memnun kalmış. 

En azından şarkı sözleri, uyuşturucu kullanımı ve parti yerine başarısız bir ilişkiyi ayrıntılarıyla anlatıyor. Yine de Cyrus’un kulak tırmalayan sesine dayanmak zorundasınız.

6. Jacob Sartorius – Sweatshirt (Official Music Video)

Beğenen: 563.788 | Beğenmeyen: 1.576.777

İnternet herkese ünlü olma şansı verdiği bir gerçek. Bu nedenle listede bununla ilgili bir videoyu görmek bizim için sürpriz değil. Sartorius, popüler müziklere dudak hareketlerini uydurduğu videolar yayınlayarak popüler hale geldi. Doğal olarak bu, kendi müziğini üretmenin yollarını açtı ve “Sweatshirt” başyapıtını ortaya çıkardı.

Videoda, 14 yaşındaki kahramanımız sınıfındaki bir kıza çarpılıyor. Ancak kız, henüz onu öpmeye hazır olmadığının farkındadır. Böylece, kahramanımız tişörtünü kıza sunmaya karar verir, bunun sonucunda buzlar erir. Ortaokul aşkı ne kadar da hoş, değil mi? Tipik elektronik vokaller ve “müzik” ekleyin. Bunun sonucunda ise elinizde parodi olarak yalvaran bir videonuz olsun.

5. PSY – GANGNAM STYLE M/V

Beğenen: 11.821.867 | Beğenmeyen: 1.669.137

Birkaç yıldan daha uzun süre hayatta kaldıysanız, kesinlikle bu şarkıyı duymuşsunuzdur. Güney Kore’den gelen mega hit bir şarkı, yayınlanmasından birkaç ay sonra dünya çapında günlük görüntüleme sayısında hızlı bir şekilde milyonlara ulaşan bir video oldu. Evet viral bir video, yani internet paylaşımıyla popülerleşen bir videodur.  Birkaç ünlü kişi bunu sosyal medya yoluyla yaydığından dolayı bu, şarkının popülaritesinin yükselmesinde önemli bir faktör olmuştur.

“Gangnam Style” birkaç YouTube rekorunu elinde bulunduruyor. YouTube’da en çok görüntülenen video (bu yazı hazırlanırken görüntüleme sayısı 2,729,095,823) ve aynı zamanda milyarlarca görüntülemeyi ilk kez gerçekleştiren video oldu. Bu listede yer aldığı yer, nefretten çok sahip olduğu popülaritesiyle alakalıdır. Onun beğenilmeme sayısı, genel geçmişi üzerinde küçük bir marazidir. Muhtemelen şimdiye kadar işitmekten bıkmış olsanız bile, bunun akıcı bir şarkı olduğunu inkar edemezsiniz.

4. ‹ CORTANDO O BOTÃO DO YOUTUBE ›

Beğenen: 668.417 | Beğenmeyen: 2.259.370

Bu video (“YouTube Butonunu Kesme” olarak çevrilen), Brezilyalı bir YouTuber Aruan Felix tarafından yayınlandı ve sadece bir gün çevrimiçi olduktan sonra bu ülkede popüler hale geldi. Kanalın sahibi, 100.000 aboneye ulaşan içerik oluşturuculara verilen gümüş YouTube plaketini kazanıyor. Ancak bu ödül ile yaptığı şey biraz alışılmadık türden. Video Portekizce dilinde, ancak dili konuşmasanız bile şok değerine sahip.

Felix, ödülün kendisini 100.000 abonede tutacağını, dolayısıyla bir milyona ulaşmayı istediğini ve bu yüzden biraz farklı bir şeyler yapmaya karar verdiğini söyledi. Birinin kazanması zor bir ödülünü yok ettiğini görmek çok tuhaftır, fakat herkes kendine ait bir ödülü yok etmiştir. Felix şu anda 3,5 milyon aboneye sahip ve dolayısıyla bu taktik işe yaradı!

3. Friday – Rebecca Black

Beğenen: 643.300 | Beğenmeyen: 2.458.982

Efsanevi miktarda nefret içeren başka bir video olan “Friday”, yayınlandıktan sonra bir hafta içerisinde 30 milyondan fazla görüntülemeye ulaştı. Black’in ailesi kızlarının yıldız olması için önceden yazılmış bir şarkı ve müzik videosu için bir yapım şirketine ödeme yaptı. Ancak sonuç pek hoş olmadı.

Berbat ve aptalca yazılmış sözler (“Yarın cumartesi / Ve daha sonra pazar gelir”), Black’in vokallerinde otomatik ayarın aşırı kullanılması ve bir araba kullanan genç gibi garip unsurlar inanmak için görmek zorunda olduğunuz bir video haline getirdi. Bu video, genç YouTube yıldızlarının yolunu açtı ve sonsuza dek YouTube tarihinin temel unsurlarından biri olacak.

Video 2011 yılında piyasaya çıktığında Black sadece 14 yaşındaydı. Artık bir yetişkin olarak, (çok daha kaliteli) müzikten video bloglarına YouTube içeriği üretmeye devam ediyor. Hatta yıllar sonra “Friday” şarkısına tepki gösteren bir video yayınladı ve bütün zorluklarla ilgili iyi halini sergiledi. Aferin ona!

2. Official Call of Duty: Infinite Warfare Reveal Trailer

Beğenen: 564.950 | Beğenmeyen: 3.422.305

Oyuncuların yeni Call of Duty oyununun hastası olup olmadıkları uzun zamandır tartışılıyor. Öyle görünüyor ki, FPS serisinde tacını kaybettiği yıl bu oldu. Rakip serilerden biri olan Battlefield 1, savaşı I. Dünya Savaşı’na götürürken, Infinite Warfare geliştiricileri, Call of Duty oyununu bilim kurgu alanında üst üste üçüncü kez yayınlamaya karar verdiler. Birçok oyuncu, ortaya çıkan videoyu beğenmemekle bu karardan hoşnutsuz olduklarını belirtti.

Nefret boşa değildi. Bu video ile Battlefield 1’in ortaya çıkan 2.089.920 kişi tarafından beğenilen ve 39.917 kişi tarafından beğenilmeyen videosu ile karşılaştırıldığında bu yıl hangi serinin doğru bir karar verdiğini açıkça görüyoruz.

1. Justin Bieber – Baby ft. Ludacris

Beğenen: 5.639.673 | Beğenmeyen: 7.173.316

Justin Bieber hakkında her şey nefret ediliyor. Dolayısıyla nefret edilen YouTube videolarının kralı olarak karşımıza çıkıyor. Bieber’ın şarkısı hakkında her şey, nefretinden çekinmeyen internet kullanıcıları için mükemmel: Şarkı pop türünde ancak Bieber küçük bir kız gibi söylüyor, şarkı sözleri aptalca, Ludacris geliyor ve şarkıyı daha uygun hale getiriyor. En nefret edilen sanatçının en nefret edilen şarkısı, en çok nefret edilen YouTube videosu için mükemmel bir uyum sağlıyor.

Bieber bu şarkından bu yana çok daha fazla büyüdü, ancak birçok kişi onu hala sevmiyor. Çoğu için bu Single, filizlenmekte olan bir şarkıcı hakkında bilmek istedikleri her şeyi gösterdi ve sevimsizliğini silmek için Beğenmedim butonunu kullandılar.

Son Söz

İnsanların hangi videolardan gerçekten nefret ettiğini görmek ilginç. Bu listede yer alan videolardan sadece üçü müzik videosu değil. Müzik videoları, YouTube’da en çok izlenen videolardan büyük bir kısmını oluşturduğunu göz önüne alırsak beğenmeyen izleyiciler için açık hedef olmaları bir sürpriz değil.

YouTube’daki Beğenmedim butonuna tıklamak gerçekten işe yarıyor mu? Muhtemelen hayır, ama insanların görüşlerini duyurmalarına engel değil!

Artık söz sizde! Hangi YouTube videolarından gerçekten nefret ediyorsunuz? Bu listemizde haksız yere eleştirdiğimiz video var mı? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz