Yeni Müzikleri Keşfetmenin Yolları!

0
664

Neredeyse herkes müziği sever, siz de müziği seviyorsanız ve yeni müzikler keşfetmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre.Haliyle konu müziğe geldiğinde birçok seçenek bulunuyor, gelin başlayalım:

8Tracks

8Tracks

8Tracks (Web, iOS, Android) sizin gibi müzik sevenlerin ve çok sayıda DJ’in oluşturduğu milyonlarca şarkı listesi bulunduruyor.

Eğer romantik bir akşam, fitness antrenmanınız için 8 parça uzunluğunda bir çalma listesi arıyorsanız (doğal olarak) 8Tracks üzerinde bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Last.fm

Last.fm

Last.fm (Web, Android) şarkı bulmaya odaklı bir platfrom, esasen bunu sizin ve bütün kullanıcıların dinlediği müzikleri inceleyip size yeni parçalar sunarak yapıyor, buda onu bir tavsiye santralı haline getiriyor.

İstediğiniz parçayı arayıp hangi sanatçıların tavsiye edildiğini bulmak ve onları da dinleyerek yeni müzikler bulmak sitenin özelliklerinden biri. Ama Last.fm’i tam kapasitesinde kullanmak için uygulamayı indirip müzik dinlediğiniz hesaplarınıza bağlamanız gerekiyor, böylece Last.fm size geniş olan müzik repertuvarından size kaliteli müzikler önerebilecektir.

Wavo

Wavo

Wavo’nun amacı (Web, iOS) pek bilinmeyen sanatçıları müzik endüstrisine getirmek olarak söylenebilir. Bulduğunuz şarkıları çalma listenize veya kullandığınız müzik çalara ekleyebilirsiniz. (Sevdiğiniz tür için kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine göz atmanızı öneriyoruz.)

Şarkıyı ilk defa paylaşan hesabı kontrol etmekte her zaman fayda var. Eğer bu kişinin diğer tavsiye edilenlerini beğendiyseniz, bu kişiyi favorilere eklemeniz sizin için yararlı olacaktır. Diğer kullanıcılara yardım etmek için YouTube ve SoundCloud üzeriden bulduğunuz şarkıları paylaşabilirsiniz.

Noted.fm

Noted.fm

Noted (Web, iOS, Android) büyümek için potansiyeli bulunan, fakat bu aralar biraz sessiz olan yeni bir “sosyal müzik keşif etme platformu”.

Wavo ile benzer olarak, kullanıcılar YouTube ve SoundCloud üzerinde buldukları müzikleri paylaşabilirler. Paylaştığınız, beğendiğiniz şarkılar arttıkça Noted sizin müzik zevkiniz hakkında o kadar şey öğrenecektir, yeni size sizin seveceğiniz müzikleri önerecektir.

BandCamp

Bandcamp

BandCamp (Web, iOS, Android) sanatçıların müziklerini satmaları için en iyi yer. Dinleyenler için ise yeni sanatçıları keşif etmenik için iyi bir yöntem.

Ana sayfanızda “Discover” kısmına inerseniz bazı çok satan ve tavsiye eden sanatçıları göreceksiniz. Ama BandCamp’i doğru kullanmak için tür, alt tür ve etiket müziklerini gözden geçirmeniz gerekecek, bunu yarım saat kadar bir sürede yaparsanız kendinize uygun müzikler bulacağınızdan eminiz.

Şunu unutmayın ki BandCamp paralı bir uygulama, yani yeni müzikler bulmak istiyorsanız onları satın almanız gerekecektir yada siz onları başka bir servis üzerinden dinleyebilirsiniz.

Blog Tufanı

Stereogum

Bütün uygulama ve servislerin üstünde, internette tonlarca kaliteli müzik blogları bulunuyor bu bloglarada göz gezdirebilirsiniz.

Başlamanıza yardımcı olmak amacıyla, bu bloglara bakabilirsiniz:

Unutulmaması Gerekenler

Müzik-Keşif-Etmenin-Yolları

Bu servisleri unutsaydık onlara haksızlık etmiş olurduk. İşte Spotify, Apple Music ve Pandora.

Spotify size yeni radyo istasyonları, çalma listeleri sunarak yeni müzikleri keşfetmenizde size yardımcı oluyor. Spotify ile ilgili hazırlamış olduğumuz ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Apple Music kişiselleştirilmiş öneriler sunuyor ve profesyonel kalitede müzik dinlemenizi sağlıyor.

Pandora (Sadece A.B.D için) Spotify gibi size radyo istasyonları ve çalma listeleri sunuyor. Ek olarak sizin dinlediğiniz tarzları dinleyen kişilerin hangi müzikleri dinlediğini gösteriyor.

Peki ya siz? Siz hangi servisleri kullanıyorsunuz? Bizimle Paylaşın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz