WAMPServer Kullanarak WordPress Nasıl Kurulur?

0
361

Bilgisayarınızda WAMPServer programını kullanarak WordPress’i nasıl kurabileceğinizi anlatıyoruz.

Test ve öğrenme amacıyla bilgisayarınızda WordPress’i kurabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için localhost kullanacağız. Genellikle tema geliştiricileri ve eklenti geliştiricileri geliştirme süreçlerini hızlandırmak için bir localhosta WordPress’i kuruyorlar. Peki siz? Bir siteniz var ve eklentileri test etmek veya sitenizde değişiklikler yapmak istiyorsunuz. Ancak olumsuz bir durum yaşamamak istiyorsunuz. O zaman localhost kullanın.

Bu yazımızda WAMPServer kullanarak Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda WordPress’i nasıl kurabileceğinizi anlatıyoruz.

Peki WAMPServer nedir? Öncelikle bununla başlayalım. WAMP veya WAMPServer; Windows bilgisayarlar için Apache, PHP ve MySQL’den oluşan bir web geliştirme ortamıdır. Başka bir deyişle, bilgisayarınızda kendi sunucu ortamınızı ayarlamak ve WordPress kurmak için WAMPServer programına ihtiyacınız var. Tabi ki alternatif programların olduğunu belirtelim.

Hazırsanız kurulama başlayalım. Buradan WAMPServer programını indirin ve bilgisayarınıza yükleyin.

WAMPServer İndir

Programı yükledikten sonra çalıştırın ve sistem tepsisinde programa farenizin sol tuşu ile tıklayıp phpMyAdmin’i seçin.

WAMPServer - phpMyAdmin

phpMyAdmin yeni bir tarayıcı sayfası açacaktır. Kullanıcı adınız “root” yazın ve paralo bölümünü boş bırakarak “Git” butonuna tıklayın.

phpMyAdmin - 1

Açılan ekranda sol taraftan “Yeni” seçeneğine tıklayın.

phpMyAdmin - 2

Veritabanı adınızı girin ve “Oluştur” butonuna tıklayın.

phpMyAdmin - 3

WordPress Kurulumu

Buradan Türkçe WordPress’e ait .zip dosyasını indirin ve dosyanın içerisindeki “wordpress” klasörünü “C:\wamp\www” dizinine kopyalayın. “wordpress” klasörünün ismini değiştirebilirsiniz. Ancak tarayıcınıza yazacağınız adresteki “wordpress” yerine değiştirdiğiniz ismi yazmanız gerekmektedir.

Tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna “http://localhost/wordpress/” yazın. Sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. “Başlayalım!” butonuna tıklayın.

WordPress Kurulumu - 1

WordPress’in Veritabanınızla iletişim kurması gerekmektedir. Bu yüzden oluşturduğunuz veritabanının ismini ve kullanıcı adınız olan “root” girin. Veritabanında hesabınız için parola oluşturmadıysanız parola bölümü boş bırakın ve “Gönder” butonuna tıklayın.

WordPress Kurulumu - 2

WordPress ve veritabanı arasındaki iletişimi başarıyla sağladınız. “Kurulum yap” butonuna tıklayın.

WordPress Kurulumu - 3

Şimdi sıra WordPress site başlığınızı ve kullanıcı hesabınızı belirleme vakti. Aşağıdaki alanları kendinize göre doldun ve “WordPress’i Kur” butonuna tıklayın.

WordPress Kurulumu - 4

Kurulum tamamlanınca adres çubuğunuza “http://localhost/wordpress/wp-login.php” yazarak WordPress sitenizin kullanıcı giriş sayfasına ulaşabilirsiniz.

Localhosta WordPress kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebildiniz mi? Bizimle düşüncelerinizi paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz