Siteniz İçin En iyi 25 WordPress Eklentisi!

0
3429

WordPress’in en iyi 25 eklentisini sizler için bir araya getirdik. Eğer bir siteniz varsa bu eklentileri görmemezlikten gelmeyin!

60 milyondan fazla kullanıcısı olan WordPress blog scripti, en popüler blog scriptlerinden biri. Birbirinden farklı bloglar açıp istediğiniz gibi şekillendirmenizi sağlayan WordPress, bunlarından yanında ayrıca kendinin ve 3. parti kişilerin geliştirdiği birçok eklenti sunuyor. Diğer scriptlere göre çok daha fazla eklenti bulundurmasının nedeni ise takdir edersiniz ki kullanıcı sayısı. Eklentilerin arasında arama motoru optimizasyonu, makale geliştirme araçları, yorum düzenleme araçları gibi farklı kategoriler bulunuyor. Kısacası bu eklentileri kullanarak web sitenizi çok daha iyi konumlara getirebilmeniz mümkün.

WordPress’in mağazasına baktığınızda 43000’den fazla eklenti bulunuyor. Bunların bazıları tahmin edeceğiniz üzere gereksiz, işlevsiz ve sistemi yoktan yere sistemi yoran eklentilerken bazıları da hayat kurtarabiliyor. İşte bu yazımızda sizlere eğer bir WordPress tabanlı siteye sahipseniz, bu hayat kurtaran uygulamalardan en can alıcı olanları anlatacağız.

Konumuza başlamadan önce şunu belirletelim, bu eklentilerin hepsi ücretsiz! İster WordPress’in kendi sayfasını ziyaret ederek ister admin panelinizdeki eklentiler (plug-ins) kısmında bu eklentileri rahatça indirip sitenize kurabilirsiniz.

Ek bir hatırlatma; bu eklentileri sadece özel bir host sahibi iseniz kullanabilirsiniz. Eğer sitenizi WordPress.com üzerinden ücretsiz bir şekilde açtıysanız bu eklentileri kurmanız ne yazık ki mümkün değil. Kursanız dahi çoğu sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır nedeni ise ücretsiz hostların ek özellik sınırlaması bulundurmaları.

Önemli not: Eklenti kurulumu sırasında veya eklentinin siteye uyumsuzluğu dolayısıyla oluşabilecek hiçbir sorun veya problemden Teknobölge sorumlu tutulamaz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

All in One SEO Pack

WordPress - All In One Seo Pack

 

 

Michael Toberts’in geliştirmiş olduğu All in One SEO Pack siteniz için olmazsa olmaz yazılımlardan biri. Bildiğiniz üzere son yıllarda arama motoru algoritmaları sürekli değişiyor ve gelişiyor. Siteniz sayfalarının indexlenmesi, sitenizin yazılım kısmından tutun kullanıcının Mouse hareketlerine kadar birçok etkenden etkileniyor. All in One SEO Pack bu bağlamda devreye giriyor ve sitenizin yazılım kısmını arama motorlarının algoritmalarına uygun hale getirerek indexlenme hızını arttırmayı hedefliyor. Sitenizin arama motorunda çıktığı zaman başlık ve site tanımı kısmını da düzenlemenizi sağlayan eklenti üzerinden ayrıca anahtar kelimeleri ayarlayabiliyorsunuz. Uyarı olarak şunu söyleyelim ki, anahtar kelimeleri verirken dikkatli vermekte fayda var çünkü yanlış bir anahtar kelime yapılanması, sizin örneğin Google tarafından black-hat SEO tekniği (Arama motorunu yanıltmaya yönelik uygulamalar) yapmaya çalıştığınız şeklinde algılanabilir ve siteniz cezalandırma sonucu çok arka sayfalara atılabilir.

 

Broken Link Checker

WordPress - Broken Link Checker

 

 

Önemli eklentilerden bir diğeri ise Broken Link Checker. Siteniz üzerinden eğer çok fazla link paylaşıyorsanız, zamanla süresi dolmuş olan veya upload ettiğiniz upload sitesi tarafından silinen linkler olabilir ve kullanıcılar bu durumla karşılaştığında sinirlenebilirler. Daha kullanıcı dostu bir site profili çizebilmeniz için Broken Link Checker uygulamasını kurarak sık sık linkleri kontrol etmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Redireciton

WordPress - Redirection

 

Redireciton, sitenizde linkleri başka bağlantılara yönlendirmenizi sağlayan, 404 hatalarını (“Sayfa Bulunumadı”) tespit eden ve bu hataları düzeltben bir eklenti. Eğer farklı sitelere bağlantı veriyorsanız veya sayfanızda kullanıcıların hoşuna gitmeyen 404 Page Not Found hataları alıyorsanız bu eklentiyi kurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

SEO Friendly Images

WordPress - SEO Friendly Images

 

Vladimir Prelovac tarafından tasarlanan eklenti WordPress’te eklediğiniz fotoğrafların ve resimlerin ALT ve TITLE özelliklerini arama motoruna göre optimizasyon etmenize yarayanbir araç. Fotoğrafların ALT özelliği arama motoru optimizasyonu bakımından önemli bir konu olduğundan bu özelliğin ilgili arama motoruna uygun olması fotoğrafın indexlenmesi açısından önemlidir.

SEO Smart Links

WordPress - SEO Smart Links

Yine Vladimir Prelovac tarafından kullanıma sunulan uygulama otomatik olarak sitenizdeki mesajları, sayfaları, kategorileri ve diğer kısımlarının anahtar kelimelerini düzenlemenizi sağlayarak arama motoru optimizasyonuna uygun hale getirir. Uygulamayı yükledikten sonra eklentinin arayüzünden basit bir şekilde çok tıklanan kategorilerin ve sayfaların anahtar kelimelerini ayarlayabilirsiniz. Otomatik anahtarlama da sağlayan program SEO açısından sitenize birçok konuda yarar sağlar.

Yorumlar ve Spam

Akismet

WordPress - Akismet

 

Trackback sıkıntısı web siteleri için pek hoş olmayan bir durumdur. Trafiğin artmasına neden olur. Diğer yandan bazı kötü yazılımlar sitenize spam yorumlar bırakabilir. Bu durum hem sitenizin trafiğini az da olsa etkileyeceği gibi kullanıcının canının sıkılmasına neden olabilir. Akismet ise bu noktada devreye girer ve sitenizde herhangi bir şekilde trackback veya spam olup olmadığını aramaya başlar. Eğer böyle bir yoruma karşılaşırsa Akismet bu yorumları sitenizin bulunduğu dizinde spam klasörüne aktarır ve bu spam yorumların sitenizi etklemesini engeller. Uygulama panelindeki Akismet arayüzü üzerinden spamlarla ilgili tüm istatistikleri görünteleyebilirsiniz.

Disqus Comment System

banner-772x250 (2)

The disqus, sitenizdeki kullanıcılar için daha fazla etkileşim yaratabilecek bir yorum uygulaması. Yorumlara özel cevap verme, sosyal medya bağlantıları, e-posta yoluyla moderatörlere yorumları onaylama ve reddetme yetkisi gibi daha birçok özelliği bulunan eklenti siteniz için olmazsa olmazlar arasında.

İletişim ve Etkileşim

Contact Form 7

WordPress - Contact Form 7

 

Sitelerin genel olarak ihtiyaç duyduğu özelliklerinden biri ise iletişim formları. Bu eklentiyi sitenize kurduğunuz takdirde çok kullanışlı bir iletişim formuna sahip olacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Captcha ve Akismete destek de sunan uygulama sayesinde spam ve botlara karşı da önleminizi almış olacaksınız.

Custom Post Donations

WordPress - Custom Post Donations

Sitenize bağış yapma sistemi kazandıran eklenti sayesinde paraya değeceniği düşündüğünüz bir yazınıza veya videonuza bağış sistemi ekleyebilirsiniz. Ücretsiz versiyonu yanında Pro versiyonu da olan uygulamayı Pro versiyonuna güncellemek için 5.95$ ödemeniz gerekiyor. Pro versiyonu satın aldığınızda uluslararası kur desteği ve her ayrı widget için ayrı Paypal hesabı ekleme desteği gibi ek özelliklere sahip olmuş oluyorsunuz.

Kebo Twitter Feed

WordPress - Kebo Twitter Feed

 

Twitter sosyal medyanın olmazsa olmaz parçalarından birisi. Çoğu web sitesinin bir Twitter hesabı bulunuyor ve siteler artık Twitter üzerinden attıkları tweetlerin siteleri üzerinden akışını sağlamak istiyorlar. Kebo Twitter Feed tam bu noktada devreye giriyor ve her sayfaya ekleyebileceğiniz, görsel olarak kişiselleştirilebilir Twitter akışları sağlıyor. İşlemleri gayet hızlı yapan eklenti performans bakımından hiçbir sorun oluşturmuyor.

Simple: Press

WordPress - Simple Press

 

WordPress sitenize forum mu kurmak istiyorsunuz? O zaman Simple: Press tam sizin aradığınız uygulamalardan birisi. Tema değiştirme ve düzenleme, alt forum ekleyip çıkarma, kullanıcı rütbesi gibi birçok özelliği bulunan eklenti sitenizi de yormayarak performans açısından da olumlu bir iş çıkarıyor.

Thank Me Later

WordPress - Thank Me Later

 

Diğerlerinden farklı bir teşekkür etme eklentisi olan Thank Me Later, yazınıza veya herhangi bir paylaşımınıza yorum yapmış bir kullanıcıya otomatik olarak teşekkür mesajı göndermenizi sağlıyor. Göndereceğiniz saati ve tarihi ayarlayabileceğiniz eklentide birden fazla mesaj da oluşturabiliyorsunuz.

Tribulant Slideshow Gallery

WordPress - Tribulant Slideshow Gallery

Javascript tabanlı olan bu eklenti, sitenize kullanışlı ve ilgi çekecek slayt gösterileri eklemenizi sağlıyor. İsterseniz galeri olarak da kullanabileceğiniz eklenti ayrıca kaynak kodunu düzenlemenize olanak sağlayarak eğer kod bilginiz bulunuyorsa eklentiyi kendinize ve sitenize göre geliştirmenize yardımcı oluyor.

Co-Author Plus

WordPress - Co-Author Plus

 

Sitenizde bir yazı yayınlanacak ve bu yazıya birden çok yazarınız yardım etti veya tamamlanmasını sağladı. İşte bu durumda Co-Author Plus devreye giriyor ve yazıya istediğiniz kadar yazar ekleyip çıkarmanızı sağlıyor. Gönderilere, sayfalara ve özel gönderilere çoklu imza atabiliyorsunuz. Yazarlarınızı ne kadar mutlu tutarsanız o kadar verim alabileceğinizi söylemeden de geçmeyelim.

Print Friendly and PDF Button

WordPress - Print Friendly and PDF Button

Sıradaki eklentimiz, oluşturduğunuz sayfaları yazdırılmaya uygun hale getiriyor ve sayfalarınızın PDF versiyonlarını yaratıyor. Ayrıca sayfalardaki fotoğrafları ve istedikleri paragrafları silmelerini sağlayan eklenti bu sayede kullanıcının yazıda istediği yeri yazdırmasına olanak tanıyor.

Simple Pull Quote

WordPress - Simple Pull Quote

Simple Pull Quote kısacası yazılarınıza alıntılar veya vurgulamalar ekleyebileceğiniz harika bir eklenti. Basit olarak iki adet çift tırnak içinde alıntıyı veya vurgulamayı yerleştirmenizi sağlayan uygulama yazılarınıza zenginlik katarak kullanıcılar üzerinde daha sağlam bir algı bırakmanıza yardımcı oluyor.

Site Geliştirmeleri

Favicon by RealFaviconGenerator

WordPress - Favicon by RealFaviconGenerator

Bir siteyi açtığımızda sitenin yukarda tarayıcının sekme kısmındaki küçük resmine favicon diyoruz. Faviconlar küçük olmasına rağmen sitenizin profesyonelliği açısından bir önem taşıyor. Hiçbir site sahibinin o kısımda boş beyaz bir sayfa görmek isteyeceğini düşünmüyoruz. İşte bu eklenti istediğiniz fotoğrafa göre faviconlar yaratıp sizin için gerekli kısma faviconu yerleştiriyor.

JetPack

WordPress JetPack

JetPack WordPress tarafından kullanıma sunulan WordPress’in resmi bir uygulaması. Sadece kendi hostunuzda ya da ücretli hostlarda çalışan eklenti, sitenize ek olarak birçok özellik kazandırıyor. Ziyaretçi istatistikleri, sosyal medya paylaşım ayarları, yazılan yazıların gramer kontrolü ve daha birçok özellik bu eklentinin içinde. Şunu diyebiliriz ki iyi bir site yönetimi istiyorsanız JetPack eklentisini kesin olarak kullanmak durumundasınız.

Theme Check

WordPress - Theme Check

 

JetPack gibi Theme Check de sitenizde olmazsa olmaz eklentilerden biri.  WordPress’in kendi resmi sitesinde kullanılan algoritmanın neredeyse aynısını kullanan eklenti, temanızı kontrol ederek WordPress’in son standart özelliklere sahip olup olmadığını kontrol ediyor. Bu sayede herhangi bir eksiklik anında sizi uyararak duruma müdahale etmenize yardımcı oluyor.

W3 Total Cache

WordPress - W3 Total Cache

Sitenizi ani oluşabilecek yoğun trafik problemleri, can sıkıcı performans sıkıntılarından koruyan W3 Total Cache, ayrıca sayfa yükleme sürelerine de etki ederek daha hızlı yüklenen sayfalara sahip olmanızı sağlıyor. Sadece sayfa yükleme hızı açısından bile fark yaratacak olan eklentiyi bir başka olmazsa olmazlardan.

WPTouch

WordPress - WPTouch

WPTouch, otomatik olarak sitenizi iPhone, iPad, iPod Touch, Android ve diğer cihazlara uyumlu hale getirerek kullanıcılarınızı mobil tarafta kaybetmemenize yardımcı oluyor. 39$ ödeyerek Premium versiyonuna sahip olabileceğiniz uygulamanın Premium sürümünde ise iPhone retina ekran uyumu ve sitenizde verdiğiniz reklamları görüntüleme gibi ekstra özellikler var.

WPVN – Username Changer

WordPress - WPVN -Username Changer

Çoğu platformda olduğu gibi WordPress’te de varsayılan kullanıcı adı “Admin” ki bu durum hackerlara çok kolay bir şekilde siteyi hackleyebilmeleri için davetiye çıkarabilir. WPVN – Username Changer eklentisi sayesinde varsayılan kullanıcı adınızı istediğinizi bir kullanıcı adıyla değiştirerek bu pürüzü ortadan kaldırabilirsiniz.

İş Akışı Geliştirmeleri

TinyMCE Advanced

WordPress - TinyMCE Advanced

Sıradaki eklenti size yazı tipi ve boyutunu değiştirmek, tablolar ekleyip editlemek gibi birçok özellik sunuyor. Eğer Vanilla Editor’u çok kısıtlayıcı bulduysanız bu eklenti tam size göre olabilir.

Viper’s Video QuickTags

WordPress - Viper’s Video QuickTags

Eğer video sitelerinden URL’yi alarak kod yardımıyla sitenize eklemekten sıkıldıysanız bu eklenti tam size göre. Size hazır olarak sosyal video medya butonlarını bulunduran eklenti bu butonlara tıkladıktan ilgili siteden sitenize video gösterimi yapmanızı sağlıyor. Ayrıca sunucunuza yüklü bir videoyu da değişik formatlarda sitenizde yayınlayabilirsiniz. Bununla da kalmayıp videoların sayfa içindeki yerleşimlerini ve boyutlarını da ayarlayabilirsiniz.

WordPress Editorial Calendar

WordPress - Editorial Calendar

WordPress harika bir içerik düzenleme sistemi olmasına rağmen planlanmış gönderiler için aynı duyarlılığı gösteremiyor. WordPress Editorial Calender eklentisi ise bu noktada deveye girerek WordPress’in güzel bir şekilde düzenleyemediği bu gönderileri takvim üzerinde düzenliyor ve size tablo olarak sunuyor.

Bu yazımızda sizlere WordPress sitenizde olmazsa olmaz eklentileri tanıtmak istedik. Sizin de olmazsa olmaz dediğiniz WordPress eklentileriniz var mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz