Router, Hub ve Switch Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
4502

Tüm anlamları tek bir konuda topladığımız “Router, Hub ve Switch” arasındaki farklara değineceğiz. Bunlar nelerdir? Ne için kullanılırlar?

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmasına karşılık bilmemiz gereken ancak çok da karmaşık olan terim anlamlar taşırlar. Bazılarını önemsemeyiz; fakat  arada olağanüstü farklar bulunmaktadır. Artık neredeyse tüm evde olan internet hakkında çok karıştırılan terimleri ya da tüm anlamları tek bir mekanizmada topladığımız ‘Router, Hub ve Switch’ arasındaki farklara değineceğiz. Bunlar nelerdir? Ne için kullanılırlar?

1) HUBhub

Birden fazla cihazı tek bir ağa bağlamayı sağlayan cihazdır. Bu cihazlar ilkel cihaz olarak nitelendirilirler. Çünkü bu cihazlar hangi bilgisayara bağlı olduklarını bilmezler. Hub aldığı verileri nereye göndereceğini bilmez, ağa bağlı olan tüm bilgisayarlara veriyi gönderir. Bu durum ağdaki trafiği artırır ve bant genişliğini olumsuz etkiler.

Hub sadece tek bir işlem gerçekleştirebilir; ya veriyi alır ya da gönderir. Diğerlerinden en önemli farkı da budur.

Tüm bilgiler tüm cihazlara gönderildiğinden sizin için sıkıntı yaratabilir. Örnek verecek olursak, şirketinizde yüz çalışan, bir yazıcı var ve şirketinizle ilgili önemli bir belgeyi patronunuz için yazdırmanız gerekiyor. Siz yazıcıya belgeyi gönderdiğinizde her çalışan için de bir kopya yazdıracaktır.

Bunun yanı sıra, ağ trafiğinizi kontrol etmek ve çalışmak yerine zamanını YouTube’da videolar izleyen kişileri takip etmek istiyorsanız Hub sizin için iyi bir seçenektir.

2) SWITCHswitch

Hub ile neredeyse aynı işlevi görürler, ancak tek fark Switch, Hub’ a göre daha zekidir. Hub veriyi her porta gönderirken Switch Mac kaydı tutar ve ilgili porta veriyi gönderir. Bu yüzden Switch’e daha akıllı cihazlar diyebiliriz.

Hub, Switch’e göre daha ucuzdur. Fakat eski yapıda oldukları için Switch tercih edilebilir. Bir LAN oluşturmak, bant genişliğini ve trafiği azaltmak, hedef porta direkt veri göndermek istiyorsanız Switch kullanmak mantıklı olacaktır.

Hub’lar ucuz olduklarından dolayı bir Yerel Ağ Bağlantısı (LAN) kurulurken Hub önerilmektedir. Ancak Switch’ler ağ trafiğini azaltmak, bant genişliği kullanımını azaltmak ve sadece istenen bilgisayara veri göndermek için tasarlandığından Hub’lara göre üstündürler.

3) ROUTERwifi-router

Farklı ağlar arasında veri paketleri göndermeye yarayan cihazdır. Router sizi daha geniş bir ağa bağlar. Yani Router ağlar birbirine bağlar. Switch ya da Hub ile yerel ağlara bağlanabiliriz. Router yardımıyla bağlı olan bilgisayarlarla ağa geçiş yaparız. Örneğin Google’da bir şey aradığımızda, yönlendirici işlemek için Google’ın sunucularına bu paket yönlendirir.

Bir örnek ile açıklayalım. Ev arkadaşınıza bir posta göndereceksiniz. Adres satırına 1. oda diye belirttiniz. Peki bu 1. oda farklı bir evdeyse ne olacak? Daha fazla bilgiye ihtiyaç var değil mi? Bu yüzden posta kodu da eklediniz. Ancak farklı bir şehirde yaşıyor. Adresi ve posta kodunu postacıya bildirdiniz. Postacı adresin doğru olduğundan emin olmak zorundadır.

İki farklı ağ arasında paketler göndermek teknik olarak Router’ın yaptığı tek iş diyebiliriz. Modern Router’ların daha fazla özellikleri vardır. Yerel Ağ Bağlantısı’nı korumak için güvenlik duvarına sahiplerdir. Kablosuz yayın özelliği sayesinde cihazları kablolar olmadan bağlayabilmenizi sağlıyorlar. Ağa bağlı cihazlara IP adresleri atayan Dinamik Makine Yapılandırma Protokolü’ne (DHCP) sahiplerdir.

Kısacası:

  • Hub’lar ve Switch’ler Yerel Ağ Bağlantısı oluşturmak için bilgisayarları bağlarlar.
  • Switch’ler, Hub’ları aksine bilgi gönderilecek cihazın hangisi olacağını bilirler.
  • Router’lar ağlar arasında paketler gönderebilir. Bunun yanı sıra IP adresleri atayabilir ve ağınızı koruyabilir.

 

Buradaki bilgileri faydalı buldunuz mu?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz