Neden Facebook Messenger Kullanmalısınız?

0
268

Grup konuşmaları eğlencelidir, özellikle de resim – GIF paylaşmaya başlandığı zaman. Ama partiye başka bir işletim sistemi kullanan biri eklenince sorunlar çıkabiliyor.Birçok iPhone kullanıcısıyla mesajlaştığınızı düşünün, iMessage’ın sunduğu bütün özellikleri sonuna kadar kullanıyorsunuz. Ama birden grup konuşmasına Android telefon kullanan birini ekliyorsunuz ve birden mavi baloncuk yeşile dönüşüyor ve eskiden kullandığınız özelliklerin hiçbirini kullanamıyorsunuz. Fakat bunu çözmenin bir yolu var.

Farklı renkli baloncukların önem taşımadığı, herkesin aynı özellikleri, aynı emojileri kullanabildikleri bir yer var. Bu yer Facebook Messenger.

Facebook, anında mesajlaşma platformunu yalnızca kullanımı eğlenceli hale getirmekle kalmadı, son derece kullanışlı ve erişilebilir hale getirecek pek çok özellik ekledi. Bir bakıma normal SMS’den daha iyidir. İşte nedenleri:

WiFi Bulunduğu Sürece Her Yerde Çalışır

Messenger ile birlikte mobil veriniz hakkında endişelenmeniz gerekmez. WiFi ağı bulunduğu sürece Messenger’i kullanabilirsiniz. Bunun iyi tarafı ise bu günlerde neredeyse her yerde bir WiFi ağı bulunmakta. Özellikle yaşadığınız şehirde sokaklarda kablosuz internet varsa.

Özelleştirilebilir

Bir Messenger konuşmasında neredeyse her şeyi değiştirebilirsiniz. Arkadaşlarınıza takma adlar verip bunları istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz, hatta kullanılan emojiyi bile değiştirebilirsiniz “İfade Simgesini Değiştir” seçeneğinden seçeceğiniz herhangi bir emoji Facebook’un kendi stok emojisiyle değiştirilebilir.

En havalı özellik, grup sohbetinin rengini değiştirebilmek. Bir sürü renk seçebilirsiniz.

Eğer işte sıkılırsanız (işte olmanıza gerek yok tabii ki) arkadaşlarınıza oyun davetleri gönderip mini oyunlar oynayabilirsiniz. Küçük gamepad simgesine dokunarak oyunlar arasından seçim yapabilirsiniz, oyunların amacı karşınızdaki kişiden daha yüksek skor yaparak rekor kırmak.

Linkler Ön İzlemeli Olarak Çıkıyor

Birçok SMS uygulaması zaten bunu yapıyordu ama iMessage gibi uygulamalarda Android kullanan birine gönderilince maalesef bu özellik işe yaramıyordu, Messenger ile birlite gönderdiğiniz YouTube videoları gibi linkler ön izlemeli olarak çıkıyor, böylece konuşmadan ayrılmadan videoları rahatça izleyebilirsiniz.

Ayrıca, arkadaşlarınız size bir Facebook etkinliği gönderdiyse, zaten Facebook’a bağlı olduğunuzdan görmek daha kolaydır. Uygulama sizi otomatik olarak etkinlik sayfasına yönlendirir.

Patronunuz Çalıştığınızı Düşünecek

Messenger’ın en iyi özelliği ise telefonunuzda ve bilgisayarınızda aynı şekilde çalışması. Uygulama üzerinden veya tarayıcı üzerinden giriş yapıp aynı deneyimi yaşayabilirsiniz. Eğer işteyseniz  ve arkadaşlarınızla Messenger üzerinden iletişim kuruyorsanız telefonunuza iki de bir bakmanıza gerek kalmıyor, böylelikle eğer katı bir patronunuz varsa sizin hep çalıştığınızı düşünecektir.

Okundu bilgisi her zaman açık, böylece kimse sizi görmemezlikten gelip kaçamaz

Eğer siz de diğer insanların cevap vermelerini beklemekten nefret ediyorsanız Messenger tam size göre, her mesaj baloncuğunun altında bir okundu bilgisi bulunuyor, eğer karşı taraf mesajı aldıysa bu baloncuğun içinde küçük bir tik, mesajı almadığında ise baloncuğun içi boş oluyor. Mesaj okunduğu zaman ise bu baloncuğun içinde karşı tarafın profil resminin küçük bir versiyonu çıkıyor.

Mesajları Silebilirsiniz

Mesajlaşırken herkes hata yapma eğilimindedir. Ama SMS gönderdiğiniz zaman bu utanç verici hataları silemezsiniz, sizi bu utanç verici durumlardan kurtarmak için Messenger yardımınıza hazır! Messenger ile attığınız “utanç verici” mesajları mesaj kutusunun yanındaki üç noktadan “Sil” seçeneğini seçerek kolaylıkla silebilirsiniz.

Sesli ve Görüntülü Konuşma Mevcut

Messenger sadece yazılı konuşmalar için değil, sesli ve görüntülü konuşmalar için de mükemmel. Uygulamada mesaj giriş kutucuğunun yanında küçük bir mikrofon ve video kamera simgesi var, bu simgelere tıklayarak ses kayıtları atabilir ve tıpkı Skype gibi video konferansları yapabilirsiniz.

Android’te SMS uygulamasını Messenger ile değiştirebilirsiniz

Bu özellik sadece Android kullanıcıları için geçerli. Ama Android bir cihaz kullanıyorsanız bütün SMS konuşmalarınızı Messenger üzerinden yapabilirsiniz, hatta uygulama kuruluren sizden bunun iznini isteyecektir. Messenger sohbetleriniz mavi renkli olurken, SMS konuşmalarınız mor olarak gözükecektir.

Mesajlarınızı Şifreleyebilirsiniz

Son zamanlarda insanlar, teknoloji şirketlerinden mesajlaşma uygulamalarına şifreleme özelliği getirmelerini istemektedirler. Facebook bunun için “yeni mesaj” ekranının sağ üst köşesine bir kilit simgesi ekledil. Bu özellik ile süresi 5 saniye ile 1 gün arasında değişen, kendi kendine silinen mesajlar gönderebilirsiniz, böylelikle kimse mesajlarınızı illegal yoldan ele geçiremez.

Messenger Uygulaması:

Messenger
Messenger
Developer: Facebook
Price: Free
‎Messenger
‎Messenger
Developer: Facebook, Inc.
Price: Free

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz