Muhtemelen Bilmediğiniz Spotify İpuçları

4
61726

Spotify kullanıyor musunuz ya da şöyle sorabiliriz. Spotify üzerinden müzik dinliyor musunuz? Spotify ile müzik dinliyorsanız muhtemelen bilmediğiniz veya farkında olmadığınız çok sayıda özelliğin olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu özellikler neler?  Birkaç özelliği sizin için bir araya getirdik.

23 Nisan 2006 tarihinde hayatımıza giren Spotify, kurulduğundan bu yana önde gelen bir İsveç-Amerikan medya hizmetleri sağlayıcısı oldu.

İster dinlediğiniz müzikleri göstermek isteyin, ister dinleme hareketlerinizi tamamen gizlemek isteyin, isterseniz Haftalık Keşif ile müzikleri keşfedin. İşte Spotify’ın mükemmel birkaç özelliği:

Haftalık Keşif çalma listesi ile her hafta 30 adet müziği dinleyin veya arşivleyin.

tbSpotify-Haftalık Keşfet

Dinlediğiniz müzik türlerine göre sürekli size müzik öneren ve sizin dinlediğiniz şarkıları bilen bir arkadaş arıyorsanız Haftalık Keşif tam da size göre. Spotify geçen yıl Haftalık Keşif ile büyük bir sıçrama yaptı. Haftalık Keşif dinleme tercihlerinize uygun olarak her pazartesi günü otomatik olarak yeni müzikler göstermektedir. Bunun için hesabınıza giriş yapmanız veya herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor bile. Haftalık Keşif’in yaratıcısı Matthew Ogle bunun nasıl çalıştığını şöyle açıklıyor:

İlk olarak Spotify üzerinde dinlediğiniz tüm müziklere bakıyoruz, ancak son dinlediklerinize daha çok önem veriyoruz. Yani bizim için dün dinlediğiniz müzik, altı ay önce dinlediğiniz müzikten daha ilgi çekici. Aslında bu sistem diğer kullanıcıların çalma listelerindeki müzikler ile sizin dinlediğiniz müziklerin arasındaki ilişkilere bakıyor ve eksik olanları buluyor. Bu eksik olanlar arasında şimdiye kadar hiç duymadıklarınız veya çok fazla dinlemediğiniz müzikler yer almaktadır.

Diğer çalma listelerine nazaran Haftalık Keşif gerçekten dikkat çekici. Çok sayıda insan bu sistemin bu kadar iyi çalıştığı konusunda etkilendiklerini belirtiyorlar. Spotify’a göre 1 milyardan fazla şarkı Haftalık Keşif ile kullanıcılar arasında dolaşmakta ve geçtiğimiz 10 hafta boyunca dinleyicilerin %70’inden fazlası tarafından en az bir parça kendi çalma listelerine eklenmektedir. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz, kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

Unutmayın, her hafta pazartesi günü bu Haftalık Keşif çalma listesi sıfırlanıyor ve yeniliyor. Eğer yoğun bir hafta geçirdiyseniz ve yeni favori şarkınızı çalma listenize eklemeyi unuttuysanız bunun için bir yöntem var. Çeşitli işlemleri otomatikleştirebileceğiniz IFTTT ile Haftalık Keşif müziklerini her hafta ayrı bir çalma listesine otomatik olarak eklenmesini sağlayabiliriz. Eğer IFTTT’nin ne olduğunu bilmiyorsanız bunun için detaylı bir yazı hazırlayacağız. Yine de IFTTT ile otomatikleştirmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Geçmiş’i görüntüleyin ve kaçırdığınız müzikleri ekleyin.

tbSpotify-Geçmiş

Arkadaşlarınızın veya bir başkasının çalma listesinde mükemmel bir müzik dinlediğiniz ve daha sonra bulamadığınız zamanlar oldu mu? Eğer olduysa üzülmeyin. Bilgisayarınızda Spotify programını açın ve Çalma Sırası’nı açmak için sağ aşağıdaki üç çizgiye ya da daha doğrusu hamburger ikonuna tıklayın. Açılan ekranda sonra çalacak şarkılarınızı ve şimdiye kadar dinlemiş olduğunuz müzikleri görebileceksiniz. Geçmiş’te dinlediğiniz müzikleriniz hesabınızla senkronize olduğundan bilgisayarınızda, telefonunuzda, internet tarayıcınızda ve diğer bütün platformlarda Spotify ile daha önce dinlediğiniz müziklerinizi görebilirsiniz. Daha önce dinlediğiniz mükemmel bir müziği bulmakta zorlanıyorsanız Geçmiş’e bakmanızı öneriyoruz.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdan veya iPhone cihazınızdan Shazam’ı kullanarak Spotify’a parçalar ekleyin.

Shazam uygulamasını duydunuz değil mi? Hani yolda yürürken, radyoda bir şey dinlerken veya reklamlarda çalan ama bilmediğiniz müzikleri bulmanızı sağlayan mükemmel bir uygulama. Bir şarkının kime ait olduğunu ve adını buldunuz. Shazam içerisiden doğrudan Spotify üzerinde şarkının oynatılmasını sağlayabilir, şarkıyı sorunsuz bir şekilde dinleyebilir ve çalma listenize ekleyebilirsiniz.

Shazam: şarkı bulma programı
Shazam: şarkı bulma programı
‎Shazam: Music Discovery
‎Shazam: Music Discovery
Developer: Apple
Price: Free

Çevrimdışı Dinlemek için Müzikleri ve Çalma Listelerini İndirin

Spotify Premium hesabına sahipseniz, çevrimdışı olarak dinlemek istediğiniz podcast olsun müzik olsun albümleri veya çalma listelerini indirebilirsiniz. Örneğin masaüstü uygulaması için konuşalım. Haftalık Keşif listesine gidip sağ taraftaki İndir ayarını etkinleştirmeniz yeterli.

Mobil aygıtınızda da aynı şekilde yapılabilmekte, ilgili listeye gidip İndir seçeneğini etkinleştirmeniz yeterli. Ancak mobil aygıtınızda bunu yapmadan önce uygulamanın ana ekranında dişli çarka dokunup Ayarlar menüsünü açın. Listede aşağıya inerek Ses Kalitesi başlığı altında “Hücre şebekesi kullanarak indir” özelliğinin varsayılan olarak “kapalı” olup olmadığını kontrol edin. Böylelikle indirme işlemi sadece kablosuz ağa bağlı olduğunuzda gerçekleştirilecek ve mobil veri paketiniz korunacaktır.

Ek bir bilgi daha verelim. Mobil aygıtınızda Kitaplığın sekmesine gittiğinizde liste başlığı altında yeşil ok simgesi görüyorsanız, o liste indirilmiş anlamına gelmektedir.

Ayrıca sadece şarkıyı indirmek isterseniz, şarkı çalarken sağ üstten üç noktaya dokunup açılan menüden İndir seçeneğine dokunmanız yeterli.

Şarkılara ait bağlantıları istediğiniz yere sürükleyip bırakın.

Spotify, şarkıların URL bağlantılarını ve HTML yerleştirme kodu ile paylaşabilmenizi sağlıyor. Masaüstü uygulamasından sol fare tuşu ile bir şarkıyı sürükleyip istediğiniz yere bırakarak paylaşabilmeniz mümkün. Masaüstü uygulaması otomatik olarak şarkı ve şarkıcının adını ekleyerek bir internet bağlantısı oluşturuyor. Bu sayede çeşitli sosyal ağ hesaplarınızdan (Facebook, Twitter, vb.) veya e-posta ile tanıdıklarınıza gönderebilmeniz kolaylaşıyor. Mesela aşağıdaki şarkıyı masaüstü uygulamasından sürükleyip bıraktık.

No Leaf Clover (Live with the SFSO) – Metallica

Ayrıca paylaşmak istediğiniz şarkıya gelip farenizin sağ tuşuyla tıklayın ve açılan menüden Paylaş seçeneğine gelip Şarkı Bağlantısını Kopyala, Gömülü Kodu Kopyala veya Spotify URI’sini Kopyala seçeneklerinden birini seçebilir veya listedeki sosyal ağlardan birini seçerek direkt paylaşabilirsiniz.

Şarkıları ve Podcast’leri Spotify Kodu Özelliği ile Paylaşın

Diyelim ki yanınızdaki arkadaşınızın dinlediği parçayı beğendiniz ve kendiniz de dinlemek istediniz. Spotify uygulamasında parça adını yazmakla uğraşmanıza hiç gerek yok. Arkadaşınız parça sayfasında sağ üst taraftaki üç noktaya tıkladığında parça görselinin altında çizgilerin yer aldığı bir kod ortaya çıkacaktır.

Sonrasında Spotify uygulamasında Ara’sekmesine gelin ve sağ üstteki kamera simgesine dokunun. Ekrandaki kodu taratmanız yeterli. Ayrıca arkadaşınız şarkıya, Podcast’e ait Spotify Koduna ait ekran görüntüsünü herhangi bir sosyal ağ uygulamasından yolladıysa, mobil aygıtınızda Galeri’den de seçebilir ve ilgili parçayı hemen oynatmaya başlayabilirsiniz.Masaüstünde de aynı olay geçerli. Yapmanız gereken, paylaşılmak istenen şarkıya gelip farenizin sağ tuşuyla tıklayın ve açılan menüden Paylaş seçeneğine gelip Spotify Kodu özelliğini seçip açılan kodu telefonunuzda Spotify uygulamasının Ara sekmesinden taratmanız yeterli.

Hareketlerinizi gizlemek için Gizli Oturum’u etkinleştirin.

Müzik paylaşmayı seven biriyseniz Spotify mükemmel bir araç. Mesela takipçileriniz sizin hareketlerinizi görerek dinlemiş olduğunuz bir müziği onlar da dinleyebiliyorlar. Sizin takip ettiğiniz biri varsa masaüstü uygulamasında sağ taraftan takip ettiğiniz kişinin en son dinlediği müziği görebilirsiniz. Onlar da sizi takip ediyorlarsa onların ekranlarında da siz gözükeceksiniz. Spotify topluluğunda aktif biriyseniz ve geçici olarak kendizi gizlemek istiyorsanız tek yapmanız gereken Gizli Oturum başlatmak. Bunun için de Dosya menüsünden Gizli Oturum’a tıklamanız yeterli.

tbSpotify-GizliOturumGizli Oturum başlattığınızda istediğiniz müziği dinleyebilirsiniz. Bu sayede kimse sizin hangi müziği dinlediğinizi bilmeyecektir. Bu Gizli Oturum, uygulamayı bir sonraki başlatmanıza veya siz devre dışı bırakana kadar açık kalacaktır.

Eğer tüm hareketlerinizi Spotify ve Facebook arkadaşlarınızdan gizlemek istiyorsanız o zaman Düzenle menüsünden Tercihler’e girerek Sosyal başlığı altındaki etkin olan her şeyi kapatın ve Facebook hesabınızın bağlantısını kesin.

iOS işletim sisteminde albüm veya çalma listesi önizlemelerine dokunun.

tbSpotify-ÖnizlemeiPhone, iPad veya iPod Touch cihazlarınızda Spotify uygulamasını kullanıyorsanız bir çalma listesinin hangi şarkıları içerdiğini görmek için çalma listesini açmanıza gerek yok. Çalma listesinin başlığına dokunun ve basılı tutun, sonrasındaysa çalma listesindeki ilk birkaç şarkıya ait albüm kapaklarını göreceksiniz. Herhangi bir albüm kapağı üzerinde parmağınızı kaydırarak daha net bir görünüm alabilirsiniz. Aynı şeyi albümler veya Spotify’ın kendi çalma listeleri ile de yapabileceğinizi belirtelim.

Spotify şarkılarını Instagram Hikayesi (Story) olarak paylaşın.

Spotify parçalarını Instagram Hikayesinde paylaşan arkadaşlarınız olmuştur. Bunun için yerleşik bir paylaşım özelliği mevcut. Dolayısıyla ekran görüntüsü almanıza gerek yok. Spotify mobil uygulamasında bir şarkı çalarken, şarkı sayfasının sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun ve Paylaş seçeneğine ulaşmak için aşağıya kaydırın, bulduğunuzda Paylaş’a dokunun. Oradan, Facebook, WhatsApp, Messenger ve gerçekten Facebook’un tüm ekosisteminin yanında bir de Instagram Hikayeler seçeneği göreceksiniz. Facebook ve Spotify gerçekten birbirleriyle sıkı çalıştığını söyleyebiliriz.

Spotify klavye kısayolları ile kontrolü kolaylaştırın.

İster Windows olsun ister Mac, bilgisayarınızda yüklü olan Spotify masaüstü uygulamasını kullanıyorsanız ve fareyi pek sık kullanmıyorsanız, uygulamayı klavyenizden kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Silinen bir çalma listesini geri getirin.

Bir çalma listesini yanlışlıkla sildiniz veya sildiğiniz bir çalma listesini geri getirmek istiyorsunuz. Sizce tamamen silindi mi? Hayır. Spotify silinen çalma listelerini bir süre saklıyor. Sildiğiniz çalma listesini geri getirmek için tarayıcınızdan Spotify hesabınıza giriş yapıp sol taraftaki seçeneklerden “Çalma listelerini geri getir” seçeneğini seçin ve geri getirmek istediğiniz çalma listesini bulup “Geri Yükle” butonuna tıklayın. Böylelikle sildiğiniz çalma listesi tüm uygulamalarınızda tekrar yerini alacaktır.

Uber yolculuğunuz sırasında Spotify müziğinizi dinleyin.

Geçtiğimiz Kasım (2015) ayında Spotify ve Uber ekibi bir anlaşma yaptılar. Böylece güvenilir ve ekonomik bir yolculuk yapmanın en iyi yolu olan Uber yolculuğunuz sırasında çalma listelerinizi otomobilin ses sisteminden duyabiliyorsunuz.

Otomobilde çalma listenizdeki müziğinizi dinlemek için Uber uygulamasını açın ve profil ayarlarınızın bulunduğu sayfada “Spotify bağla” seçeneğini seçerek Spotify hesap bilgilerinizi girin. Uber uygulamasında sürücü profilinde küçük bir simge gördüğünüzde uygulama hazır anlamına gelmektedir. Buradan sürüş esnasında dinlemek istediğiniz çalma listesine karar verebilirsiniz.

Unutmamanızı istediğimiz bir şey var. Tüm sürücülerin araçlarında Spotify desteği olmayabilir. Bu destek olsa bile hesabınızın Premium olması gerektiğini de belirtelim. Ayrıca şu an ülkemizde kullanılamayan bu özellik Londra, Los Angeles, Mexico City, Nashville, New York, San Francisco, Singapur, Stockholm, Toronto ve Sidney şehirlerinde geçerli olduğunu ve her ay yeni şehirler eklendiğini belirtelim. Bulunduğunuz şehirde bu sistemin desteklenip desteklenmediğini kontrol etmenin en iyi yolu Uber uygulamasını kontrol etmek.

Uygulamayı kendi platformunuza indirmek istiyorsanız bu bağlantıdan kullanmakta olduğunuz platforma yükleyebilir ve sınırsız müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Spotify hakkında hazırlamış olduğumuz bu ipuçları işinize yaradı mı? Bunlara ekleyecekleriniz var mı?

4 YORUM

  1. Android platform telefonumda spotify kullanıyorum. Fark ettim ki mobil veriyi kapatsamda müzik çalmaya devam ediyor. O zaman bu müzikleri kaydetme imkanımız var. Yapmamız gereken nerden çaldığını bulmak.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz