Milli E-Posta Servisi mi Geliyor?

1
308

Ulaştırma bakanı Ahmet Arslan katıldığı bir canlı yayında “Milli ve yerli e-posta sistemini geliştiriyoruz. 2018 yılı sonunda milli e-posta sistemine geçiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin bilişim alanında ilerlemek adına yaptığı atılımlardan birisi daha gün yüzüne çıktı. bakan Arslan yaptığı açıklamalarda 2017 yılının başında e-posta servisi çalışmalarına başladıklarını belirterek, 2018 sonlarına doğru hizmete gireceğini açıkladı.

Ayrıca bakan Arslan e-posta sağlayıcımızın önceki amacının güvenlik olduğunu belirtti. Umarız tamamen yerli olur ve sonu yerli web tarayıcısına dönmez.

Ve diğer bir konu ise kullanıcıların gizlilik konusunda endişe duymaları. Bu da es geçilecek türden bir olay değil. Çoğu internet kullanıcısının yorumlarına göre yeni açılan e-posta servisinin pek de bilgileri koruyacağına inanılmıyor. Devlet istediği anda bilgilerimize ulaşabilir endişesi duyuluyor.

Kimi kullanıcı buna karşı çıkmazken, bir o kadar da kullanıcı buna karşı çıkıyor.  Olacakları zamanla bekleyip göreceğiz. Umarız sonu .tr uzantılı bir gmail ya outlook olmaz.

Sizce yeni yerli e-posta sağlayıcımız güvenli olacak mı? Ayrıca kullanıma geçerse yaygın olarak kullanılabilir mi?

1 YORUM

  1. Aslında sormamız gereken çok soru var. Yeni düşünülen yapı Smtp, pop3,Imap gibi sistemlerimi kullanacak ya da Email2.0 çalışmaları olacak mı ?
    Artık herkes istediği e posta sunucusundan hiç bir kimlik belirtmeden e posta edinebiliyor. Yeni sistem bunun önüne geçecek mi ? Kimliği belirsiz kişilerin e posta alınması engellenecek mi? Bunun için e -devlet entegrasyonu olacak mı ?
    Ayrıca nasıl bir alt yapı kullanılacak. örneğin exchange server’da [email protected] gibi bir domain’de kullanıcılar hesap açıp, e postalarımız ülke sınırları içerisine kalıyor diye teselli mi bulacağız.?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz