Milli E-Posta Servisi mi Geliyor?

1
99

Ulaştırma bakanı Ahmet Arslan katıldığı bir canlı yayında “Milli ve yerli e-posta sistemini geliştiriyoruz. 2018 yılı sonunda milli e-posta sistemine geçiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin bilişim alanında ilerlemek adına yaptığı atılımlardan birisi daha gün yüzüne çıktı. bakan Arslan yaptığı açıklamalarda 2017 yılının başında e-posta servisi çalışmalarına başladıklarını belirterek, 2018 sonlarına doğru hizmete gireceğini açıkladı.

Ayrıca bakan Arslan e-posta sağlayıcımızın önceki amacının güvenlik olduğunu belirtti. Umarız tamamen yerli olur ve sonu yerli web tarayıcısına dönmez.

Ve diğer bir konu ise kullanıcıların gizlilik konusunda endişe duymaları. Bu da es geçilecek türden bir olay değil. Çoğu internet kullanıcısının yorumlarına göre yeni açılan e-posta servisinin pek de bilgileri koruyacağına inanılmıyor. Devlet istediği anda bilgilerimize ulaşabilir endişesi duyuluyor.

Kimi kullanıcı buna karşı çıkmazken, bir o kadar da kullanıcı buna karşı çıkıyor.  Olacakları zamanla bekleyip göreceğiz. Umarız sonu .tr uzantılı bir gmail ya outlook olmaz.

Sizce yeni yerli e-posta sağlayıcımız güvenli olacak mı? Ayrıca kullanıma geçerse yaygın olarak kullanılabilir mi?