İnanmamanız Gereken 5 VPN Efsanesi

0
916

Doğru olarak bilinen ancak yanlış bazı efsaneler vardır. VPN’ler ile ilgili efsaneleri bir araya getirdik.

VPN (Virtual Private Network), Türkçe adıyla Özel Sanal Ağ, on yıllardır kullanılan, uzak bir sunucuya güvenle bağlanmanızı sağlayan özel bir bağlantı şeklidir. Yazımızı okuyan çoğu okuyucu hali hazırda VPN’e aşinadır ve farklı VPN çözümlerinden birini kullanmıştır. VPN uzun zamandır aramızda olsa da çevremizde hala zarar verici VPN efsaneleri bulunuyor. Bunlardan bazıları o kadar absürd ki, VPN’nin yararlı yanlarını bile negatif gösterebilecek nitelikte. Bazıları ise VPN servisi ararken kafanızı karıştırabilecek mitler.

İşte bu yazımızda bu efsaneleri sizlerle paylaşıp, bu efsanelerin beraber incelemesini yapacağız.

illegal

Efsane #1: Eğer Online Olarak İllegal Bir Şey Yapmıyorsak VPN Kullanmamıza Gerek Yoktur

VPN ile ilgili en büyük yanlış anlaşılmalardan biri de VPN servislerine sadece online illegal bir şeyler yaparken ihtiyaç duyuyor olmamızdır. Örnek olarak, bölge kısıtlaması olan bir videoya ulaşmak için VPN servislerini kullanırız. Bu sayede istediğimiz içeriğe erişim sağlayabiliriz. VPN bize bu konuda yardım ediyor olsa da yaptığı daha önemli şeyler var.

VPN asıl olarak iletişimlerinizi şifrelemek, verilerinizi korumak için dizayn edilmiştir. Yani internetin karanlık tarafında dolanıyor olmasanız bile, VPN kullanımı verilerinizi güvenli olarak saklamak için güzel bir yol olacaktır.

188un6o4q45acjpg

Efsane #2: VPN Kullanımı İnternet Hızını Yavaşlatır

Muhtemelen, VPN’nin verilerinizi uzak sunuculara gönderirken, internetinizi yavaşlattığı yorumlarını duymuşsunuzdur.

Bu tamamen doğru bir yargı değil.

İlk olarak, VPN ile bağlıyken hızınız, kendi internet hızınız ile sınırlıdır. İkinci olarak, bağlanmış olduğunuz uzak VPN sunucusuna göre değişiklik gösterir. Genel olarak bağlandığınız sunucu ne kadar uzaksa gecikme de o kadar uzak olur. Diğer yandan sunucunun yoğunluğu ve bağlantı hızı da çok önemlidir. Bu yüzden VPN seçiminde dikkat etmek önemlidir.

Efsane #3: Ücretsiz VPN Yeterince İyi Bir Hizmet Sağlar

Ücretsiz şeyler genellikle iyi olsa da, bu konuda eski bir ekonomist kuralı bulunur: ücretsiz öğle yemeği diye bir şey yoktur (İngilizce bir söylem, orjinali: there is no such thing as a free lunch.). Bu ücretsiz şeyleri elde etmeye çalışırken bazen uğraşmaktan vazgeçeriz, bu konuda ise daha çabuk vazgeçmenizi öneriyoruz.

Şimdi vereceğimiz bilgi sizi biraz şaşırtabilir, hatta şok edebilir, ücretsiz VPN kullandığınız takdirde web verilerinizi, email adreslerinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi 3. kişilerle veya sunucularla paylaşıyor olabilirsiniz! Düşünün; ücretsiz VPN servisleri bu VPN servisini sağlamak için  sunuculara ücretler ödüyorlar. Neden durduk yere size ücretsiz bir şey sunsunlar?

Bu nedenle kullandığınız VPN servislerinin mutlaka şartlar ve koşullar belgelerini okuyun. Ve unutmayın, ödediğiniz kadar hizmet alırsınız.

Efsane #4: Her VPN Servisi Aynıdır

Gerçeğe yakın bile değil. Eğer VPN kullanmaya karar verdiyseniz, bu demektir ki online veri iletişiminizi korumak istiyorsunuz.

vpn-myth-servers-makeuseof

Şunu anlamalısınız ki, VPN servislerinin büyük çoğunluğu, verileri kendi sunucularına bağlanmanıza göre şifreler fakat bu şifreleme seviyesi farklı VPN servislerinde farklı seviyelerde olabilir. Bazıları daha zayıf şifreleme yaparken bazıları ise verilerinizi ileri seviyede şifreler. Bu yüzden bir VPN firması seçerken OpenVPN desteklediğine emin olun, PPTP’den ise kaçının.

Diğer bir konu ise, VPN servisinizin iletişim kayıtlarını saklamadığına emin olun. Bazı VPN servisleri bununla ilgili küçük kayıtlar tutabiliyorlar, sakladıkları bilgileri de açıklama şeklinde beyan ediyorlar. Ne olursa olsun, kişisel verilerinizin saklanıp saklanmadığını sürekli olarak kontrol edin.

vpn-myths-hacking-makeuseof

Efsane #5: VPN Servisi Kullandığım Sürece İnternette İstediğimi Yapabilirim

Son efsanemiz en önemli olanlarından çünkü eğer siz de böyle düşünerek bu doğrultuda eylemler gerçekleştiriyorsanız, başınız dertte olabilir. VPN sizi potansiyel riskli aktivitelerden koruyacağının kesin olarak sözünü vermez. Riskli ve tehlikeli sayfalara girdiğinizde, VPN kullanıyor olsanız dahi, bilgisayarınızdaki olabilecek kötü amaçlı bir yazılım veya bunun gibi yazılımlar size sıkıntı çıkarabilir.

Dediğimiz gibi, VPN kullanıyor olsanız dahi tetikte olmalısınız. Halka açık Wi-Fi bağlantınız varsa dikkatli olun, şüpheli emaillere dikkat edin ve kötü amaçlı yazılımlara karşı ne olursa olsun güvenlik duvarı ve virüs koruyucu program bulundurun.

Mahremiyetiniz önemli. Bu bağlamda VPN kullanımı için bilinmeyenleri öğrenmek daha da önemli oluyor. Açıklamasını yaptığımız efsane düşüncelere dikkat eder ve güzel bir VPN servisi kullanırsanız, riski en aza düşürmüş olursunuz.

Bunların dışında bildiğiniz veya duyduğunuz VPN efsaneleri var mı? Varsa bize yazın ve hep beraber inceleyelim.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz