Google Adsense’ye Başvurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

0
508

Google Adsense nedir? Başvurmadan önce ne yapılması gerekir? Google Adsense hakkında neler bilmeliyiz? Bu sorularınıza cevap veriyoruz.

Google Adsense sitelere reklam verilmesini sağlayan ve site sahiplerinin bu reklamlar üzerinden para kazanmasını sağlayan ve kullanıcı sayısı çok olan bir sistemdir. Google Adsense sistemini çoğu web sitesi kullanmaktadır. Bu sistemi sizler de kullanabilirsiniz ama öncelikle baş vurmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

 • Gizlilik Politikası

Başvurduğunuz zaman karşınıza çıkan ilk bilgi gizlilik politikasıdır ve çoğumuz bunları okumadan geçeriz. Oysa ki içerisinde bazı önemli bilgiler yer almaktadır. Özellikle bazı bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılabilir ve kullanıcıların hangi bilgilerinin kullanılabileceği ile ilgili bir bilgi de yer almaktadır.

Bu yüzden her ihtimale karşı Google Adsense’ye başvurmadan önce gizlilik politikasını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

 • Hakkında Sayfası

Bu sayfa internet sitenizin ne hakkında olduğu konusunda bilgi vermektedir. Bunun yanı sıra sayfanızla ilgili amacınız ve içerdiği konular bulunmaktadır. Ayrıca buraya sizinle ilgili ve sitenizde çalışan yazarlar hakkında bilgiler ekleyebilirsiniz.

Bir hakkında sayfası kullanıcılara ve Google gibi web sitelerine mükemmel bir deneyim sunmaktadır. Bu yüzden böyle bir sayfaya sahip değilseniz, öncelikli olarak bir tane oluşturmalısınız.

 • İletişim Sayfası

Sitede herhani bir bakım veya arıza olduğu zaman iletişime geçebilecek birilerinin olması önemlidir. İletişim sayfası genellikle sitenize reklam almak istediğiniz zaman yardımcı olmaktadır. İletişim sayfasını birçok şirket sadece reklam vermek için kullanır ve sitenizin görüntülenme sayısı çoksa reklam verenleri etkileyebilirsiniz.

 • İçeriğin Türü

Google Adsense’ye  başvurmadan önce içeriğin türünü mutlaka kabul etmeniz gerekir. Google bazı türlerdeki içerikten hoşlanmaz. Google’ın sevmeyeceği içerik varsa bunları kaldırmanız gerekir bu içerikler ise:

 • Şiddet içeren içerikler
 • Yetişkin içerikleri
 • İnsanları rahatsız eden içerikler
 • Irksal içerikler
 • Uyuşturucu ile ilgili içerikler
 • Korsanlık ve nefret dolu içerikler

Bu tarz iöerikler varsa reklam almanız mümkün değil.

 • Önceki Reklamları Kaldırın

Google Adsense’ye başvurmadan önce sitenizde bulunan reklamları kaldırmanız gerekmektedir. Önceden sizin aldığınız reklam varsa Adsense başvurunuz kabul olmayabilir. Ancak Google Adsense ve diğer reklam şirketleri ile beraber çalışmanız mümkündür. Ancak çok fazla reklamın sitenizi yavaşlatabileceğini ve kaliteli içeriğin kalitesin düşürebileceğini lütfen unutmayın.

 • İçeriğinizi Kontrol Edin

Kırık link: Sitenizde bulunan kırık linkleri kontrol edin. Kırık linkler varsa başvurunuzun red edilme olasılığı o kadar fazladır. Sitenize kırık link kontol eklentisini ekleyip bunu halledebilirsiniz.

Kopyalanan içerik: Sitenizde başka sitelerden kopyalanmış yazılar veya bağlantılar varsa başvurunun red edilme olasılığı o kadar fazladır. Eğer başka sitelerden alınmış içeriğinizin olup olmadığından emin değilseniz copyspace kullanabilirsiniz.

Yazının uzunluğu: Google kısa olan yazıları sevmez ve reklam alma ihtimaliniz düşer. Google’a göre kısa olan yazılar başlığı yeterince açıklamaz ve dolayısıyla daha fazla araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden kısa yazı yazmamanızı öneririz. Bize göre ortalama 400-500 kelimeden oluşan metinler yazmalısınız.

 • Web Sitesinin Görünümü

Web sitenizin görünümü önemli bir etkendir. Bu yüzden web sitenizin görünümüne önem vermelisiniz. Sitenizin güvenilir bir görünümü yoksa, görünümü değiştirme zamanınızın geldiğini söyleyebiliriz. Görünüm dediğinizde sadece yeni bir tema olarak algılamayın. Kategoriler arasındaki gezinmeler de önemlidir ve dolayısıyla kategoriler erişilebilir olmalıdır. Kötü bir gezinme olanağı sağlayan web siteleri Google Adsense’den geçer not alamazlar.

 • Yazdığınız Yazıların Sayısı

Bunun için kesin bir sayı belli değil. Hatta az sayıda yazıya sahip sitelerin de onay aldığını görebilirsiniz. Ancak kesin emin olmak istiyorsanız, yazdığınız sayıların sayısı en az 60 ile 70 olmalıdır ki Google Adsense başvurunuz kabul edilsin.

 • Web Sitenizin Yaşı

Google Adsense’ye başvurduğunuz zaman sitenizin yaşına dikkat etmelisiniz. Google daha önce önem vermese de internette çok sayıda Asya kökenli siteler çoğalınca bir süre belirledi. Artık onay alabilmeniz için sitenizin yaşı en az 6 ay olmalıdır.

 • Açılır Küçük Pencereler (Popup)

Eğer sitenizde açılır pencere varsa bunların sayısı ikiyi geçmemelidir. Google açılır pencereleri sevmediğinden, ikiden fazla pencere varsa Google Adsense’ye başvurmayınız. Ancak bu başvurunuzu etkilemeyecektir. Başvurunuz siz açılır pencere sayısını en fazla iki olarak ayarlayana kadar bekleyecektir.

SONUÇ

Yaşınız 18’den küçük ise başvurunuz kayda dahi alınmayacaktır. Eğer yaşınız tutuyor ise bu yazdığımız bilgileri düşünerek başvurunuz. Başvuru sırasında bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Çünkü yazacağınız e-posta adresine Google tarafından hesabınız için şifre gönderilecektir.

Google Adsense’ye başvururken burada paylaştığımız bilgileri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Sizin ekleyecekleriniz var mı? Yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz