Evden Çalışıyorsanız TOR Kullanmayın!

0
233

COVID-19 (Koronavirüs) salgınını önlemek için insanların evde kalması ve uzaktan çalışmasıyla birlikte çevrimiçi güvenlik yüksek bir öncelik haline geldi.

Kullanıcı gizliliğine saygı gösteren ve verilerinizi güvende tutan bir web tarayıcısı kullanmak uzaktan çalışmanın olmazsa olmazlarındandır. Ancak web etkinliğinizi anonimleştirmenin (gizlemenin) en iyi yollarından biri olsa da şimdilik Tor web tarayıcısını kullanmaktan kaçınmalısınız.

Tor geliştirme ekibine göre, kullanıcılar özellikle devre dışı bırakmış veya tarayıcının en katı ayarlarını açmış olsa bile Javascript’in web sayfalarında çalışmasına izin veren bir hata (bug) var. Tor’un ana özelliklerinden biri olan Javascript’i devre dışı bırakma ve engelleme konusundaki bu hata, tarayıcının güvenliğini zayıflatmaktadır. Bu nedenle bu hata, şirketler, devlet kurumları ve hatta bilgisayar korsanları IP adreslerini bulmak için Javascript’i kullanabildiklerinden, tarayıcıyı anonimliğine güvenen kullanıcılar için potansiyel olarak tehlikeli hale getirmektedir.

Şu anda bir yama geliştirilse de ne zaman yayınlanacağına dair somut bir zaman bulunmamaktadır. Bu arada, Tor’daki tüm Javascript işlevlerini zorla durduracak potansiyel bir seçenek var. Bu, bazı web sitelerini kullanılamaz hale getirir ve düzeltmeyi denedikten sonra bile Javascript hatası yine de işlevsel kalabilir. Seçenek için:

  • Tor internet tarayıcıyı açın, URL çubuğuna “about:config” yazın ve Enter tuşuna basın.
  • Klavyenizden CTRL + F tuşlarına basın ve javascript.enabled seçeneğini arayın.
  • “Value” sütununu “False” olarak değiştirmek için “javascript.enabled” satırına çift tıklayın. Eğer zaten “False” olarak ayarlanmışsa ve/veya Javascript değişiklik yapıldıktan sonra da çalışıyorsa, sorun çözülmeyecektir.

Tor internet tarayıcısı kullanıyorsanız, düzeltme yamasını beklerken alternatif bir tarayıcı kullanmayı da düşünmelisiniz.

Tor’un anonimlik düzeyine birkaç tarayıcı ulaşabilir. Brave internet tarayıcısı gizlilik için mükemmel bir seçim veya Firefox da bir tercih olabilir. Bu arada hem Tor hem de Brave internet tarayıcıları Firefox üzerine kurulmuştur. Vivaldi, Edge ve Opera’nın bile avantajları olsa da reklamları, veri izleyicileri engellemeye ve kimliğinizi gizlemeye çalışıyorsanız Chrome’dan uzak durmanızı öneriyoruz.

Son olarak ise COVID-19 (Koronavirüs) takip uygulamalarını indirmeyin ve mevcut küresel durumdan yararlanan çok sayıda çevrimiçi dolandırıcılığa dikkat edin.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz