Dosyalarınızı Saklayabileceğiniz En Güvenli Bulut Ortamları

0
724

Dosyalarınızın içinde birçok önemli bilgi, belge, medya dosyaları ve ses kayıtları bulunuyor olabilir. Flash bellek veya bir hafıza kartı ile tüm bunları saklamak mümkündür. Ancak Flash bellek veya hafıza kartı kaybolduğunda dosyalarınızı kurtarmak mümkün değildir. Dosyalarınızı eğer bilgisayarınızda saklamayı tercih ediyor ve en güvenli yolu denediğinizi düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz. Çünkü bilgisayarınız bozulduğunda bu dosyaları kurtarmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden, dosyalarınızı en güvenli şekilde sağlamak için bulut uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

 

1- Google Drive

Google Drive, kullanıcılarına 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar. 800 milyon kullanıcısı ve uygulama için olanaklarıyla web üzerinde en popüler bulut depolama sağlayıcısı haline gelmiştir.

İlginç bir şekilde, Googlesunucularında herhangi bir şifreleme biçimini 2013 yılına kadar etkinleştirmemişti. Şirket, o zamanlardaki NSA olayları hakkındaki açıklamaların ardından harekete geçmek zorunda kaldı.
 

Google Drive’da dosyalarınızı bir klasör oluşturup içine atabilir, bu klasörü tercihinize göre Sadece Ben veya Herkese Açık olarak ayarlayabilirsiniz. Dosyalarınızı herkese açık olarak ayarladığınızda dosya içerisine erişen kişiler de klasörünüze dosya yükleyebilir. Dosyalarınızı güvenli kişilerle paylaştığınıza dikkat edin! Yoksa dosyalarınızı Google Drive’dan da silebilirler.

Google Drive dosyalarınızı güvenle saklamak için TLS şifreleme yöntemini kullanır. Google, verilerinizi hesabınıza eklemeden önce şifreleme gerçekleştirir. Yani dosyalarınız Google sunucularına ulaştığında, dosyalarınızın şifreleri çözülür ve 128 bit AES yöntemiyle tekrar şifrelenir ve bu sayede veri sızıntısı riskini azaltır. 

Son olarak, AES anahtarları bir ana anahtar (master key) ile şifrelenir. İkincil düzeyde bir şifreleme koruması ekler.

2- Microsoft OneDrive

Microsoft OneDrive, bulut depolama dünyasında büyük oyunculardan bir tanesi. Kullanıcılar Microsoft hesabıyla birlikte 5 GB boş alana sahip olur ancak Microsoft Office 365 aboneleri 1 TB’a kadar depolama alanını yükseltebilir.

Microsoft OneDrive, bulut hesabınıza veri gönderdiğiniz sırada SSL şifrelemesini çalıştırır. Eğer bir işletme hesabınız yoksa hizmet aktif olmadığı zaman verileriniz şifrelenmez. Microsoft OneDrive, kullanıcı hatasına açık olduğu için ve bu hataları en aza indirmek için iki adımlı doğrulama, erişim günlükleri gibi özellikler sunuyor.

İş dünyası kullanıcılarının dosyaları herhangi bir saldırıya uğrarsa, belgelerinin geri kalanı güvende kalacaktır. Bu da iş dünyası kullanıcıları için bir avantajdır.

3- iCloud

iCloud, Microsoft OneDrive ve Google Drive gibi kullanıcı dostu değildir. Çünkü Microsoft OneDrive ve Google Drive kadar depolama alanı vermez. iOS cihazlarınızdaki verileri iCloud’ınızda güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Veri aktarımı ve saklama açısından iCloud, Google Drive’ı yansıtmaktadır. Verileriniz transit geçtiğinde SSL ile şifrelenir ve Apple’ın sunucularındayken 128-bit AES’de depolanır.

256-bit AES olarak saklanan veriler Anahtar Zinciri‘ne bağlı olanlardır. iCloud, iPhone, iPad ve hatta Apple Mail ve Kişiler verilerinin yedeklediği depolama olduğundan Apple, güvenli belirteçler kullanır. iCloud ile bağlanan tüm uygulamalar, iCloud şifrenizin bir kopyasını cihazınızda tutmanızı rica etmek yerine bir belirteç kullanır.

4- Dropbox

Dropbox, dosyalarınızı saklarken SSL / TLS şifreleme yöntemlerini kullanır. Veriler dinlenirken 256 AES şifrelemesini kullanır. Bir korsan, şifreleme anahtarlarını ele geçirebilirse hesabınızdaki verileri ortadan kaldırabilir ama Dropbox’un şifreleme yöntemleri buna engel olabilir.

Dropbox, kullanıcı güvenliği açısından iki adımlı doğrulama ve zaman tabanlı tek kullanımlık şifre kullanır.

5- Box

Box, Dropbox’un en büyük rakibi. Box, rakiplerinden daha kurumsal odaklı çalışır ve bunu güvenlik sistemlerine de yansıtır.

Şirketin Box KeySafe özelliği de baya ilginç. Kuruluşların AWS KMS ve AWS CloudHSM kullanarak kendi şifreleme anahtarlarını yönetmelerine olanak tanır.

Sizin kullandığınız bulut uygulamaları neler? Kullandığınız bulut uygulamalarından verim alıyorsanız yorum kısmından bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz