Chrome Sahte Download Butonu Olan Siteleri Engelleyecek

0
349

Google, Chrome, güvensiz siteleri engellemeye devam edecek.

Google Chrome, sosyal mühendislik ile zararlı yazılım yükletmeye çalışan, agresif reklamlar içeren web sitelerini gösterirken artık bir uyarı gösterecek.

Google Çevrimiçi Güvenlik Blog’unda yapılan açıklamalara göre kişisel bilgilerini çalabilecek ya da zararlı içeren uygulamalar indirmeye yönelik reklamlar gösteren, sahte Download (İndir) butonları göstererek kullanıcıya kandırmaya çalışan web sitelerine girişte artık Chrome’dan uyarı alacaksınız.

Cep telefonunuz ya da bilgisayarınızda girdiğiniz sitelerde popüler ve bilinen yazılımlar için (Örneğin kullandığınız tarayıcı, Adobe Flash Player ya da Media Player gibi) eski ve güncellemeniz gerekiyor, bilgisayarınızda virüs var temizlenmesi gerekiyor gibi uyarılarla karşılaşmışsınızdır. Bu uyarılar sahte ve bilgisayarınıza zararlı yazılım yüklemeye çalışıyor olabilir. Çoğu kullanıcıyı kandırarak yazılım yükletmeye çalışan bu tarz yaklaşımlara karşı Google, olumlu bir karar alarak bu sitelere girişte karşınızda kırmızı üzerine beyaz bir sayfa çıkararak size uyaracak.

Google, örnek olarak aşağıdaki resimleri vermiş:

pasted image 0 (5) pasted image 0

Yine aynı blogda Google Güvenli Tarama özelliğini yakın zamanda geliştireceğini ve çok daha iyi bir koruma sağlayacağını söylüyor.

Bu sayede bu tarz reklamları artık sitelerde görmeyeceğiz ve sitemiz gibi sunucu vs. masraflarını zararsız reklamlar üzerinden sağlayan siteler de kullanıcılarının güvenini kazanabilecekler.

Kaynak: Google Çevrimiçi Güvenlik Bloğu

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz